PIERWSZOKLASIŚCI NA WYCIECZCE ŚLADAMI HISTORII REGIONU

Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 roku stanowi jedną z najbardziej chlubnych kart w historii Polski. Po 100 latach od tamtych wydarzeń zachowało się zadziwiająco dużo pamiątek po nich — grobów, tablic, pomników, które są dowodami naszej pamięci o bohaterach tamtego czasu.

Na wędrówkę „Śladami Powstania Wielkopolskiego” po rejonie Gminy Osieczna wybrali się pierwszoklasiści, którzy odwiedzili pomniki Wielkopolan broniących naszej wolności i niepodległości. Uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze na pomnikach: w kierunku na Nową Wieś, na Kopytkowie, w Osiecznej przy drodze do Leszna. Dzieci zobaczyły również kamienicę na osieckim rynku, pod której ścianami rozegrała się tragedia 21 października 1939 roku. To właśnie tam rozstrzelano trzech Polaków patriotów. Na ścianie budynku widnieje pamiątkowa tablica informująca o bestialskim czynie będącym dziełem hitlerowskiego okupanta.

Następnie uczniowie odwiedzili klasztor Franciszkanów. Dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy, chociażby tego, że jedną z zasad zakonu franciszkanów było budowanie ciemnych ołtarzy bez złoceń. Magnesem przyciągającym zwiedzających i pielgrzymów do klasztoru jest słynący łaskami obraz Matki Boskiej Bolesnej z Dzieciątkiem. Kompozycja przedstawia Matkę Boską czuwającą nad śpiącym Jezusem, która przeczuwa przyszłe bolesne przeżycia. Brat opowiedział dzieciom historię chłopca, który utopił się w osieckim jeziorze, a Matka Boska przywróciła go do życia. Następnie wymienił wszystkie obrazy mieszczące się w poszczególnych ołtarzach m.in. obraz Pana Jezusa na krzyżu, z którego już trzy razy ciekła krew, obrazy św. Anny i Klary, św. Józefa, św. Antoniego - patrona rzeczy zaginionych, św. Franciszka z czaszką, św. Michała Archanioła, św. Jana Chrzciciela, św. Piotra, św. Jana Nepomucena. Dzieci dowiedziały się, że 30 lat temu wybuchł w klasztorze pożar, który zniszczył krzyż, na którym wisiał Jezus. Ogień pochłonął dwie ręce Chrystusa. Zakonnicy odczytali to jako znak, że teraz każdy z nas winien być pomocnikiem Jezusa, bo On nie ma rąk.

Uczniowie wzięli też udział w lekcji, którą przeprowadziła nauczycielka historii - Pani Halina Szajbe. W bardzo przystępny sposób przedstawiła dzieciom drogę naszego kraju do wolności i niepodległości. Pokazała mundur i czapkę powstańca oraz krzyż, który otrzymali żołnierze biorący udział w Powstaniu Wielkopolskim. Przeniosła uczniów w czasy odległe o 150 lat, pokazując im żelazko na „duszę”, lampę naftową, tarkę, na której kobiety dawniej prały ubrania. Dzieci podziękowały Pani H.Szajbe pięknie wykonaną laurką.

Ostatnim punktem wycieczki był cmentarz w Świerczynie, gdzie uczniowie złożyli kwiaty na pomniku poświęconym żołnierzom poległym podczas I wojny światowej, Powstania Wielkopolskiego i wojny z Rosją w 1920 roku. Na  nagrobku widnieje napis: „Poległym żołnierzom ku wieczystej chwale!”. Znajdują się też na nim dwie duże tablice marmurowe ze 135 nazwiskami parafian, którzy oddali życie w tych walkach. Pomnik ten to również mogiła poległych powstańców: Jana Majchrzaka z Górki, Jan Kłosłowskiego z Kleszczewa i Franciszka Maćkowiaka z Karchowa.

 
KONKURS WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ

W środę 16 maja 2018 r. w SP nr 9 w Lesznie odbył się pod patronatem Europosła Andrzeja Grzyba VI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej „Spotkanie z Europą”. Udział w tym konkursie wzięło 31 uczniów ze szkół Leszna i powiatu leszczyńskiego, którzy  rywalizowali o nagrodę główną, czyli wyjazd do Brukseli. Zespół Szkół w Kąkolewie reprezentowali podopieczni P.Teresy Rosińskiej: Weronika Mikołajczak z klasy 2gb, Wojciech Fischer i Krystian Konkiewicz z klasy 3gb. Nasi uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością zagadnień związanych z Unią Europejską. W. Fischer zajął drugie miejsce, a K. Konkiewicz czwarte. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki. Dodatkowo nagrody rzeczowe otrzymali zdobywcy piątego i czwartego miejsca. Szczególnie nagrodami rzeczowymi uhonorowano laureatów, a więc uczniów, którzy zajęli trzecie, drugie i pierwsze miejsce.

