"KAMIENICA" W GRONIE FINALISTÓW VI PRZEGLĄDU TEATRÓW SZKOLNYCH iTEATR


„Dziś zostałeś wyróżniony, Tobie też pokażę tajemnice ukryte
w schowku. Nie zmarnuj tej wiedzy. Już niedługo dowiesz się, co zrobić,
aby przeszłość pozostała żywa. Pamiętaj, że świat jest już o minutę starszy,
czy starczy czasu na miłość? Jestem stara Kamienicą, żyłam obok ludzi i razem z ludźmi. Ile czasu mi pozostało? Nie wiem. Póki co żyję i opowiadam –
Ty słuchaj, być może lepiej zrozumiesz świat.”

„Kamienica”


Spektakl „Kamienica” przygotowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Kąkolewie i zaprezentowany społeczności szkolnej podczas tegorocznego Święta Patrona Szkoły wziął udział w ogólnopolskim Przeglądzie Uczniowskich Zespołów Teatralnych iTeatr. Tym razem tematem przewodnim małych form artystycznych miała być MIŁOŚĆ. „Kamienica” według autorskiego scenariusza Pani Martyny Sowińskiej to przedstawienie, w którym główną rolę odgrywa ożywiony budynek – Kamienica pamiętająca czasy powstania i wojny, obserwująca, słuchająca, przechowująca tajemnice ludzi i rozmawiająca tylko z tymi, którzy potrafią słuchać. Kamienica jako świadek przeszłości skrywa sekrety związane z miłością, wojną, cierpieniem i wielkim szczęściem. Kamienica jest mądra, refleksyjna, wzruszająca, opowiada o miłości Zosi i Tadeusza, o uczuciu tak silnym, że zdolnym do poświęcenia życia.

Spektakl w wykonaniu uczniów naszej Szkoły postawił widzów a później Jury konkursowe przed pytaniami: Czym jest miłość? Jakie przybiera odcienie? W jakie stroi się kolory, jakie przyjmuje kształty, jak pachnie?

Jaka była droga do sukcesu „Kamienicy”? Pierwszymi widzami i recenzentami spektaklu okazali się uczniowie, nauczyciele i goście, którzy odwiedzili naszą Szkołę w dniu Święta Patrona. Owacje na stojąco dla młodych artystów potwierdziły, że występ był wzruszający i wartościowy. Kolejnym krokiem było dostosowanie nagrania do wymogów regulaminu Przeglądu. W pracach technicznych pomagali Panowie Dariusz Maćkowiak, Dominik Nowacki oraz Pan Waldemar Włodarczak z Telewizji Leszno. Następnie płytę z nagraniem wysłaliśmy do Poznania. Tam „Kamienica” wzięła udział w pierwszej części konkursu.
Jury zakwalifikowało spektakl do etapu ogólnopolskiego Przeglądu, który odbył się w czerwcu w Warszawie. 12 najlepszych spektakli  oceniali zawodowi aktorzy oraz specjaliści związani ze światem mediów. Wspaniała gra aktorska uczniów, ich głęboka wrażliwość oraz współpraca z niezwykle zaangażowanymi nauczycielami przyniosła wspaniały efekt. Przedstawienie „Kamienica” znalazło się w gronie finalistów VI Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych iTeatr.

Gratulujemy!

W spektaklu zagrali: Jakub Klimpel, Wiktoria Gawron, Szymon Nowacki, Marika Mikołajczak, Julia Jędrzychowska, Alicja Szyrmer, Angelika Chwastyniak, Eryk Kasprzak, Tobiasz Dolczewski, Jan Wyrwiński, Nataniel Kaczmarek, Marcin Maciejczak.

W przygotowanie spektaklu zaangażowali się nauczyciele. Scenariuszem i reżyserią zajęła się Pani Martyna Sowińska. Autorskie aranżacje znanych utworów oraz podkłady muzyczne przygotował Pan Dominik Nowacki, który pracował także ze solistkami. Scenografię wykonały Panie Ewa Łapawa i Donata Szymańska. Nagraniem spektaklu i pomocą techniczną zajęli się Pani Alina Żalik i Pan Dariusz Maćkowiak. W profesjonalne przygotowanie nagrania spektaklu, które odpowiadało wymogom konkursowym, zaangażował się Pan Waldemar Włodarczak Dyrektor Telewizji Leszno.

Zachęcamy do obejrzenia materiałów multimedialnych informujących o Przeglądzie.

https://iteatr.tvp.pl/48483190/oto-12-finalistow-przegladu-iteatr

https://iteatr.tvp.pl/48673749/znamy-zwyciezcow-vi-edycji-przegladu-iteatr

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »