Dokładna data założenia szkoły w Kąkolewie nie jest znana, ale szkoła parafialna była już czynna w 1511 roku. Wizytator kościelny ksiądz Kasper Happ pozostawił wzmiankę o powyższej szkole, pochodzącą z 1610 roku. Nie ma wiadomości o działalności placówki w XVIII wieku. Z kroniki założonej w 1849 roku wynika, że w 1823 roku oddano do użytku budynek szkolny ufundowany przez właściciela wsi, hrabiego Mielżyńskiego z Pawłowic. Szkoła w dawnych czasach uroczyście obchodziła urodziny królewskie, cesarskie, święta kościelne i inne rocznice. Dopiero pod koniec I wojny światowej, w 1918 roku zaczęto uczyć religii w języku polskim, a dopiero potem czytać i pisać po polsku. W czasie okupacji hitlerowskiej nauka dla polskich dzieci odbywała się z przerwami. Po ucieczce Niemców z rejonu Leszna w ostatnich dniach stycznia 1945 roku, zaczęli się zgłaszać do szkoły nauczyciele i 26 lutego rozpoczął się rok szkolny, który trwał do 16 lipca.
Od 1 września 1961 r. szkoła nosi imię Powstańców Wielkopolskich. W 1973 r. utworzono obwód szkolny składający się z miejscowości: Kąkolewo, Dobramyśl, Frankowo, Grodzisko i Łoniewo. 22 grudnia 1988 roku nastąpiło wręczenie społeczności szkolnej sztandaru. Na początku lat osiemdziesiątych rozpoczęto budowę nowej szkoły. W 1993 roku oddano do użytku salę gimnastyczną wraz z kilkoma innymi salami m. in. salę komputerową. 7 września 2001 roku nastąpiło otwarcie części dydaktycznej.
1 września 1999 roku uchwałą Rady Miejskiej w Osiecznej utworzono w Kąkolewie Zespół Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. W lutym 2004 roku nastąpiło uroczyste nadanie Gimnazjum imienia Powstańców Wielkopolskich. W ramach uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową, a także wręczono nowy sztandar.