Szkoła Podstawowa nosi od 1 września 1962 roku imię Powstańców Wielkopolskich. Wybór Patrona miał i wciąż ma głębokie uzasadnienie w historii wsi i Małej Ojczyzny. Na jej terenie i w najbliższej okolicy rozegrały się krwawe walki powstańcze, mieszkańcy Kąkolewa i wsi obwodu Szkoły byli ich czynnymi uczestnikami, za tę ziemię przelewali krew, oddawali życie. Pamięć o latach 1918 - 1919 jest ciągle bardzo żywa, podtrzymywana przez działalność Szkoły i potomków Powstańców.
Każdego roku podejmuje się z uczniami działania wprowadzające, przypominające, rozszerzające wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim. Służą temu m.in. kompendia wiedzy „W hołdzie Powstańcom Wielkopolskim 1918/1919”, które zostały opracowane dla wszystkich grup wiekowych przez nauczycieli Szkoły. Broszury otrzymują uczniowie na początku każdego etapu edukacyjnego.
Doroczne obchody Święta Patrona Szkoły poprzedzone są zajęciami uczniów z wychowawcą, udziałem uczniów wszystkich klas w kilkuetapowym Wewnątrzszkolnym Konkursie Wiedzy o Patronie Szkoły – Powstańcach Wielkopolskich, którego organizatorki proponują ciekawe, różnorodne, twórcze zadania. Finał Konkursu odbywa się z udziałem publiczności i ma bardzo uroczysty przebieg, a laureaci odbierają nagrody podczas obchodów Święta Patrona. Jednym z zadań był konkurs plastyczny na tematyczną kartkę pocztową.
Wskazane klasy zobowiązane są dbać przez cały rok szkolny o lokalne miejsca pamięci, porządkować teren wokół pomników, zapalać znicze i składa kwiaty z okazji ważnych uroczystości państwowych, środowiskowych, szkolnych.
Święto Patrona Szkoły jest najważniejszą uroczystością dla społeczności szkolnej i środowiska, a obchodzone jest zgodnie z wypracowanym ceremoniałem. Jego stałe elementy to: ślubowanie uczniów klas pierwszych na sztandar Szkoły, tematyczny spektakl teatralny, rozstrzygnięcie Wewnątrzszkolnego Konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły. Uroczystości te miały też charakter gminny lub powiatowy.
Uczniowie Szkoły pozytywnie odpowiadają na zaproszenie do udziału w rekonstrukcji bitwy pod osieckimi wiatrakami, współpracując z grupami rekonstrukcyjnymi i wcielając się w role sanitariuszek i powstańców.
Uczniowie Zespołu Szkół wychowywani są zgodnie z wartościami wyznawanymi przez Patronów Szkoły w duchu miłości do rodzinnej ziemi, w przekonaniu, że obowiązkiem Polaka, obywatela jest szacunek i czerpanie z wzorców z przeszłości dla konstruktywnego budowania pomyślnej przyszłości.