ZESPÓŁ SZKÓŁ W KĄKOLEWIE

Patriotyzm niejedno ma imię i odmienia się przez wiele przypadków. Działania podjęte w naszej Szkole przed Narodowym Świętem Niepodległości to potwierdzają.
Ósmoklasiści pojechali do Leszna. Najpierw spacerowali po mieście szlakiem murali, poznając street art i - przy okazji - historię miasta oraz regionu. Mural pt. „Ułan” był okazją do przekazania informacji o 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich oraz o dokonaniach wchodzących w jego skład żołnierzy. Przy muralu przedstawiającym Ignacego Jana Paderewskiego uczniowie przypomnieli, co Wielkopolska i Polska zawdzięczają temu pianiście, kompozytorowi, politykowi i działaczowi niepodległościowemu. Przypomnieli również okoliczności wybuchu Powstania Wielkopolskiego i dowiedzieli się, że Leszno odzyskało wolność dopiero w styczniu 1920 roku. Dwa murale związane z lotnictwem były okazją do rozmowy o ośrodku szkolenia szybowcowego i o pochodzących z Leszna mistrzach lotnictwa: o Adeli Dankowskiej i Januszu Centce. Do refleksji o tym, co ważne, skłoniły uczniów murale pt. „Łowca talentów” i „Przyjaźń”. Ósmoklasistom spodobały się baśniowe wizerunki Dąbrówki i Wieniawy. Niedawno odsłonięty mural, który przedstawia menorę mającą wygląd drzewa, sprowokował rozmowę o dawnej dzielnicy żydowskiej i symbolach judaizmu. Na ul. Tylnej uczniowie dowiedzieli się też, kim był Roman Maciejewski, i trafnie odczytali metaforyczne przedstawienie kompozytora. Młodzież doceniła talent twórców leszczyńskich murali: Grupę HelloArt, Dagmarę Angier-Srokę, Katarzynę Jurgę, Annę Szejdewik i Wojciecha Ejsmonda oraz muralową formę przedstawiania i poznawania historii miasta. Pomysłodawczyni spaceru – Pani Anna Poprawska zaprowadziła uczniów również pod kościół św. Krzyża, gdzie uczniowie dowiedzieli się, czym jest lapidarium, skąd pochodzą jego zbiory i że Leszno słynęło z otwartości i tolerancji religijnej. Przy pomniku Stanisława Grochowiaka ósmoklasiści dowiedzieli się, czym jest turpizm. Stamtąd przeszli do Miejskiej Biblioteki Publicznej, której poeta patronuje. Pięknie wyremontowany budynek dawnej szkoły, zaadaptowany na potrzeby biblioteki, z nowocześnie zaaranżowaną przestrzenią zrobił na młodzieży duże wrażenie. Pracownicy Biblioteki pokazali zbiory: książki i płyty, czytelnię, salę audiowizualną, opowiedzieli o realizowanych w Bibliotece projektach, zachęcili do korzystania ze zbiorów, do czytania, do odwiedzania Biblioteki, która jest otwartą, przyjazną przestrzenią żywej kultury, miejscem, w którym wiele się dzieje. Uczniowie mieli okazję zobaczyć w hollu wystawę poplenerową sekcji malarskiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie. Z tarasu podziwiali panoramę miasta. Tam też wykonali pamiątkowe zdjęcia. Biało-czerwone flagi w dłoniach uczniów nawiązywały do celu wyjazdu.
Współczesny patriota zna historię kraju i małej ojczyzny, szanuje działania, które przeszłość ocalają od zapomnienia, jest dumny z rodaków, którzy chlubnie zapisali się w dziejach miasta, regionu czy kraju, jest aktywnym, świadomym obywatelem, angażuje się w życie lokalnej społeczności i żywo uczestniczy w kulturze.
Spacer po Lesznie i wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej miały uczniów do tegoż zachęcić.

Gościmy

Odwiedza nas 30  gości oraz 0 użytkowników.