 
WIZYTA W ARCHIWUM PAŃSTWOWYM W LESZNIE

17 maja grupa gimnazjalistów wzięła udział w warsztatach na temat genealogii organizowanych przez Archiwum Państwowe w Lesznie. Młodzież, słuchając wykładu Pani Barbary Ratajewskiej, dowiedziała się, jak funkcjonuje system archiwalny w Polsce, w jaki sposób tworzone są zbiory, co jest przedmiotem archiwizacji oraz kto może pozyskać dane. Prowadząca spotkanie pokazała, w jaki sposób znaleźć informacje o przodkach, np. w celu wykonania drzewa genealogicznego. Na koniec uczniowie odwiedzili magazyn, gdzie poznali zasady przechowywania dokumentów. Spotkanie było bardzo inspirujące i zachęcające do poznania przeszłości swojej rodziny. 

 
GIMNAZJALIŚCI W BIESZCZADACH

Bieszczady to niezwykłe miejsce. Wielu z nas kojarzy je z dziką naturą, przestrzenią do samotnych wędrówek i rozmyślań. Gimnazjaliści z klas drugich postanowili to sprawdzić. Wybrali się na czterodniowa wycieczkę, której celem było poznanie zielonych połonin. Grupa sześćdziesięciu osób pod opieką nauczycieli: Pań Sławomiry Praczyk i Martyny Sowińskiej oraz Panów Dariusza Maćkowiaka i Dominika Nowackiego zawitała 8 maja do urokliwego Polańczyka. Pierwsze okrzyki zachwytu można było usłyszeć na największej zaporze wodnej w Polsce zbudowanej na jeziorze Solina. Uczniów zachwyciły przepiękne krajobrazy, podziwiali też kunszt inżynierski. Podczas rejsu po jeziorze można było przyjrzeć się budzącej się do życia przyrodzie oraz odkrywać urokliwe plaże i cumujące przy nich żaglówki. Kolejny dzień wycieczki podróżnicy spędzili w górach. Wspinaczka na szczyty oraz szesnastokilometrowy spacer po Połoninie Wetlińskiej pozostaną na długo w pamięci uczniów i opiekunów. W czasie wycieczki młodzi wędrowcy odwiedzili też okoliczne miejscowości. Zawitali do Myczkowic, Ustrzyk Dolnych oraz wysłuchali opowieści o trudnym życiu rdzennych mieszkańców Bieszczad, siedząc w przepięknej drewnianej cerkwi i patrząc na zabytkowy ikonostas. Ostatni dzień rozpoczął się od  pożegnania z zielonymi górami. W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki zatrzymali się w Krakowie i, słuchając opowieści przewodnika, spacerowali historycznymi ulicami dawnej stolicy Polski. Wycieczka pozwoliła młodym ludziom zachwycić się przyrodą, zatrzymać, odłożyć na moment telefony. Wielu uczniów stwierdziło, że widoku rozciągającego się z połonin nie zapomną nigdy. Tak, Bieszczady to niezwykłe miejsce…

 
WYKŁAD PANI MAŁGORZATY HALEC

15 maja uczniowie klas gimnazjalnych oraz klas VII Szkoły Podstawowej uczestniczyli w spotkaniu z wieloletnią dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie Panią Małgorzatą Halec. Młodzież z uwagą wysłuchała wykładu na temat dwóch niezwykłych mężczyzn związanych z naszą gminą. Pani Małgorzata, prezentując swoją książkę, opowiedziała o braciach Świderskich, którzy odegrali dużą rolę w życiu społecznym i kulturowym przedwojennego Leszna. Pokazała również niezwykle ciekawe fotografie, na których ukazano, np. leszczyński zwierzyniec czy urokliwą Stanisławówkę, która pełniła wówczas funkcję uzdrowiska. Prelegentka zaznaczyła, iż bracia Świderscy odegrali znaczącą rolę w działaniach patriotycznych, które doprowadziły do odzyskania niepodległości. Byli wielkimi społecznikami, działaczami naukowymi, miłośnikami przyrody i historii. Wykład Pani Małgorzaty Halec wpisał się w cykl spotkań z ciekawymi ludźmi kultury, w których uczestniczą uczniowie, aby poznać pasjonatów, poszerzyć wiedzę o sztuce, pobudzić wrażliwość.

 
Zobacz też…
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 441 - 495 z 1940