KONCERT PRO MUSICA W KLIMACIE WIELKANOCNYM

Poniedziałkowy poranek 25 marca uczniowie i nauczyciele rozpoczęli od muzycznego spotkania z Panią Malwiną Paszek – śpiewaczką i multiinstrumentalistką specjalizującą się w grze na oryginalnych instrumentach: cytrze, lirze korbowej, karimbie czy drumlach. Publiczność mogła posłuchać bardzo ciekawych opowieści o ludowych tradycjach związanych z Wielkanocą. Dowiedzieli się, co to jest śpiew biały oraz kolęda wielkanocna. Pani Malwina zaprezentowała budowę i dźwięki płynące z cytry, liry oraz bębna obręczowego. Prowadząca koncert przybliżyła także obyczaj zwany „chodzeniem z gaikiem” praktykowany na Mazowszu oraz „nowe latko” śpiewane w Wielkopolsce. Uczniowie bardzo chętnie śpiewali razem z artystką i spacerowali po scenie z symbolicznym bukietem kwiatów.

 
2. ETAP SZKOLNEJ OLIMPIADY JĘZYKA ANGIELSKIEGO

13 marca odbył się 2.etap Szkolnej Olimpiady Języka Angielskiego „Funny English”. Komisja w składzie: Pani Dyrektor Alina Żalik i Pani Agnieszka Handke - nauczyciel języka angielskiego, wysłuchała i obejrzała 11 prezentacji. Ocenie podlegały słownictwo, wymowa, płynność i ogólne wrażenie. Pani Agnieszka Andrzejewska-Śmiejczak przygotowała dla każdej  z klas zadania o różnej tematyce. Uczniowie klasy pierwszej, którą reprezentowali Natalia Nowak, Julia Michalak, Nikola Wojtyniak i Kacper Zieliński przedstawili temat „My family - Moja rodzina”. Paulina Borowska, Jan Gorwa, Bartosz Jędrzychowski  i Martyna Rachmajda z klas drugich zaprezentowali „My favourite singer or band”- Mój ulubiony wokalista lub grupa muzyczna”. Natomiast uczniowie Alan Biderman, Kinga Cieślak  i Zofia Kretschmer z klasy trzeciej opowiedzieli o „My favourite place”- Moje ulubione  miejsce. Wszyscy wykazali się niesamowitą kreatywnością, gdyż strona wizualna to makiety lub prezentacje w Power Point. Najważniejszym jednak elementem było wypowiedzenie się w języku angielskim na zaproponowany temat, a uczestnicy - w opinii komisji - wywiązali się z zadania bardzo dobrze. Wyniki zmagań poznamy na najbliższym apelu nagrodowym. Młodym poliglotom gratulujemy pomysłowości i zgadzamy się ze zdaniem Benny’go Lewisa, że „ Każdy może zostać poliglotą bez względu na wrodzone zdolności. Wystarczą do tego odpowiednia motywacja i ciężka praca”.  

 
MATEMATYKA I DOŚWIADCZENIE W KLASIE III a

Powszechnie wiadomo, że dzieci charakteryzuje naturalna ciekawość tego, co je otacza. Klasa IIIa znalazła sposób na jej zaspokojenie. Na zajęciach z edukacji matematycznej uczniowie zajmowali się mierzeniem pojemności, wykorzystując zabawy badawcze. W tym celu uczniowie przynieśli pojemniki: litrowy, półlitrowy i ćwierćlitrowy. Każdy uczeń badał, ile wody z półlitrowych pojemników zmieści się w litrowym naczyniu lub butelce, a także, ile ćwierćlitrowych pojemników z wodą można przelać do naczynia półlitrowego i litrowego.  Pomiary doświadczeń przeprowadzano zgodnie z instruktażem nauczyciela, a wyniki zapisano, co pozwoliło na utrwalenie jednostki litra i mililitra. 

 
O ZNACZENIU WOLNOŚCI

#MyFreedomDay to organizowane 14 marca ogólnoświatowe wydarzenie, w czasie którego uczniowie i nauczyciele angażują się w mediach społecznościowych w akcję uświadamiającą problem współczesnego niewolnictwa i znaczenia wolności. Na świecie jest obecnie ponad 40 mln niewolników. 71% to kobiety i dziewczynki, 10 mln to dzieci. Prawdopodobnie w ciągu ostatnich 5 lat ponad 89 mln osób doświadczyło jakiejś formy niewolnictwa i wie, co znaczy stracić wolność. Na pewno każdy z nas miał styczność z produktami (np. kawa, papierosy, ubrania), które powstały z wykorzystaniem niewolniczej pracy. 
Choć może nam się wydawać, że ten problem nas nie dotyczy, niestety realia są inne. W Polsce jest około 180 tysięcy niewolników. Współczesne niewolnictwo rzadko jest widoczne na pierwszy rzut oka, jednak przejawia się w dzisiejszych czasach w wielu formach. Zmuszanie do żebractwa, niewolnicza praca czy handel ludźmi i organami - to tylko niektóre ze sposobów teraźniejszego niewolnictwa. 
W klasie 3gb Natalia Bartosik, korzystając z materiałów fundacji Dominiki Kulczyk, przygotowała prezentacje na temat niewolnictwa.

 
KONKURS WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ

19 marca w Szkole Podstawowej nr 9 w Lesznie odbył się VII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej. Dwie uczennice naszej Szkoły: Natalia Bartosik i Weronika Mikołajczak zmierzyły się z pytaniami konkursowymi na temat UE. Niestety nie zajęły miejsc na podium, ale zdobyte wiedza i doświadczenie na pewno przydadzą się dziewczynom na następnych etapach edukacji. Po rozwiązaniu testu uczennice obejrzały kilka ciekawych filmów na temat związku 28 państw. Następnie miały okazję wysłuchać ciekawych warsztatów w języku angielskim, które przeprowadzili wolontariusze z Hiszpanii i Indii.

 
Zobacz też…
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 55 z 1693