BRALIŚMY UDZIAŁ W AKCJI SPOŁECZNO - EDUKACYJNEJ "ŻONIKLE"

19 kwietnia po raz pierwszy przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej inicjatywy „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Akcja upamiętnia wybuch powstania w getcie warszawskim, jest też symboliczną iskrą łączącą przeszłość z teraźniejszością. Tytułowe żonkile to kwiaty, które każdego roku otrzymywał jeden z przywódców powstania Marek Edelman i zawsze składał je w hołdzie poległym.
Dziś owe żonkile to znak naszej pamięci, zaangażowania w życie społeczne, identyfikacji z trudną przeszłością. Uczniowie naszej Szkoły, biorąc udział w akcji, mogli korzystać z bardzo ciekawych materiałów edukacyjnych przygotowanych przez organizatorów. Młodsi wykonali kwiaty z papieru, zapoznali się ze słuchowiskiem. Starsi obejrzeli filmy „Będę pisać” oraz „Muranów – Dzielnica Północ”, poznali losy Natka, Zosi i Alicji. Młodzież mogła zgłębić historię Żydów mieszkających na ziemiach polskich, poznać elementy kultury tego narodu oraz uświadomić sobie, że Żydzi byli Polakami – choć mającymi swoją religię i swoiste obyczaje. Udział w akcji „Żonkile” był bardzo dobrą okazją do aktywizowania uczniów i otwierania ich na wartości, jakim są zaangażowanie społeczne, tolerancja, szacunek do przeszłości. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku też zakwitną w naszych sercach żonkile…

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »