ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

10 stycznia o godzinie 10.30 w patio zebrali się społeczność szkolna oraz zaproszeni goście, aby uczcić dzień Święta Patrona Szkoły i 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i wspólnego śpiewania hymnu. Następnie Dyrektor Zespołu Szkół Pani Alina Żalik powitała gości. Na widowni zasiedli: Burmistrz Miasta i Gminy Osieczna Pan Stanisław Glapiak, Starosta Powiatu Leszczyńskiego Pan Jarosław Wawrzyniak, Wicestarosta Powiatu Leszczyńskiego Pan Grzegorz Rusiecki, radni Rady Powiatu oraz Rady Miejskiej w Osiecznej, sołtysi wsi obwodu Szkoły, przyjaciel Szkoły, regionalista dr Stanisław Jędraś. Społeczność szkolną reprezentowali: przewodnicząca Rady Rodziców Pani Anna Szyrmer, emerytowane pracownice, rodzice, uczniowie oraz czynni pracownicy Zespołu Szkół.
W swym przemówieniu Dyrektor Alina Żalik poprzez myśl poetycką przypomniała, jak ważną rolę odgrywa pamięć o przeszłości. Zaznaczyła, że młodzież kształcona w murach tej Szkoły uczy się od najmłodszych lat szacunku do historii i nie zapomina o korzeniach, które dają siłę, aby w przyszłości owocować.
Ważnym punktem uroczystości było złożenie ślubowania na sztandar Szkoły uczniów klasy I. Najmłodsi obiecali być wzorowymi, obowiązkowymi i uczciwymi Polakami – członkami Zespołu Szkół w Kąkolewie.
Kolejno głos zabrał Starosta Jarosław Wawrzyniak, który przypomniał najważniejsze fakty historyczne związane z walkami toczonymi na ziemiach kąkolewskich w czasie Powstania Wielkopolskiego.
Burmistrz Stanisław Glapiak złożył życzenia całej społeczności szkolnej. W ciepłych słowach podkreślił, jak ważna jest pamięć, zaangażowanie w codzienne życie oraz lokalny patriotyzm – miłość do Małej Ojczyzny.
Dyrektor Alina Żalik ogłosiła również wyniki wewnątrzszkolnego Konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły. Podkreśliła, że zmagania konkursowe trwają w Szkole od kilkunastu lat. Konkurs ma wypracowaną formułę. Uczniowie korzystają z broszur przygotowanych przez nauczycieli. Najlepsi są nagradzani książkami i dyplomami. W tym roku szkolnym w kategorii klas I-III 1. miejsce zajęła drużyna z IIa, 2. miejsce IIIa, 3. miejsce Ia. W kategorii klas IV-VII  na 1.miejscu uplasowali się uczniowie z IVa, na 2. miejscu Vc, na 3. miejscu VIb.
Punktem kulminacyjnym uroczystości był spektakl pt. „Jeszcze w zielone gramy”. Uczniowie zaprosili widzów do muzeum, w którym ożywające postaci przypomniały historię powstania. Przedstawienie pełne metaforycznych treści pozwoliło na refleksje na temat tego, jak współcześnie żyjemy, czym jest dla nas czas, czy potrafimy korzystać z dorobku ludzi przeszłości. Występujący młodzi artyści wcielili się w role członków współczesnej rodziny, staruszki – mędrca, powstańca i ukochanej, Ignacego Paderewskiego, Karola Marcinkowskiego, Franciszka Ratajczaka, przewodnika i turystów zwiedzających Poznań. Aktorzy zostali nagrodzeni owacją na stojąco i widokiem wzruszonych twarzy widzów. Przedstawienie przygotowali wespół z uczniami nauczyciele: Pani Martyna Sowińska – autorka scenariusza i reżyserka, Pan Dominik Nowacki – twórca oprawy muzycznej oraz Panie Ewa Łapawa i Eliza Kosmalska – odpowiedzialne za stworzenie wymownej scenografii.
Uroczystość prowadziła Pani Martyna Sowińska.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »