MISTRZOSTWA POLSKI W WARCABACH 64-POLOWYCH W ŻERKOWIE

W dniach 18-19 maja 2018 r. w Mickiewiczowskim Centrum Turystycznym w  Żerkowie odbyły się XVI Mistrzostwa Polski Szkół i UKS-ów w Warcabach 64-polowych. Naszą Szkołę reprezentowało 5 zawodników. W piątek zawodnicy rozegrali pięć rund, a w sobotę kolejne dwie. Warcabiści grali systemem szwajcarskim, czyli  rywalizacja polegała na bezpośrednich pojedynkach pomiędzy uczestnikami oraz na określonej z góry liczbie rund, które należało rozegrać. Dobór par przeciwników w poszczególnych rundach zależał od wyników uzyskanych w rundach poprzednich. Za zwycięstwo zawodnicy otrzymywali jeden punkt, za remis pół punktu. W zawodach uczestniczyło ponad 200 uczestników. Po wielu godzinach niełatwych zmagań nasi uczniowie wywalczyli bardzo wysokie miejsca: Mateusz Matysiak – 5. miejsce, Martyna Bortlisz- 5. miejsce, Kinga Cieślak – 8. miejsce, Michał Gimziński – 18. miejsce, Bartłomiej Matysiak – 26. miejsce. Najliczniejszą grupą warcabistów byli chłopcy z klas I- IV SP (62 zawodników).  Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy puchary. W klasyfikacji szkół uplasowaliśmy się na 4. miejscu. Gratulujemy!

 
SPOTKANIE Z BALETEM

18 maja 2018 r. dzieci przedszkolne i uczniowie klas I – III uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Centrum Edukacji ATUT. Tym razem wszyscy przenieśli się do zaczarowanego, bajkowego świata baletu. Dowiedzieli się, że sztuka baletowa składa się z pewnej treści – libretta, muzyki i scenografii. Niezbędni są też dyrygent oraz tancerz, który przedstawia przygotowany układ taneczny. Wysłuchali historii opowiedzianej w  „Dziadku do orzechów” oraz obejrzeli występy baletowe pt. „Taniec cukrowej wróżki” i „Taniec hiszpański”. Z dużym zainteresowaniem przyglądali się strojowi baletowemu. Obejrzeli spódnicę baletową zwaną tutu wykonaną z wielu warstw tiulu oraz nieco dłuższą paczkę romantyczną, także miękkie buty baletki i twarde, wypełnione gipsem, wiązane na traczki puenty. Największą radość sprawiła dzieciom nauka pozycji baletowych i wspólny taniec do utworu „Jezioro łabędzie”  Piotra Czajkowskiego. Dzieci miały też okazję przypomnieć sobie budowę i brzmienie skrzypiec oraz sposoby gry na tym instrumencie.

 
TRZECIOKLASIŚCI WE WŁOSZAKOWICACH

17 maja 2018 r. uczniowie klasy III b wyruszyli w ramach akcji „Zielona Szkoła” do Włoszakowic (Krzyżowiec) na spotkanie z Panem leśniczym Markiem Wąsowiczem. Gospodarz przywitał dzieci w punkcie edukacyjnym – arboretum, miejscu przeznaczonym do uprawy drzew i krzewów różnych gatunków, odmian krajowych i obcych dla celów naukowo – badawczych. Zaprosił wszystkich zebranych na spacer po terenie, na którym rosło ok. 100 gatunków drzew i krzewów. Dzieci miały okazję zobaczyć metasekwoję, sosnę zwyczajną i sosnę wejmutkę, buk zwyczajny i odmianę purpurową, klon, lipę, robinię akacjową, trzy rodzaje modrzewia i wiele pięknie kwitnących krzewów. Przy okazji przypomniały sobie warstwową budowę lasu. Dowiedziały się, że w Polsce lasy zajmują 30% powierzchni. Ogromną ciekawość wzbudziły retorty – piece do wypalania węgla drzewnego sprzed II wojny światowej, w których nadal wypala się węgiel.
Po części dydaktycznej spotkania trzecioklasiści smażyli na ognisku kiełbaski i z apetytem zjedli śniadanie. Dużą radość sprawiły im wspólne zabawy: piłka nożna, figle na placu zabaw, ćwiczenia na siłowni. Mimo niesprzyjającej pogody wszyscy dobrze się bawili i zadowoleni pod opieką P. Małgorzaty Mikołajczak i wychowawczyni P. Sławy Pietrowicz wrócili do Szkoły.

 
PIERWSZOKLASIŚCI NA WYCIECZCE ŚLADAMI HISTORII REGIONU

Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 roku stanowi jedną z najbardziej chlubnych kart w historii Polski. Po 100 latach od tamtych wydarzeń zachowało się zadziwiająco dużo pamiątek po nich — grobów, tablic, pomników, które są dowodami naszej pamięci o bohaterach tamtego czasu.

Na wędrówkę „Śladami Powstania Wielkopolskiego” po rejonie Gminy Osieczna wybrali się pierwszoklasiści, którzy odwiedzili pomniki Wielkopolan broniących naszej wolności i niepodległości. Uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze na pomnikach: w kierunku na Nową Wieś, na Kopytkowie, w Osiecznej przy drodze do Leszna. Dzieci zobaczyły również kamienicę na osieckim rynku, pod której ścianami rozegrała się tragedia 21 października 1939 roku. To właśnie tam rozstrzelano trzech Polaków patriotów. Na ścianie budynku widnieje pamiątkowa tablica informująca o bestialskim czynie będącym dziełem hitlerowskiego okupanta.

Następnie uczniowie odwiedzili klasztor Franciszkanów. Dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy, chociażby tego, że jedną z zasad zakonu franciszkanów było budowanie ciemnych ołtarzy bez złoceń. Magnesem przyciągającym zwiedzających i pielgrzymów do klasztoru jest słynący łaskami obraz Matki Boskiej Bolesnej z Dzieciątkiem. Kompozycja przedstawia Matkę Boską czuwającą nad śpiącym Jezusem, która przeczuwa przyszłe bolesne przeżycia. Brat opowiedział dzieciom historię chłopca, który utopił się w osieckim jeziorze, a Matka Boska przywróciła go do życia. Następnie wymienił wszystkie obrazy mieszczące się w poszczególnych ołtarzach m.in. obraz Pana Jezusa na krzyżu, z którego już trzy razy ciekła krew, obrazy św. Anny i Klary, św. Józefa, św. Antoniego - patrona rzeczy zaginionych, św. Franciszka z czaszką, św. Michała Archanioła, św. Jana Chrzciciela, św. Piotra, św. Jana Nepomucena. Dzieci dowiedziały się, że 30 lat temu wybuchł w klasztorze pożar, który zniszczył krzyż, na którym wisiał Jezus. Ogień pochłonął dwie ręce Chrystusa. Zakonnicy odczytali to jako znak, że teraz każdy z nas winien być pomocnikiem Jezusa, bo On nie ma rąk.

Uczniowie wzięli też udział w lekcji, którą przeprowadziła nauczycielka historii - Pani Halina Szajbe. W bardzo przystępny sposób przedstawiła dzieciom drogę naszego kraju do wolności i niepodległości. Pokazała mundur i czapkę powstańca oraz krzyż, który otrzymali żołnierze biorący udział w Powstaniu Wielkopolskim. Przeniosła uczniów w czasy odległe o 150 lat, pokazując im żelazko na „duszę”, lampę naftową, tarkę, na której kobiety dawniej prały ubrania. Dzieci podziękowały Pani H.Szajbe pięknie wykonaną laurką.

Ostatnim punktem wycieczki był cmentarz w Świerczynie, gdzie uczniowie złożyli kwiaty na pomniku poświęconym żołnierzom poległym podczas I wojny światowej, Powstania Wielkopolskiego i wojny z Rosją w 1920 roku. Na  nagrobku widnieje napis: „Poległym żołnierzom ku wieczystej chwale!”. Znajdują się też na nim dwie duże tablice marmurowe ze 135 nazwiskami parafian, którzy oddali życie w tych walkach. Pomnik ten to również mogiła poległych powstańców: Jana Majchrzaka z Górki, Jan Kłosłowskiego z Kleszczewa i Franciszka Maćkowiaka z Karchowa.

 
KONKURS WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ

W środę 16 maja 2018 r. w SP nr 9 w Lesznie odbył się pod patronatem Europosła Andrzeja Grzyba VI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej „Spotkanie z Europą”. Udział w tym konkursie wzięło 31 uczniów ze szkół Leszna i powiatu leszczyńskiego, którzy  rywalizowali o nagrodę główną, czyli wyjazd do Brukseli. Zespół Szkół w Kąkolewie reprezentowali podopieczni P.Teresy Rosińskiej: Weronika Mikołajczak z klasy 2gb, Wojciech Fischer i Krystian Konkiewicz z klasy 3gb. Nasi uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością zagadnień związanych z Unią Europejską. W. Fischer zajął drugie miejsce, a K. Konkiewicz czwarte. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki. Dodatkowo nagrody rzeczowe otrzymali zdobywcy piątego i czwartego miejsca. Szczególnie nagrodami rzeczowymi uhonorowano laureatów, a więc uczniów, którzy zajęli trzecie, drugie i pierwsze miejsce.

 
Zobacz też…
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 496 - 550 z 1998