100. ROCZNICA PRZEJAZDU GENERAŁA HALLERA PRZEZ KĄKOLEWO

26 kwietnia o godzinie 16.00 z inicjatywy Starosty Powiatu Leszczyńskiego Pana Jarosława Wawrzyniaka odbyło się symboliczne spotkanie, którego celem było upamiętnienie przejazdu Armii Polskiej generała Hallera przez Kąkolewo. Uroczystość rozpoczęła się od odsłonięcia tablicy umieszczonej na budynku nastawni kolejowej. Następnie goście, mieszkańcy wsi oraz uczniowie i nauczyciele udali się do Zespołu Szkół, aby wziąć udział w okolicznościowym spotkaniu. W patio Szkoły zasiedli znamienici goście, m.in. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Pan Jarosław Mika, Starosta Powiatu Leszczyńskiego Pan Jarosław Wawrzyniak, Burmistrz Miasta i Gminy Osieczna Pan Stanisław Glapiak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Osiecznej Pan Roman Lewicki oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Kąkolewie Pani Alina Żalik. Wojsko Polskie wystawiło posterunek honorowy, a 12. Brygadę Zmechanizowaną im. gen. Józefa Hallera ze Szczecina reprezentował historyczny poczet sztandarowy, który tworzyli żołnierze w przepięknych błękitnych mundurach.
Popołudnie z historią rozpoczął Pan Jarosław Wawrzyniak, który przybliżył zgromadzonym fakty związane z życiem i dokonaniami „błękitnego generała”. Opowiedział o początkach formowania się Armii Polskiej oraz o drodze, jaką musieli przebyć żołnierze. Zaznaczył, że w Kąkolewie oprócz generała Hallera był także Charles de Gaulle – późniejszy prezydent Francji. Wykład wzbogacały liczne fotografie, zdjęcia listów i dokumentów potwierdzających przywoływane wydarzenia.
Kolejno głos zabrał gen. Mika, który przypomniał, iż jest bardzo związany z Kąkolewem, w którym się wychował i uczył. Korzystając z okazji, zachęcił zgromadzoną młodzież do nauki historii. Wielokrotnie podkreślał, że bez przeszłości nie byłoby czasów obecnych.
Spotkanie edukacyjno – historyczne zakończył występ uczniów. Młodzi artyści w krótkiej scenie zaprezentowali moment powrotu żołnierza hallerczyka do domu ukochanej. Uczniowie poprzez grę aktorską oddali pełnię uczuć towarzyszącą tym wydarzeniom. W role tęskniącej dziewczyny i zakochanego żołnierza wcielili się Aleksandra Maćkowiak i Brajan Hylla. Minispektakl dopełniała piękna muzyka i śpiew wokalistki Niny Żalik. Część artystyczną przygotowali nauczyciele: Cecylia Glapiak, Martyna Sowińska i Dominik Nowacki, a piękną okolicznościową dekorację Panie Eliza Kosmalska i Ewa Łapawa.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »