SPOTKANIE Z IRLANDIĄ

9 stycznia w naszej Szkole byli niecodzienni goście: Pan John McGowan, dyrektor The North West Academy of English z Derry w Irlandii Północnej oraz Pani Katarzyna Lisiewicz, dyrektor Szkoły Języków Obcych w Poznaniu. Spotkali się z około pięćdziesięcioosobowa grupą uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Gość z Irlandii opowiadał o ojczyźnie: jej historii, krajobrazie, pogodzie, kulturze materialnej, a zwłaszcza o swoich rodakach. W ciekawy, fragmentami zabawny sposób scharakteryzował ich, porównał sposób życia, bycia i mówienia Irlandczyków i innych nacji. Mówił o szkole, w której pracuje, o uczniach z wielu krajów, bazie dydaktycznej, z której mogą korzystać. Była też okazja do zadawania gościowi pytań. Mamy nadzieję, że to spotkanie stanie się bodźcem do jeszcze pilniejszej nauki języka angielskiego oraz zaowocuje dalszą współpracą ze Szkołą Języków Obcych w Poznaniu oraz wyjazdem grupy naszych uczniów do Irlandii.

 
SPOTKANIA Z TEATREM

W poniedziałkowy poranek 16 stycznia uczniowie klas II b, III c i III b wyjechali do Gostynia, aby obejrzeć spektakl teatralny pt. „Nasz Mikołajek”, przygotowany przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji. Widzowie mieli okazję poznać Mikołajka, który z kolegami Alcestem i Gotfrydem zabrał ich w podróż pełną fascynujących przygód i zabawy. W barwnych i rozśpiewanych perypetiach bohaterów publiczność bez trudu mogła dostrzec własne przygody, doświadczenia i problemy, z jakimi przychodzi im się mierzyć każdego dnia. Najmłodsi dowiedzieli się też, że najważniejsze jest mieć wokół siebie życzliwych ludzi, na których można liczyć oraz że wspólna praca popłaca.
W południe na tej samej scenie w wykonaniu aktorów tego samego teatru sceniczną adaptację „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego obejrzeli uczniowie klas 2. i 1. Gimnazjum. Poznali wojenną rzeczywistość i niezwykle odważnych bohaterów. Mieli okazję porównać teatralną wersję losów Rudego, Alka i Zośki z adaptacją filmową. Spektakl był punktem wyjścia do rozmów o patriotyzmie, poświęceniu i okrucieństwie wojny.

 
WOŚP W KĄKOLEWSKIM WYDANIU

Każdy człowiek, który przebywał w szpitalu lub korzystał z usług przyszpitalnych przychodni, doskonale wie, że na bardzo wielu sprzętach medycznych widnieje serduszko WOŚP – logo fundatora. Nie dziwi zatem fakt, że każdy kolejny Finał (w tym roku już 25.) budzi ogromne zainteresowanie.
Mieszkańcy Kąkolewa i okolicznych miejscowości licznie przybyli 15 stycznia do Szkoły, gdzie zorganizowano kąkolewski Finał. Na scenie wystąpili utalentowani uczniowie i przedszkolacy. Zaprezentowali się, śpiewając, tańcząc, recytując, grając na instrumentach bądź prezentując sportowe umiejętności. Prowadzące Finał - Agata Kretschmer i Natalia Szramiak - zachęcały do wsparcia WOŚP poprzez wrzucenie pieniędzy do puszek wolontariuszy, skorzystanie z usług Pani fryzjerki, Pań kosmetyczek, Pań malujących dzieciom twarze, poprzez nabycie balonowych cudaków, aniołów wykonanych przez przedszkolaków i ich rodziców, drukowanych w technologii 3D serduszek, wykonywanych przez dzieci, rodziców i nauczycieli okolicznościowych kartek oraz zakup kawy i domowego, pysznego ciasta upieczonego przez rodziców i pracowników Szkoły. Ciekawym elementem tegorocznego Finału było – zainicjowane przez Samorząd Uczniowski – spotkanie z Piotrem Prymasem, absolwentem naszej Szkoły, obecnie studentem medycyny i wolontariuszem projektu „Leczymy z misją”, który przedstawił szczytne założenia akcji i z zaangażowaniem opowiedział o pracy w kenijskim sierocińcu i szpitalu.
Udało się na rzecz WOŚP dzięki hojności mieszkańców Kąkolewa i okolicznych miejscowości oraz zaangażowaniu wielu ludzi zebrać 10000 zł.
Dla grupy uczniów i nauczycieli niedzielne popołudnie było bardzo pracowite, ale też bardzo satysfakcjonujące. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przygotowanie kąkolewskiego Finału lub wsparli zbiórkę, bardzo serdecznie podziękowała Dyrektor Zespołu Szkół w Kąkolewie Pani Alina Żalik. Miło mieć świadomość swojego udziału w zakupie sprzętu medycznego dla oddziałów pediatrycznych i potrzebnego w godnej opiece nad osobami w podeszłym wieku.

 
ZAPRASZAMY NA 25. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
 
WYJAZD DO MUZEUM POWSTANIAWIELKOPOLSKIEGO W POZNANIU

10 stycznia uczniowie klas VIa, VIb, 1ga, 1gb i 1gc oraz uczniowie z innych klas biorący udział w Konkursie Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim pojechali do Poznania, by dzięki wizycie w Muzeum Powstania Wielkopolskiego poszerzyć swą wiedzę o wydarzeniach z lat 1918-1919. Mapy, umundurowanie, portrety Wielkopolan zaangażowanych w patriotyczną działalność, ówczesna prasa, odezwy wojskowe, rekonstrukcja okopów zainteresowały uczniów. Wielu zmierzyło się z testem wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, spora grupa z zaangażowaniem poszukiwała informacji o walkach w Kąkolewie i Osiecznej, o księdzu Dykierze, o Ignacym Talarczyku. Przewodnicy podkreślali znane uczniom między innymi z okolicznościowych przedstawień prawdy, że ogromną rolę w odzyskaniu przez Wielkopolskę niepodległości odegrały domy rodzinne pielęgnujące miłość do ojczyzny, Kościół, towarzystwa gimnastyczne, czytelnie ludowe i inne organizacje, na których czele stali światli obywatele. Wszyscy obejrzeli też film o wyzwoleniu poznańskiej Ławicy. W drodze powrotnej uczniowie w imieniu całej szkolnej społeczności zapalili znicze pod stojącym u zbiegu ulic Wierzbięcice i Królowej Jadwigi pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Wizyta w muzeum była nie tylko cenną lekcją historii i wiedzy o społeczeństwie, nie tylko działaniem przygotowującym uczniów do świadomego uczestniczenia w kulturze, nie tylko zachętą do zgłębiania dziejów narodu, ale też elementem przygotowań do Święta Patrona Szkoły. 

 
Zobacz też…
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 386 - 440 z 1514