WIZYTA W ARCHIWUM PAŃSTWOWYM W LESZNIE

17 maja grupa gimnazjalistów wzięła udział w warsztatach na temat genealogii organizowanych przez Archiwum Państwowe w Lesznie. Młodzież, słuchając wykładu Pani Barbary Ratajewskiej, dowiedziała się, jak funkcjonuje system archiwalny w Polsce, w jaki sposób tworzone są zbiory, co jest przedmiotem archiwizacji oraz kto może pozyskać dane. Prowadząca spotkanie pokazała, w jaki sposób znaleźć informacje o przodkach, np. w celu wykonania drzewa genealogicznego. Na koniec uczniowie odwiedzili magazyn, gdzie poznali zasady przechowywania dokumentów. Spotkanie było bardzo inspirujące i zachęcające do poznania przeszłości swojej rodziny. 

 
GIMNAZJALIŚCI W BIESZCZADACH

Bieszczady to niezwykłe miejsce. Wielu z nas kojarzy je z dziką naturą, przestrzenią do samotnych wędrówek i rozmyślań. Gimnazjaliści z klas drugich postanowili to sprawdzić. Wybrali się na czterodniowa wycieczkę, której celem było poznanie zielonych połonin. Grupa sześćdziesięciu osób pod opieką nauczycieli: Pań Sławomiry Praczyk i Martyny Sowińskiej oraz Panów Dariusza Maćkowiaka i Dominika Nowackiego zawitała 8 maja do urokliwego Polańczyka. Pierwsze okrzyki zachwytu można było usłyszeć na największej zaporze wodnej w Polsce zbudowanej na jeziorze Solina. Uczniów zachwyciły przepiękne krajobrazy, podziwiali też kunszt inżynierski. Podczas rejsu po jeziorze można było przyjrzeć się budzącej się do życia przyrodzie oraz odkrywać urokliwe plaże i cumujące przy nich żaglówki. Kolejny dzień wycieczki podróżnicy spędzili w górach. Wspinaczka na szczyty oraz szesnastokilometrowy spacer po Połoninie Wetlińskiej pozostaną na długo w pamięci uczniów i opiekunów. W czasie wycieczki młodzi wędrowcy odwiedzili też okoliczne miejscowości. Zawitali do Myczkowic, Ustrzyk Dolnych oraz wysłuchali opowieści o trudnym życiu rdzennych mieszkańców Bieszczad, siedząc w przepięknej drewnianej cerkwi i patrząc na zabytkowy ikonostas. Ostatni dzień rozpoczął się od  pożegnania z zielonymi górami. W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki zatrzymali się w Krakowie i, słuchając opowieści przewodnika, spacerowali historycznymi ulicami dawnej stolicy Polski. Wycieczka pozwoliła młodym ludziom zachwycić się przyrodą, zatrzymać, odłożyć na moment telefony. Wielu uczniów stwierdziło, że widoku rozciągającego się z połonin nie zapomną nigdy. Tak, Bieszczady to niezwykłe miejsce…

 
WYKŁAD PANI MAŁGORZATY HALEC

15 maja uczniowie klas gimnazjalnych oraz klas VII Szkoły Podstawowej uczestniczyli w spotkaniu z wieloletnią dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie Panią Małgorzatą Halec. Młodzież z uwagą wysłuchała wykładu na temat dwóch niezwykłych mężczyzn związanych z naszą gminą. Pani Małgorzata, prezentując swoją książkę, opowiedziała o braciach Świderskich, którzy odegrali dużą rolę w życiu społecznym i kulturowym przedwojennego Leszna. Pokazała również niezwykle ciekawe fotografie, na których ukazano, np. leszczyński zwierzyniec czy urokliwą Stanisławówkę, która pełniła wówczas funkcję uzdrowiska. Prelegentka zaznaczyła, iż bracia Świderscy odegrali znaczącą rolę w działaniach patriotycznych, które doprowadziły do odzyskania niepodległości. Byli wielkimi społecznikami, działaczami naukowymi, miłośnikami przyrody i historii. Wykład Pani Małgorzaty Halec wpisał się w cykl spotkań z ciekawymi ludźmi kultury, w których uczestniczą uczniowie, aby poznać pasjonatów, poszerzyć wiedzę o sztuce, pobudzić wrażliwość.

 
SPOTKANIE Z EMILEM ZE SMALANDII

W środę 16 maja 2018 r. uczniów klasy III c odwiedziła Pani Justyna Muszyńska. Mama Kai w ramach spotkań z cyklu ,,Nasz Szkoła czyta dzieciom’’ przeczytała fragmenty książki Astrid Lindgren pt. „Emil ze Smalandii”. Zabawna opowieść o chłopcu, który wyglądał jak aniołek, miał niezwykłą wyobraźnię, był uparty, wciąż wpadał na najdziwniejsze pomysły i osiągał zawsze to, co chciał, bardzo podobała się trzecioklasistom. Uczniowie serdecznie podziękowali P.J.Muszyńskiej za wspólnie spędzony czas z książką w roli głównej.

 
SIÓDMOKLASIŚCI W TRÓJMIEŚCIE I MALBORKU

Siódmoklasiści na klasową wycieczkę wybrali się do Trójmiasta i Malborka. Piękna, słoneczna, niemalże letnia pogoda sprzyjała zwiedzaniu Gdańska, Gdyni, Sopotu, Oliwy i Malborka. Przewodnicy w przystępny sposób pokazali wycieczkowiczom atrakcje turystyczne Trójmiasta. Uczniowie wędrowali po gdańskim Głównym Mieście, podziwiając starogdańską zabudowę. Byli w nowoczesnym budynku Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie w atrakcyjny sposób poznali współczesną historię Polski, powstanie ruchu solidarnościowego oraz jego dziedzictwo. W oliwskiej katedrze wysłuchali koncertu organowego, a następnie spacerowali po urokliwym parku. Na półwyspie Westerplatte obejrzeli upamiętniający bohaterskich żołnierzy Pomnik Obrońców Wybrzeża oraz sporo dowiedzieli się o wybuchu II wojny św. Zwiedzając ORP Błyskawica, zgłębiali wiedzę o dokonaniach polskich żołnierzy w czasie wojny. Rejs po porcie w Gdyni był nie tylko czasem przyjemnego relaksu, ale także poznania pracy portu i podziwiania Daru Młodzieży oraz ogromnego, pływającego pod banderą Panamy wycieczkowca MSC Orchestra. Atrakcyjne okazało się również Akwarium Gdyńskie, w którym uczniowie zobaczyli niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, np. z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu. Nie zabrakło spaceru po uzdrowiskowej części Sopotu i wygrzewania się w słońcu na molo. Uczniowie mieli okazję przejechać tunelem pod Martwą Wisłą i mostem pontonowym prowadzącym na Wyspę Sobieszewską. Z okien autobusu oglądali rafinerię i stadion Energa Gdańsk.  Ostatniego dnia poznali zamek w Malborku i jego historię. Piękna pogoda pozwoliła każdego dnia na wieczorne, ponad godzinne przebywanie na sobieszewskiej plaży.
Czterodniowa wycieczka (7-10 V 2018 r.) była lekcją historii, geografii, biologii i polskiej kultury, także funkcjonowania w grupie rówieśniczej i… przedsmakiem zbliżających się wakacji.
Rodzicom uczniowie dziękują za sfinansowanie wyjazdu, wychowawczyniom – P.Teresie Rosińskiej i P.A.Poprawskiej za zorganizowanie wycieczki, P.C.Glapiak za opiekę w trakcie wyjazdu, P.A.Bączyk za wspieranie nauczycieli, P.R.Musielakowi za bezpieczne podróżowanie autokarem i P.O.Wawrzyniakowi za pełnienie funkcji pilota i przewodnika.
Fotografie będą wszystkim wycieczkowiczom pozwalać na wspominanie wycieczki.

 
Zobacz też…
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 276 - 330 z 1774