NASZA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM

29 listopada dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej Pani Sława Pietrowicz zorganizowała spotkanie w ramach akcji „Nasza Szkoła czyta dzieciom”. Fragment książki Otfrieda Preusslera pt. „Malutka Czarownica” przeczytała dzieciom Pani Anna Poprawska. Historia tytułowej bohaterki, która udając się - mimo zakazu - na tańce dorosłych czarownic, wpędziła się w niemałe kłopoty, przykuła uwagę małych słuchaczy. Las rąk pojawił się, gdy zadawane były pytania dotyczące treści. Dzieci trafnie oceniły postępowanie Malutkiej Czarownicy i wyciągnęły wnioski. Na koniec trzyosobowe drużyny z każdej klasy wykonywały ilustracje do wysłuchanego tekstu.

FOTORELACJA

 
ANDRZEJKI

24 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę andrzejkową. Bawili się na niej uczniowie z klas IV-VI Szkoły Podstawowej oraz gimnazjaliści. O muzykę zadbali chłopcy z 3gb. Atrakcją były wybory Katarzyny i Andrzeja roku. Wygrali je, rywalizując w zabawnych konkurencjach, Katarzyna Kretschmer i Andrzej Glapiak. Pod opieką wychowawców odbyły się też klasowe spotkania andrzejkowe, podczas których i dziewczęta, i chłopcy z ciekawością (ale i przymrużeniem oka) spoglądali w przyszłość. Odczytywano ciasteczkowe wróżby, przekłuwano serduszka, wyprowadzano buty i lano wosk. Zabawę można uznać za bardzo udaną.

 
SPOTKANIE Z KĄKOLEWSKIM PSZCZELARZEM

W poniedziałek 28 listopada gościem klasy IVa i Pani Iwony Fiebich był znany i ceniony pszczelarz Pan Stanisław Markowiak, który w pasiece pracuje od 60 lat i w tym temacie nie ma sobie równych. Jak sam przyznał, mógłby o pszczołach rozmawiać godzinami. Stwierdził, że wszystko, co pochodzi od tych pożytecznych owadów jest niezmiernie przydatne człowiekowi. Zwykle myślimy tylko o miodzie, a jest jeszcze pyłek kwiatowy, mleczko pszczele, kit pszczeli – najlepszy wśród leków naturalnych i wosk, z którego wyrabia się m. in. świece. Dzieci dowiedziały się, że powstawanie miodu to proces bardzo skomplikowany. Surowcem do jego tworzenia jest nektar produkowany przez rośliny, a nie cukier. Ten ostatni służy jedynie jako pokarm dla pszczół w okresie zimy, by nie wyginęły. W miodzie cukier glukoza przemienia się w inny cukier fruktozę zbierającą się na jego powierzchni. Proces ten mylnie nazywany jest psuciem miodu. A przecież miód nigdy się nie psuje. Są różne gatunki miodów: rzepakowy, mniszkowy, akacjowy, lipowy, gryczany, spadziowy, wrzosowy. Różnią się one między innymi pochodzeniem i barwą. Czwartoklasiści z uwagą słuchali, że jednym ulu znajduje się około 40 tysięcy pszczół. Jedna pszczoła produkuje przez całe swoje życie około 1 g miodu. Przeciętny zasięg lotu pszczoły wynosi 3 km, a maksymalny może nawet sięgać 10 km. Pszczoły muszą odwiedzić 4 mln kwiatów, aby powstał 1 kg miodu. Warto pamiętać, że gdy zaatakują nas pszczoły, to nie można wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Należy wówczas zasłonić twarz rękami i schylić głowę. Pszczoła ma żądło, które pozostaje w ciele człowieka 24 godziny. Po ukąszeniu żądło nie odradza się, a pszczoła ginie. To tylko niektóre z ciekawych informacji przekazanych uczniom przez Pana Markowiaka. Kończąc prelekcję, zwrócił się do uczniów słowami: „…kochajmy pszczoły, które ratują nas bezinteresownie wszystkim, czym mogą…” Nie obyło się bez degustacji pysznego miodu. Panu Stanisławowi Markowiakowi serdecznie dziękujemy za interesujące spotkanie.

FOTORELACJA

 
II TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO KADET JUNIOR W JERCE

26 listopada w Jerce odbył się ostatni w sezonie 2011 turniej tenisa stołowego dla kadetów i juniorów zorganizowany przez Okręgowy Związek Tenisa Stołowego w Lesznie. W zawodach wzięli udział najlepsi reprezentanci naszej Szkoły, którzy i tym razem nie zawiedli. W kategorii kadetek dziewczyny wywalczyły cztery pucharowe miejsca. Na najwyższym stopniu podium stanęła Martyna Burdzicka, druga była Amelia Kuźniak, trzecia Paulina Woźniak, czwarta Karolina Woźniak. W grupie juniorek najlepiej zaprezentowała się Martyna, która zajęła drugą pozycję, tuż za nią uplasowały się Amelia i Paulina.

Wśród Juniorów największy sukces, w dotychczasowych turniejach tej rangi, odniósł Mateusz Karolczyk, zajmując 3. miejsce. Najlepsi zawodnicy otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Gratulujemy!

FOTORELACJA

 
UDZIAŁ TENISISTÓW STOŁOWYCH W GIMNAZJADZIE

25 listopada w ramach Gimnazjady w Bodzewie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Rejonu Leszczyńskiego Szkół Gimnazjalnych w Tenisie Stołowym. Na 12 startujących zespołów nasza drużyna w składzie Mateusz Karolczyk i Jakub Mazankiewicz zajęła 5. miejsce.

FOTORELACJA

 

 

 

 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 17