ZESPÓŁ SZKÓŁ W KĄKOLEWIE

19 kwietnia - w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej społeczno-edukacyjnej akcji Żonkile, której organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Na znak pamięci o tragicznych wydarzeniach z przeszłości uczniowie i nauczyciele wykonali papierowe żonkile i przypięli je do ubrań. Na lekcjach języka polskiego w odpowiedni dla grupy wiekowej sposób zgłębiano tematykę II wojny światowej i Zagłady.
Najmłodsi dowiedzieli się, co i dlaczego symbolizuje żonkil. Na scenie, ubrani w żółte koszulki, tworzyli żywego żonkila.
Uczniowie klas IV-VI poznali ciekawe opowiadanie Katarzyny Ryrych pt. „Takich dwóch jak nas trzech”, które między innymi zmuszało do refleksji, jak wojna zmienia życie, czy i jak wpływa na przyjaźń, czy wyznawana religia bądź narodowość powinny mieć wpływ na relacje.
Siódmoklasiści i ósmoklasiści obejrzeli film „Zdążyć przed Panem Bogiem”, który powstał na podstawie książki Hanny Krall według scenariusza Agnieszki Matan. Uczniowie poznali Marka Edelmana, jego oczami spojrzeli na powstanie w getcie i na życie po Zagładzie. To wyjątkowy, wzruszający, przejmujący, ciekawie zrobiony film. Podejmuje bardzo trudne tematy i nie pozostawia obojętnym. Czerwona linia – metafora życia przykuła uwagę młodych odbiorców i skłoniła ich do trafnych wniosków.
PAMIĘĆ to słowo o wielkiej mocy. PAMIĘĆ to obowiązek. Bez PAMIĘCI nie ma przyszłości. Warto pamiętać!

Opowiadanie:

(https://www.youtube.com/watch?v=LJ_sCu_VAAY&ab_channel=MuzeumPOLIN)

Animacja filmowa:

https://www.youtube.com/watch?v=wsjvwgMPDCk&t=24s&ab_channel=MuzeumPOLIN

Gościmy

Odwiedza nas 63  gości oraz 0 użytkowników.

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.