ZESPÓŁ SZKÓŁ W KĄKOLEWIE

W tym roku po raz drugi przyłączyliśmy się do społeczno-edukacyjnej akcji ŻONKILE, którą organizuje warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była miłość. W pracy z uczniami - od najmłodszych po najstarszych - uwagę skupiliśmy na postawach mających z miłością wiele wspólnego: empatii, wrażliwości na krzywdę innych i poświęcenia na rzecz potrzebujących.
Najmłodsi uczniowie różnymi technikami wykonali żonkile – symbol akcji, dowiadując się przy okazji, co upamiętniają. Rozmawiali o kulturze żydowskiej i o tolerancji.
Starsi pracowali z opowiadaniem Marcina Szczygielskiego pt. „Prawdziwi przyjaciele”, niektórzy samodzielnie czytali ten tekst, inni wysłuchali, jak czyta go ambasadorka akcji - Eliza Rycembel. Zajęcia dostosowane były do wieku uczniów. Rozmawiano o przedwojennych czasach, gdy społeczność żydowska w Polsce stanowiła 30 % mieszkańców. Podjęto temat wojny, która radykalnie zmieniła rzeczywistość bohaterów tekstu – Maciusia i jego rodziny. Uczniowie analizowali świat przedstawiony w opowiadaniu i próbowali ocenić zachowanie bohaterów. Najstarsi wyjaśniali, jak rozumieją słowa Marka Edelmana: "Bo nienawiść dużo łatwiej wzbudzić, niż skłonić do miłości. Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia" i „Musimy mówić w szkołach, przedszkolach, na uniwersytetach, że zło jest złem, że nienawiść jest złem i że miłość jest obowiązkiem. Musimy walczyć ze złem tak, żeby ten, który czyni zło, zrozumiał, że nie będzie dla niego litości”.
Musimy pamiętać, to nasz obowiązek. Musimy znać historię, bo to nauczycielka życia.

Gościmy

Odwiedza nas 51  gości oraz 0 użytkowników.