ZESPÓŁ SZKÓŁ W KĄKOLEWIE

3 września (w sobotę) pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej w całym kraju i poza granicami Polski odbyła się 11. edycja akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
W weekend uczniowie starszych klas mieli za zadanie zbierać informacje o przebiegu akcji, słuchając radia, oglądając telewizję bądź korzystając z internetu.
5 września (w poniedziałek) na lekcjach języka polskiego w starszych klasach uczniowie dzielili się zdobytymi informacjami. Wiedzieli, że Prezydent Polski i jego Małżonka oraz znani aktorzy czytali w warszawskim Ogrodzie Saskim, wiedzieli, że Pani Dyrektor A.Żalik i Pani Wicedyrektor M.Sowińska na nagraniu opublikowanym przez CKiB w Osiecznej czytały „Rękawiczkę”.
Poznali założenia akcji Narodowe Czytanie oraz tytuły książek, które od 2012 roku były czytane. Rozmawiali o Adamie Mickiewiczu, o romantyzmie, o Roku Romantyzmu Polskiego ustanowionym w 200. rocznicę wydania „Ballad i romansów”. Poznali lub przypomnieli „Powrót taty”, „Panią Twardowską”, „Świteziankę”, „Romantyczność” i „Lilije”. Ósmoklasiści powtórzyli cechy ballady, a młodsi poćwiczyli redagowanie okolicznościowego zaproszenia.
Przy szkolnej bibliotece uczniowie mogli obejrzeć okolicznościową wystawkę o życiu i twórczości naszego narodowego wieszcza.
Kontakt z pięknymi, mądrymi utworami Adama Mickiewicza – poety wyjątkowo wrażliwego, obdarzonego niezwykłym wyczuciem języka i wyobraźnią jest bezcenny. Dodatkowa wartość wynika z tego, iż ballady zachwycają prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane.
Za rok bohaterką Narodowego Czytania będzie powieść Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”.

Gościmy

Odwiedza nas 12  gości oraz 0 użytkowników.

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.