SPOTKANIE Z PSZCZELARZEM

W środę 15 stycznia gościliśmy w Szkole znanego pszczelarza Pana Stanisława Markowiaka. Pszczoły to Jego pasja. Zajmuje się nimi ponad 70 lat. W sezonie poświęca pszczołom prawie cały dzień. Potrafi godzinami ciekawie o nich opowiadać. Za swoją pracę otrzymał wiele nagród i odznaczeń. Przy domu posiada ponad 50 uli, niektóre z nich mają nawet trzy kondygnacje. Średnio jeden ul waży około 25 kg.

Z dużym zainteresowaniem uczniowie klasy IV i VI c wysłuchali prelekcji na temat życia tych pożytecznych owadów. Wiemy, że produkują one miód, wosk, mleczko pszczele, a zapominamy o tym, że odgrywają bardzo ważną rolę w zapylaniu kwiatów.

W jednym ulu może być do 60 tysięcy pszczół. Matka pszczoła jest największa i żyje do 6 lat, a pszczoła robotnica do 2 tygodni. Matkę znakuje się kolorem /co roku innym/, aby wiedzieć, która z pszczół jest matką i ile ma lat. Pszczoła potrafi lecieć za kwiatami nawet 6-7 kilometrów. Temperatura w ulu, w zależności od potrzeby, wynosi ok. 37oC nawet wtedy, gdy na dworze jest -30oC. Matka składa jaja od lutego, najwięcej w czerwcu - do 2 tysięcy na dobę.

Miód to pokarm pszczół. Gdy go się zabierze, to pszczoły podkarmia się jesienią cukrem. Wszyscy pszczelarze, a właściwie pszczoły, podlegają kontroli weterynaryjnej.

Uczniowie zobaczyli też sprzęt, jakim dysponuje każda osoba zajmująca się tymi owadami. 

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »