DO-NOS
Ukazał się kolejny numer "DO-NOS-u" - ze względu na sytuację, ponownie w wersji elektronicznej.
Serdecznie zachęcamy do lektury!

 
SZÓSTOKLASIŚCI W ŁEBIE

Decyzja o wyjeździe we wrześniu na przełożoną z maja klasową wycieczkę nie była łatwa ani dla nauczycieli, ani dla rodziców. Wziąwszy pod uwagę wszystkie „za” i „przeciw”, wyjazd doprowadzono do skutku.
Czterdzieścioro dwoje szóstoklasistów pod opieką Pań wychowawczyń spędziło cztery dni (od 22 do 25 września) nad Morzem Bałtyckim. Piękna, prawdziwie letnia, wymarzona słoneczna pogoda pozwoliła w pełni zrealizować program i cieszyć się urokiem nadbałtyckich plaż. Uczniowie niemalże całe dnie spędzali na świeżym powietrzu. Poznali urokliwą, opustoszałą po sezonie Łebę i jej okolice. Odbyli rejs po jeziorze Łebsko, zwiedzili wyrzutnię rakiet i pieszo dotarli na ruchome wydmy, słuchając po drodze bardzo interesujących i przystępnych opowieści Pana przewodnika. To były niezwykłe lekcje geografii, biologii i historii. Piękne widoki podziwiane z ruchomych wydm zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Siła natury objawiła się w pełnej odsłonie. Odpoczynek na ciepłym piasku i przypominające wczesne dzieciństwo zabawy - zbieganie bądź turlanie się z piaszczystej skarpy - wywołały uśmiechy na wszystkich twarzach. Wycieczkowicze odwiedzili też Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, gdzie sporo dowiedzieli się o życiu dawnych mieszkańców i poznali dramatyczną historię ich wypędzenia. Dotarli też na latarnię morską Czołpino, z której tarasu podziwiali przyrodę Słowińskiego Parku Narodowego - wydmy, przybrzeżne jeziora Łebsko i Gardno oraz morze. Zaliczyli około czterokilometrowy spacer wśród dziko rosnącego lasu. Codziennie po późnym obiedzie na około dwie godziny szli na plażę, spacerowali brzegiem Bałtyku, grali w piłkę, siedzieli na kocach i rozmawiali.
Wszyscy dbali o zachowanie zasad bezpieczeństwa, często myli i dezynfekowali ręce, zachowywali dystans społeczny, zakładali maseczki w miejscach, gdzie było to konieczne.
Cztery wycieczkowe dni minęły bardzo szybko. Pozostały piękne zdjęcia i wspomnienia…


 
"KAMIENICA" W GRONIE FINALISTÓW VI PRZEGLĄDU TEATRÓW SZKOLNYCH iTEATR


„Dziś zostałeś wyróżniony, Tobie też pokażę tajemnice ukryte
w schowku. Nie zmarnuj tej wiedzy. Już niedługo dowiesz się, co zrobić,
aby przeszłość pozostała żywa. Pamiętaj, że świat jest już o minutę starszy,
czy starczy czasu na miłość? Jestem stara Kamienicą, żyłam obok ludzi i razem z ludźmi. Ile czasu mi pozostało? Nie wiem. Póki co żyję i opowiadam –
Ty słuchaj, być może lepiej zrozumiesz świat.”

„Kamienica”


Spektakl „Kamienica” przygotowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Kąkolewie i zaprezentowany społeczności szkolnej podczas tegorocznego Święta Patrona Szkoły wziął udział w ogólnopolskim Przeglądzie Uczniowskich Zespołów Teatralnych iTeatr. Tym razem tematem przewodnim małych form artystycznych miała być MIŁOŚĆ. „Kamienica” według autorskiego scenariusza Pani Martyny Sowińskiej to przedstawienie, w którym główną rolę odgrywa ożywiony budynek – Kamienica pamiętająca czasy powstania i wojny, obserwująca, słuchająca, przechowująca tajemnice ludzi i rozmawiająca tylko z tymi, którzy potrafią słuchać. Kamienica jako świadek przeszłości skrywa sekrety związane z miłością, wojną, cierpieniem i wielkim szczęściem. Kamienica jest mądra, refleksyjna, wzruszająca, opowiada o miłości Zosi i Tadeusza, o uczuciu tak silnym, że zdolnym do poświęcenia życia.

Spektakl w wykonaniu uczniów naszej Szkoły postawił widzów a później Jury konkursowe przed pytaniami: Czym jest miłość? Jakie przybiera odcienie? W jakie stroi się kolory, jakie przyjmuje kształty, jak pachnie?

Jaka była droga do sukcesu „Kamienicy”? Pierwszymi widzami i recenzentami spektaklu okazali się uczniowie, nauczyciele i goście, którzy odwiedzili naszą Szkołę w dniu Święta Patrona. Owacje na stojąco dla młodych artystów potwierdziły, że występ był wzruszający i wartościowy. Kolejnym krokiem było dostosowanie nagrania do wymogów regulaminu Przeglądu. W pracach technicznych pomagali Panowie Dariusz Maćkowiak, Dominik Nowacki oraz Pan Waldemar Włodarczak z Telewizji Leszno. Następnie płytę z nagraniem wysłaliśmy do Poznania. Tam „Kamienica” wzięła udział w pierwszej części konkursu.
Jury zakwalifikowało spektakl do etapu ogólnopolskiego Przeglądu, który odbył się w czerwcu w Warszawie. 12 najlepszych spektakli  oceniali zawodowi aktorzy oraz specjaliści związani ze światem mediów. Wspaniała gra aktorska uczniów, ich głęboka wrażliwość oraz współpraca z niezwykle zaangażowanymi nauczycielami przyniosła wspaniały efekt. Przedstawienie „Kamienica” znalazło się w gronie finalistów VI Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych iTeatr.

Gratulujemy!

W spektaklu zagrali: Jakub Klimpel, Wiktoria Gawron, Szymon Nowacki, Marika Mikołajczak, Julia Jędrzychowska, Alicja Szyrmer, Angelika Chwastyniak, Eryk Kasprzak, Tobiasz Dolczewski, Jan Wyrwiński, Nataniel Kaczmarek, Marcin Maciejczak.

W przygotowanie spektaklu zaangażowali się nauczyciele. Scenariuszem i reżyserią zajęła się Pani Martyna Sowińska. Autorskie aranżacje znanych utworów oraz podkłady muzyczne przygotował Pan Dominik Nowacki, który pracował także ze solistkami. Scenografię wykonały Panie Ewa Łapawa i Donata Szymańska. Nagraniem spektaklu i pomocą techniczną zajęli się Pani Alina Żalik i Pan Dariusz Maćkowiak. W profesjonalne przygotowanie nagrania spektaklu, które odpowiadało wymogom konkursowym, zaangażował się Pan Waldemar Włodarczak Dyrektor Telewizji Leszno.

Zachęcamy do obejrzenia materiałów multimedialnych informujących o Przeglądzie.

https://iteatr.tvp.pl/48483190/oto-12-finalistow-przegladu-iteatr

https://iteatr.tvp.pl/48673749/znamy-zwyciezcow-vi-edycji-przegladu-iteatr

 
 
GODZINY DOWOZU

Przypominamy plan porannego dowozu:
650 – wyjazd z Kąkolewa
705 – Frankowo
715 – Dobramyśl
720 – Łoniewo
730 – Grodzisko.

 
Procedury organizacji pracy i zasady bezpieczeństwa

Procedury organizacji pracy i zasady bezpieczeństwa obowiązujące

w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich

w Zespole Szkół w Kąkolewie w czasie zagrożenia epidemicznego

 

Procedury określają zasady funkcjonowania Szkoły od 1 września 2020 roku i są zgodne z wytycznymi MEN, MZ i GIS.

Postanowienia ogólne 

1. Do Szkoły przychodzą tylko uczniowie i pracownicy zdrowi, bez objawów:

a) podwyższonej temperatury ciała,

b) bólu głowy, mięśni, gardła,

c) kaszlu,

d) duszności i problemów z oddychaniem,

e) uczucia wyczerpania,

f) braku smaku, apetytu, powonienia.

2. W budynku Szkoły mogą przebywać wyłącznie uczniowie i pracownicy. Rodzice/opiekunowie prawni oczekują na swoje dzieci na zewnątrz Szkoły.

3. Osoba dorosłą przyprowadzająca i odbierająca dziecko musi być zdrowa.

4. Rodzice/opiekunowie prawni, którzy mają pilną potrzebę kontaktu z pracownikami Szkoły, umawiają się na rozmowę telefonicznie.

5. Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są podać wychowawcy klasy aktualny numer kontaktowy i niezwłocznie odbierać połączenia ze Szkoły.

6. Dopuszcza się wykonywanie uczniom pomiaru temperatury ciała termometrem bezdotykowym.

7. Uczniowie klas I-III spożywają śniadanie w stołówce szkolnej z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemicznego; uczniowie klas IV – VIII spożywają śniadanie podczas przerwy 9.40 – 9.55 w salach lekcyjnych pod opieką nauczycieli. Zaleca się, aby posiadali własną butelkę wody niegazowanej. Po posiłku myją ręce wodą z mydłem.

8. Uczniowie mogą korzystać z obiadów przygotowywanych przez „Usługi gastronomiczne – stołówka” i spożywać je w stołówce szkolnej.

Organizacja pracy

1.Uczniowie poszczególnych klas odbywają zajęcia zgodnie z ustalonym tygodniowym planem lekcji.

2. Zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne dla uczniów prowadzi tylko i wyłącznie kadra pedagogiczna Szkoły.

3. Dzieci przychodzą do Szkoły najwcześniej 15 minut przed rozpoczęciem zajęć.

4. Przed wejściem do budynku Szkoły uczniowie zasłaniają nos i usta maseczką lub przyłbicą.
Z tego obowiązku zwolnione są dzieci ze wskazaniem od lekarza.

5. Uczniowie, poza klasami pierwszymi, wchodzą do Szkoły indywidualnie następującymi wejściami:

 

KLASA

GODZINA

WEJŚCIE

Ia

8.00 - 8.05

zbiórka na boisku rekreacyjnym

Ib

8.00 - 8.05

zbiórka na boisku rekreacyjnym

IIa

7.50 – 7.57

od sali gimnastycznej

IIb

7.45 – 7.55

główne

IIIa

7.45 – 7.55

główne

IVa

7.45 – 7.57

od boiska rekreacyjnego

IVb

7.45 – 7.57

od sali gimnastycznej

Va

7.45 – 7.57

główne

VIa

7.45 – 7.57

główne

VIb

7.45 – 7.57

od sali gimnastycznej

VIc

7.45 – 7.57

główne

VIIa

7.45 – 7.57

od boiska rekreacyjnego

VIIb

7.45 – 7.57

od boiska rekreacyjnego

VIIc

7.45 – 7.57

od boiska rekreacyjnego

VIIIa

7.45 – 7.57

od sali gimnastycznej

VIIIb

7.45 – 7.57

główne

 

6. Wierzchnie okrycie i zewnętrzne obuwie uczniowie pozostawiają w indywidualnych szafkach.

7. Zabrania się uczniom grupowania się przy indywidualnych szafkach; dzieci i młodzież korzystają z nich według zasad podanych przez wychowawcę.

8. Wszystkie osoby przebywające we wspólnej przestrzeni Szkoły(korytarze, toalety, stołówka, biblioteka, patio itp.) obowiązane są zachować dystans społeczny i nosić maseczkę/przyłbicę.

9. Uczniowie klas I-III uczą się w jednej sali; wychodzą na przerwy w czasie ustalonym przez wychowawcę i nauczycieli ich uczących co najmniej 2,3 razy dziennie.

10. Klasy I-III korzystają z toalet na parterze, klasy IV – VIII – na piętrze.

11. Szczegółowe zasady w zakresie bhp klas I – III określa odrębna Procedura.

12. Zajęcia świetlicowe rozpoczynają się o godz. 7.00 i są prowadzone zgodnie z Regulaminem świetlicy oraz tygodniowym rozkładem zajęć.

13. Przed, po i w czasie zajęć świetlicowych wszystkich uczestników obowiązują ogólnoszkolne rozwiązania w zakresie porządku, bezpieczeństwa i higieny.

14. Uczniowie i pracownicy mogą korzystać z zasobów biblioteki szkolnej z zachowaniem opracowanych procedur bezpieczeństwa, porządku i higieny.

15. Zajęcia specjalistyczne dla uczniów odbywają się w wyznaczonych przez nauczycieli specjalistów salach.

16. Lekcje wychowania fizycznego odbywają się zgodnie ze szczegółowymi procedurami organizacji zajęć zapewniającymi porządek, bezpieczeństwo i higienę.

17. Przerwy międzylekcyjne uczniowie spędzają na boisku szkolnym lub w klasach, lub na korytarzu. Czas i miejsce pobytu uczniów określają wychowawcy w porozumieniu z Dyrekcją.

18. Podczas przerw nauczyciele sprawują opiekę nad uczniami, zwracając szczególną uwagę na przestrzeganie zaleceń i wytycznych MEN, GIS i MZ.

19. Dowozy dzieci odbywają się zgodnie z zaleceniami i wytycznymi GIS i MEN w tym zakresie.

20. Dzieci dowożone zobowiązane są przestrzegać zasad bezpieczeństwa, porządku i higieny.

21. Dzieci „pierwszego” dowozu wchodzą do Szkoły wejściem głównym; dzieci z Grodziska wejściem od boiska rekreacyjnego.

22. Uczniowie odjezdni wychodzą do autobusu pod opieka nauczyciela wejściem od strony boiska rekreacyjnego.

Higiena i dezynfekcja

1.Po wejściu do Szkoły uczniowie obowiązkowo dezynfekują dłonie.

2. W budynku w przestrzeniach wspólnych obowiązuje noszenie maseczek/przyłbic; na całym terenie szkolnym należy przestrzegać ogólnych zasad bezpieczeństwa i higieny, czyli ochrony ust
i nosa podczas kaszlu i kichania, unikanie dotykania twarzy, zachowanie dystansu.

3. W Szkole używane są środki dezynfekcyjne i odkażające dopuszczone do użytku w instytucjach oświatowych i posiadające odpowiednie certyfikaty.

4. Dezynfekcja i odkażanie powierzchni i przedmiotów dotykanych przez uczniów odbywa się     codziennie według zaleceń GIS. Czynności te podlegają codziennemu monitoringowi.

5. Po każdej przerwie dezynfekuje się poręcze i balustrady.

6. Nauczyciel po skończonej lekcji dba o dezynfekcję blatów stołów uczniowskich i własnego.

7. Uczniowie wchodzą do sali z czystymi, zdezynfekowanymi rękoma. Bardzo dbają o higienę. Mają obowiązek częstego mycia rąk w odpowiednio wyposażonych toaletach lub izbach lekcyjnych.

8. W Szkole prowadzone są działania instruktażowe, pokazowe w zakresie prawidłowych nawyków higienicznych i właściwego korzystania z urządzeń i środków sanitarnych.

9. Ze względów sanitarno-higienicznych uczniowie korzystają tylko z własnych materiałów i przy-borów dydaktycznych. Nie przynoszą do Szkoły zbędnych przedmiotów.

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia

1.W sytuacji podejrzenia choroby u dziecka nauczyciel zapewnia mu niezbędną opiekę przy zastosowaniu środków ochrony osobistej; ucznia należy jak najszybciej odizolować od grupy.

2. O wystąpieniu objawów chorobowych niezwłocznie powiadamia się Dyrektora Szkoły, rodzica, który jest zobowiązany do pilnego odebrania dziecka i skorzystania z porady lekarskiej. Dyrektor
o zaistniałej sytuacji informuje organ prowadzący Szkołę.
3. W nagłych przypadkach, w razie złego stanu zdrowia ucznia i podejrzeniu wystąpienia u niego choroby COVID-19,  należy niezwłocznie powiadomić służby medyczne.

4. Rodzic ma obowiązek poinformować Dyrektora Szkoły o wyniku badania ucznia przez lekarza.

5. Obszar, w którym poruszał się uczeń, należy niezwłocznie gruntownie posprzątać.

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika Szkoły

1.Pracownik, który w czasie pracy zaobserwował u siebie objawy chorobowe, niezwłocznie informuje o tym Dyrektora Szkoły.

2. Dyrektor:

a) kieruje pracownika do izolatorium,

b) do wyjaśnienia sytuacji odsuwa go od wykonywania obowiązków służbowych,

c) zaleca kontakt z lekarzem.

3. Obszar, w którym poruszał się pracownik, należy niezwłocznie gruntownie posprzątać.

4. Pracownik ma obowiązek poinformować Dyrektora Szkoły o wyniku badania przez lekarza.

5. O zaistniałej sytuacji Dyrektor powiadamia Powiatowego Inspektora Sanitarnego i Organ Prowadzący Szkołę.

Postępowanie w przypadku potwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 na terenie Szkoły

1.Dyrektor w porozumieniu z Organem Prowadzącym wnioskuje do Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zmianę modelu pracy Szkoły (zdalny lub hybrydowy) lub zastosowanie innych środków prewencyjnych.

2. Dyrektor zobowiązany jest poinformować o zaistniałej sytuacji i decyzji PIS Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatura w Lesznie.

3. Wszyscy pracownicy Szkoły bezwzględnie zobowiązani są do podporządkowania się odgórnym zaleceniom władz państwowych, samorządowych i oświatowych.

 
Zobacz też…
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 56 - 110 z 1998