ZACZYNAMY PRZYGOTOWANIA DO JUBILEUSZU PIERWSZEGO BISKUPSTWA W POLSCE

Trwa właśnie 24. edycja Konkursu Wiedzy Religijnej organizowanego przez Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Poznaniu skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych i klas siódmych. W tym roku przebiega on pod hasłem „Poznań. Chrystus i my (968-2018)”, które jest nawiązaniem do obchodów 1050. rocznicy utworzenia biskupstwa w Poznaniu. Uczniowie mają okazję lepiej poznać historię archidiecezji. Na liście obowiązujących dokumentów nie zabrakło fragmentów Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz Ewangelii według świętego Łukasza. W naszej Szkole pod koniec grudnia w etapie szkolnym konkursu wzięło udział 20 uczniów. Największą wiedzą wykazali się - Krystian Konkiewicz z klasy 3gb, Katarzyna Jarczewska oraz Maja Nędza z klasy VIIa – podopieczni P. Sylwii Walenciak. Gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie rejonowym w Lesznie.

 
W ROLI UCZESTNIKÓW BITWY

Z entuzjazmem i ciekawością odpowiedzieliśmy na propozycję Pana Burmistrza S. Glapiaka, aby grupa uczniów wzięła udział w rekonstrukcji ważnej dla historii naszej małej ojczyzny bitwy pod wiatrakami, która miała miejsce podczas Powstania Wielkopolskiego, 11 stycznia 1919 roku. Od trzech lat przypomina się o tym wydarzeniu społeczeństwu Gminy i nie tylko w drugie święto Bożego Narodzenia, kiedy to na wzgórzach, w cieniu majestatycznych osieckich wiatraków, kolejny raz powstańcy z Osiecznej, Krzywinia i Śmigla pokonują oddziały niemieckie. Nabór chętnych do roli statystów w tym widowisku przebiegł w naszej Szkole sprawnie; poważną deklarację złożyło za zgodą rodziców 28 uczniów i, co najważniejsze, tylu wytrwało w swym postanowieniu! Taka postawa zasługuje na uznanie i brawa, bo wyzwań było sporo – od doboru właściwego stroju począwszy, po próby w deszczowej aurze, bez gwarancji, że w dniu rekonstrukcji będzie lepiej. Okazało się, że zaangażowaniu i determinacji wszechświat sprzyja.  26 grudnia bowiem nad Osieczną świeciło słońce, było sucho i prawie bezwietrznie. Widowisko z udziałem naszych uczniów było ciekawe, choć z elementami improwizacji, a młodzi ludzie spisali się wspaniale, biorąc czynny udział w tej lekcji historii Ziemi Osieckiej. Dowiedli swej ciekawości świata, zaangażowania, patriotyzmu. Bardzo im dziękujemy. Serdeczne podziękowania należy złożyć także wszystkim ludziom dobrej woli, którzy pomogli skompletować stroje podobne do tych, jakie mieli na sobie Powstańcy z Osiecznej, w sposób szczególny Pani A. Sawickiej, która uszyła kostiumy sanitariuszek. Wspólnymi siłami potrafimy zdziałać naprawdę wiele!

 
ŻYCZENIA
 
JARMARK BOŻONARODZENIOWY

Po raz trzeci zorganizowany został przez Centrum Kultury i Biblioteka w Osiecznej przy wsparciu Gminy Osieczna jarmark bożonarodzeniowy. Wśród pięknej świątecznej dekoracji na osieckim Rynku stanęły kramy wypełnione smakołykami i ozdobami. Przygotowali je i sprzedawali uczniowie i rodzice szkół i przedszkoli z Gminy Osieczna, Koło Gospodyń Wiejskich z Grodziska i Koło Miłośniczek Robótek Ręcznych z Osiecznej. Dla rozgrzania ciał serwowano pyszne domowe ciasto, pierogi, krokiety, barszcz z uszkami, kawę, rozgrzewającą herbatę z imbirem. Ducha zebranych radowały radosne zimowe piosenki, tańce i zawsze lubiane polskie kolędy. Dzieci (także chętnych dorosłych) zabawiał Święty Mikołaj. Wzruszające było ubieranie duuuużej choinki w łańcuchy wykonane przez dzieci z gminnych szkół i przedszkoli. Wykonawcy tych ozdób otrzymali upominki od Burmistrza Stanisława Glapiaka. Bardzo ładnie zaprezentował się podczas jarmarku nasz Zespół Szkół. Rodzice z przedszkolakami przygotowali do sprzedaży różnorodne, bogate ozdoby choinkowe i do przystrojenia domów. Uczniowie oferowali kupującym wykonane przez siebie torby na gwiazdkowe upominki oraz pierniki domowego wypieku. Za ladą stanęli rodzice dzieci przedszkolnych i członkowie Koła Wolontariusza zaopiekowani przez grupę nauczycieli. Na scenie zaprezentowały się  nasze wspaniale śpiewające dziewczęta: Anna Katarzyńska, Amelia Śmiejczak, Zuzanna Małecka i Nina Żalik. Bardzo dziękujemy wszystkim – dorosłym i uczniom – którzy zaangażowali się w przygotowanie szkolno – przedszkolnego świątecznego kramu i zjawili się w Osiecznej, aby nasz Zespół Szkół reprezentować.

 
LEKCJA "PRYWATNOŚĆ"

11 grudnia uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez wychowawców, których tematem była szeroko rozumiana prywatność. Celem lekcji była rozmowa na temat danych osobowych oraz sposobów ochrony prywatności. Uczniowie definiowali, czym jest według nich bezpieczeństwo, anonimowość, odpowiedzialność za słowa i wizerunek. Podczas zajęć obejrzeli filmy edukacyjne. Efektem pracy są bardzo ciekawe i mądre plakaty, które zawisły na drzwiach każdej sali. Klasa, która w najciekawszy sposób przedstawiła temat, w nagrodę odwiedzi Archiwum Państwowe w Lesznie. Lekcje były realizowane w ramach ogólnopolskiego programu „Twoje dane – Twoja sprawa”.

 
Zobacz też…
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 441 - 495 z 1834