TRZECIOKLASIŚCI NA WYCIECZCE SZLAKIEM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

Uczniowie klas III a i III c 28 maja 2018 roku wyruszyli na wycieczkę „Szlakiem Powstania Wielkopolskiego po terenie gminy Osieczna”. Trzecioklasiści dotarli pod pomnik przy drodze w kierunku Nowej Wsi, który upamiętnia walki powstańcze i poległych żołnierzy m.in. Jana  Machowiaka. Następnie na Kopytkowie podziwiali pięknie usytuowany w lesie pomnik upamiętniający wydarzenia z 2 lipca 1919 roku. Następnie trzecioklasiści udali się do Osiecznej. Pod wiatrakami, które 11 stycznia 1919 roku były świadkami zaciętej bitwy z pruskim najeźdźcą, poznali przebieg tamtych wydarzeń. Kolejnym punktem wycieczki był cmentarz w Świerczynie, gdzie znajduje się zbiorowy grób poległych powstańców. Widnieje na nim napis: ,,Poległym żołnierzom ku wieczystej chwale!” oraz dwie duże tablice marmurowe ze 135 nazwiskami parafian poległych w latach 1914 -1920, między którymi umieszczono tablicę z nazwiskami powstańców. Uczniowie na pomnikach zapalili biało – czerwone znicze. Ostatnim punktem wycieczki była Izba Pamięci w Zespole Szkół w Osiecznej. Lekcę historii przeprowadziła Pani Halina Szajbe. W bardzo ciekawy sposób przedstawiła uczniom drogę Polaków do wolności. Dzieci miały okazję zobaczyć mundur i krzyż powstańczy, stuletnie biurko, lampę naftową oraz wiekowe łyżwy. Uczniowie podziękowali Pani Szajbe własnoręcznie wykonaną laurką.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »