CZYTANIE DZIECIOM W KLASIE II B

1lutego klasę II b odwiedziła mama Alicji - Pani Marzena Banaszczak. Przyszła poczytać książkę pt.,,Pinokio”.
Przesłanie baśni jest jasne. Tylko posłuszne, pracowite i dobre dzieci są pociechą rodziców, a potem wyrastają na pożytecznych ludzi. Collodi pokazuje w swym utworze, że, niestety, nie wszyscy stają się dobrzy. Pinokio bowiem spotyka podczas wędrówki oszustów – Kota i Lisa, którzy chcą go okraść i woźnicę osłów, który chce zbić majątek na jego naiwności. Ma też do czynienia z ludźmi bezwzględnymi np. z trenującym osiołka dyrektorem cyrku. Głupi i naiwni szybko zostają wykorzystani. „Pinokio” to utwór wyraźnie pełniący funkcje dydaktyczne. Świadczą o tym sentencje zawarte w tekście, np. ta: 
„Biada dzieciom, które się sprzeciwiają swoim rodzicom i dla zachcianki porzucają dom rodzinny. Nigdy i nigdzie nie będzie im dobrze na świecie i prędzej czy później gorzko tego pożałują!”
Uczniom bardzo spodobały się fragmenty lektury. Na zakończenie Pani Banaszczak poczęstowała wszystkich słodyczami.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »