"GODUMY PO ŁOSIECKU"

17 stycznia uczniowie klas 2. i 3. Gimnazjum wzięli udział w spotkaniu z Panem Stanisławem Lenartowiczem – geografem i członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Osieckiej, który pasjonuje się między innymi gwarą naszego regionu. Wyjaśnił młodzieży, czym jest gwara, jaką odgrywa rolę, jak była i jest traktowana, dlaczego należy ją ocalić od zapomnienia. Uczniowie mieli okazję poznać wiele gwarowych słów i powiedzeń. Okazało się, że niektóre doskonale znają. Gimnazjalistom najbardziej podobało się, gdy Pan Stanisław Lenartowicz godoł po naszymu. Melom i szczunom śmioły się kalafy, gdy słyszeli słowa: piyrze, bebech, szkiyty, salacha, reble, galoty, dyrduny, jubel, churchlać, kiejdy czy kajfnunć. Pan Lenartowicz zachęcał do rozmów ze starszymi osobami o gwarze, do poszukania charakterystycznych dla Kąkolewa słów gwarowych. 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »