WYCIECZKA UCZNIÓW KLAS CZWARTYCH I SZÓSTYCH
8 maja uczniowie klas czwartych i szóstych wraz z opiekunkami wyruszyli na trzydniową wyprawę, której celem było poznanie urokliwych zakątków Kotliny Kłodzkiej. Pierwszego dnia mali podróżnicy odwiedzili Kłodzko, gdzie główną atrakcją było poznawanie zakamarków twierdzy oraz spacer zabytkowymi uliczkami miasta prowadzącymi na gotycki most. Kolejnym punktem wyprawy była wizyta w starej kopalni w Złotym Stoku. Przejażdżka podziemną kolejką, poszukiwania gnoma i żarty przewodnika pozostaną na długo w pamięci. Środowe popołudnie upłynęło na delektowaniu się wodą zdrojową ze źródła w Polanicy Zdroju. Kotlina Kłodzka dała się zapamiętać jako przepiękny pomnik natury. W czwartek uczniowie wytrwale wspinali się na Szczeliniec Wielki, na którym mogli podziwiać oryginalne formy skalne przypominające słonia, kwokę czy ucho igielne. Następnie wyruszyli do kolejnej miejscowości uzdrowiskowej – Kudowy, aby skosztować charakterystycznie pachnącej wody o niezwykłych właściwościach. Spacerując alejkami parku, dotarli do Kaplicy Czaszek w Czermnej, w której oddali cześć zmarłym i poległym w walce. Piątek rozpoczęli od wizyty w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach, następnie pojechali do Ząbkowic Śląskich, aby zobaczyć Krzywą Wieżę i laboratorium Frankensteina. Wycieczkę można zaliczyć do udanych, w drodze powrotnej na twarzach uczniów i opiekunów gościły piękne uśmiechy.
 
HUMORYSTYCZNE SPOJRZENIE NA DZIEŁO SZTUKI

8 maja w Rydzyńskim Ośrodku Kultury odbył się finał I Rejonowego Konkursu "Humor w Literaturze". Duża grupa dzieci i młodzieży wzięła udział w towarzyszącym tej uroczystości konkursie plastycznym  „Humorystyczne spojrzenie na dzieło sztuki”, w którym z humorem przedstawiała arcydzieła.  Na konkurs wpłynęło 87 prac. Z naszej Szkoły wyróżnienia otrzymały: Olga Szczepaniak, Jagoda Wojtkowiak i Wiktoria Sawicka, a kwalifikacją do wystawy nagrodzono: Martę Ratajczak i Aurelię Walkowiak. Serdecznie gratulujemy.

FOTORELACJA

 
LOSY BLISKICH I LOSY DALEKICH - ŻYCIE POLAKÓW W LATACH 1914-1989

W tym roku szkolnym  grupa uczniów naszej Szkoły zgłosiła akces do Ogólnopolskiego Konkursu Tematycznego „Losy Bliskich i losy Dalekich - życie Polaków w latach 1914-1989" organizowanego dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem jest Małopolskie Kuratorium Oświaty w porozumieniu z innymi Kuratoriami w Polsce oraz Fundacja Armii Krajowej w Londynie. Główne cele trzyetapowego Konkursu to: - poznawanie jednostkowych losów i przybliżenie uczestników dramatycznych wydarzeń z najnowszej historii Polski,
- przywrócenie pamięci osób nieznanych, mało znanych lub zapomnianych, które ze względu na swoją biografię i wyznawane wartości mogą stać się kimś znaczącym w kształtowaniu postaw uczniów i budowaniu ich tożsamości,
- zachęcanie do poszukiwania źródeł historycznych i możliwość przedstawienia efektów tych poszukiwań.
Szkolna komisja konkursowa zapoznała się ze złożonymi pracami, oceniła je zgodnie z kryteriami zawartymi w Regulaminie Konkursu. Do etapu wojewódzkiego zgłoszono cztery prace:
„Władysław Lester – historia niezwykła” – Jadwigi Lester z kl. 3ga,
„Historia mojego pradziadka” –  Pauliny Klabińskiej z kl. 1ga,
„Nauczanie dzieci było sensem jej życia” Pauliny Andrzejewskiej z kl. 1ga,
„Historia prawdziwa mojego przodka” – Denisa Śmiejczaka z kl. 1ga.
Uznano, ze wszystkie prace były niezwykle cenne pod względem merytorycznym, a w ich wykonanie Autorzy włożyli nie tylko wiele wysiłku intelektualnego, ale też emocji.
29 kwietnia wojewódzka komisja konkursowa ogłosiła listę finalistów tego etapu. Laureatów jest tylko troje, ale wśród dziewięciorga wyróżnionych znalazła się praca Pauliny Klabińskiej. Paulina pracowała przede wszystkim ze swoim Tatą, opiekunem ze strony Szkoły była P.T.Rosińska.
Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie, Paulinie szczególnie, serdecznie gratulujemy.

 
UCZNIOWIE EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ NA SPEKTAKLU TEATRALNYM

W poniedziałek 13 maja 2013 r. wszyscy uczniowie edukacji wczesnoszkolnej pod opieką wychowawczyń wyjechali do Leszna na spektakl teatralny pt. „Kopciuszek” przygotowany przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji Dzieci i Młodzieży z Wrocławia. Dzieci z dużym zainteresowaniem śledziły losy Kopciuszka, emocjonalnie reagowały na wszystkie przejawy zła, z uwagą słuchały pouczających piosenek, podziwiały grę aktorską i taniec. Gromkimi brawami nagrodziły aktorów, dziękując im za miło spędzony czas. Widzowie doświadczyli, że bycie uczciwym i pracowitym popłaca, a cierpliwość i pokora to zalety, które należy w sobie pielęgnować i rozwijać.

FOTORELACJA

 
WYCIECZKA PIĄTOKLASISTÓW

Od 6 do 9 maja uczniowie klas Va i Vb przebywali na wycieczce. Pierwszego dnia zwiedzali Toruń. Z Panią przewodnik wędrowali ulicami urokliwego Starego Miasta, podziwiali Krzywą Wieżę, bramy w murach miejskich, pomnik i dom Mikołaja Kopernika, Ratusz Staromiejski, fontannę Flisaka, ruiny zamku krzyżackiego, a z wieży katedry śś. Janów panoramę Torunia. W planetarium obejrzeli seans „Makrokosmos – podróż do krańców czasu i przestrzeni”, a w Muzeum Żywego Piernika samodzielnie wyrabiali ciasto, wycinali i piekli pierniki. Następnego dnia piątoklasiści zwiedzali zamki krzyżackie – najpierw w Kwidzynie, a później potężną twierdzę w Malborku. Trzeci dzień spędzili w Gdańsku. Najpierw spacerowali po parku i palmiarni w Oliwie, następnie w oliwskiej katedrze wysłuchali krótkiego koncertu organowego, co pozwoliło im podziwiać słynne na całym świecie organy. Z okien autobusu oglądali stadion wybudowany na Euro i nowoczesne rozwiązania komunikacyjne. Później z Panią przewodnik wędrowali po gdańskiej starówce, podziwiając m.in. urokliwe kamienice, fontannę Neptuna i panoramę miasta z wieży kościoła NMP. Statkiem Czarna Perła popłynęli na Westerplatte. W ostatnim dniu uczniowie dotarli do kolejnej krzyżackiej siedziby – do pięknie położonego zamku w Gniewie. Rozlewisko Wisły – widoczne ze skarpy - zrobiło wrażenie na wszystkich. W drodze powrotnej uczniowie mieli okazję zobaczyć też katedrę w Gnieźnie. Pani przewodnik ciekawie opowiedziała nie tylko o Drzwiach Gnieźnieńskich i o relikwiach św. Wojciecha, ale i o innych skarbach tej świątyni.
Pogoda była wymarzona, słońce świeciło tak, że wszyscy wrócili opaleni. Wycieczka była intensywna, piątoklasiści zobaczyli wiele. Tylko taki wypoczynek na klasowych wyjazdach ma – zdaniem wychowawczyń – Pań Iwony Kubasik i Anny Poprawskiej - sens. Po to wyruszamy w inne regiony Polski, by je poznać, by doświadczyć czegoś nowego, by na własne oczy zobaczyć to, o czym czytamy w szkolnych podręcznikach. Czas spędzony w autobusie między kolejnymi miastami oraz wieczory w schronisku młodzieżowym w Malborku czy w Domu Pielgrzyma w Toruniu były czasem na regenerację sił, rozmowy i zabawy z rówieśnikami.
Serdeczne podziękowania należą się rodzicom: Pani Edycie Kanikowskiej i Pani Katarzynie Hejdysz za opiekę nad wycieczkowiczami oraz Panu Włodzimierzowi Prętkowskiemu – i za opiekę, i za fotograficzną dokumentację wyjazdu, i za wydatną pomoc w organizacji wycieczki.
Piątoklasiści wrócili do domu zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, pełni wrażeń i bogaci w nową wiedzę.

FOTORELACJA

 
««  start « poprz. 31 32 33 34 35 36 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1761 - 1815 z 1935