MUZYKA Z WYSPY WIELKANOCNEJ

Podczas poniedziałkowego (21 IV 2018 r.) koncertu z cyklu Pro MUSICA zaproszeni goście przenieśli uczniów na należącą do Chile Wyspę Wielkanocną zwaną po polinezyjsku Rapa Nui. Zaprezentowali lokalne instrumenty, muzykę, taniec i ubiór. Uczniowie mieli też okazję poznać słowa z języka polinezyjskiego i hiszpańskiego.

 
MISTRZ CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM

18 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 13 w Lesznie trzydzieścioro gimnazjalistów rywalizowało o tytuł mistrza czytania ze zrozumieniem. Konkurs zorganizowano, aby zachęcać uczniów do  ćwiczenia bardzo ważnej i potrzebnej umiejętności, jaką jest czytanie. Naszą Szkołę reprezentowały Dominika Maciejczyk, Marta Ratajczak i Olga Żabicka.

 
CZWARTOKLASIŚCI W TORUNIU

W połowie kwietnia (17-18) uczniowie klas czwartych wyjechali na wycieczkę klasową do miasta Kopernika i pierników, czyli do Torunia. Wyruszyli wcześnie - o 6 rano, aby po czterech godzinach dotrzeć do Kruszwicy. Po wejściu na Mysią Wieżę, obejrzeniu panoramy miasta, jeziora Gopła, wysłuchaniu legendy o Popielu wyruszyli do Torunia. W Domu Piernika samodzielnie wypiekali pierniki – „pierniczyli” według tamtejszej gwary. Zwiedzili także Fort IV. Późnym popołudniem wraz z opiekunami dotarli do Domu Pielgrzyma, w którym mieli zakwaterowanie. Gdy wszyscy ulokowali się w przydzielonych pokojach i zjedli kolację, w towarzystwie przewodnika wyruszyli na wieczorny spacer ulicami Torunia. Obejrzeli magiczny pokaz fontann, który przyśnił się niejednemu uczestnikowi wycieczki. Po spokojnej nocy i obfitym śniadaniu wycieczkowicze wyruszyli w stronę planetarium, w którym mogli podziwiać wszechświat, uczestnicząc w seansie pt. „Cudowna podróż”. Następnie, po spotkaniu z przewodnikami, dzieci zwiedzały toruńską Starówkę, Dom Kopernika, Krzywą Wieżę, kościół św. Jana i ruiny zamku krzyżackiego. W końcu nadszedł czas, aby opuścić piękne miasto nad Wisłą. W drodze powrotnej czwartoklasiści odwiedzili jeszcze monumentalną Katedrę Gnieźnieńską. Pełni wrażeń i nowych doświadczeń, z uśmiechem na twarzy spotkali się z wyczekującymi ich rodzicami.

 
UCZNIOWIE W NAUKOBUSIE

18 maja uczniowie klas V i VI wzięli udział w zajęciach prowadzonych w ramach programu „Naukobus”. Inicjatywa przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego adresowana jest do uczniów z mniejszych miejscowości i wsi. Wystawa ma inspirować, zachęcać do eksperymentowania, doświadczania, odkrywania tego, co nas otacza. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia twierdzenia Pitagorasa w praktyce oraz szybkości swoich reakcji. Układali wnętrze ludzkiego ciała, poznając narządy. Poznali także właściwości kuli plazmowej. Wizyta w „Naukobusie” łączyła przyjemne z pożytecznym – naukę z zabawą.

 
MAJOWY APEL

W poniedziałek 14 maja w naszej Szkole odbył się apel poświęcony majowym świętom i rocznicom. Uczniowie przypomnieli wydarzenia związane z 1 maja, kiedy obchodzimy Święto Pracy, 2 maja - Dniem Flagi Rzeczypospolitej czy 3 maja, gdy świętujemy rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Ustawy Rządowej zwanej potocznie Konstytucją 3 Maja. Nie zapomniano również o 8 maja, kiedy to obchodzona jest rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. W tym roku była to 73. rocznica. Ucząc historii i tożsamości narodowej, uczczono wielkich Polaków oraz wszystkich, którzy oddali swe życie w imię miłości ojczyzny i drugiego człowieka. Swoje zdolności recytatorskie i wokalne w czasie uroczystego apelu zaprezentowali uczniowie kl. VII b i IV b. Apel przygotowali pod kierunkiem Pań wychowawczyń: T.Rosińskiej i J.Skrzypczak.

 
Zobacz też…
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 496 - 550 z 2004