TRZECIOKLASIŚCI NA SZLAKU PIASTOWSKIM

We wtorkowy poranek 7 maja uczniowie klasy III a wyruszyli na wycieczkę Szlakiem Piastowskim. Na początku zwiedzili Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Największe wrażenie na dzieciach zrobiła rekonstrukcja grodu starej osady słowiańskiej - wału, bramy, falochronu, domów i ulic. Dzieci mogły tam wejść i poczuć, jak żyli mieszkańcy tego miejsca 2700 lat temu. Uczniów zaciekawił niecodzienny wygląd chat, a także przedmioty codziennego użytku, stroje oraz ozdoby i narzędzia mieszkańców osady. Niektórzy byli zdziwieni faktem, że ludzie mieszkali w chatach razem ze zwierzętami i sypiali na prymitywnych łożach wyściełanych sianem. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie ruin zamku Krwawego Diabła Weneckiego i Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji. W tym wyjątkowym miejscu dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały zabytkowe parowozy, wagony pasażerskie, towarowe, budkę dróżnika ze szlabanem, torowiska z rozjazdami, zwrotnicami, obrotnicę umożliwiającą zmianę kierunku jazdy. W drodze powrotnej wycieczkowicze zatrzymali się w Gnieźnie – pierwszej stolicy Polski. Na Wzgórzu Lecha zwiedzili Katedrę Gnieźnieńską, w której zobaczyli m.in. srebrny relikwiarz św. Wojciecha oraz Drzwi Gnieźnieńskie. Pod pomnikiem Bolesława Chrobrego - pierwszego króla Polski wykonali pamiątkowe grupowe zdjęcie. Po zwiedzaniu zawsze była chwila czasu na zakup pamiątek. W Biskupinie zjedli smaczny obiad, a wracając w Mc`Donaldzie porcję frytek. Bogaci w wiedzę i nowe doświadczenia oraz wspaniałe pamiątki wszyscy wrócili szczęśliwi z tej niesamowitej podróży w czasie. Opiekę nad dziećmi sprawowały Panie: Anna Borowska, Ilona Cieślak, Celestyna Nadolna, Sylwia Brodziak i Kinga Berlik oraz wychowawczyni Ewa Maśląka.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »