TRZECIOKLASIŚCI NA SZLAKU PIASTOWSKIM

We wtorkowy poranek 7 maja uczniowie klasy III a wyruszyli na wycieczkę Szlakiem Piastowskim. Na początku zwiedzili Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Największe wrażenie na dzieciach zrobiła rekonstrukcja grodu starej osady słowiańskiej - wału, bramy, falochronu, domów i ulic. Dzieci mogły tam wejść i poczuć, jak żyli mieszkańcy tego miejsca 2700 lat temu. Uczniów zaciekawił niecodzienny wygląd chat, a także przedmioty codziennego użytku, stroje oraz ozdoby i narzędzia mieszkańców osady. Niektórzy byli zdziwieni faktem, że ludzie mieszkali w chatach razem ze zwierzętami i sypiali na prymitywnych łożach wyściełanych sianem. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie ruin zamku Krwawego Diabła Weneckiego i Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji. W tym wyjątkowym miejscu dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały zabytkowe parowozy, wagony pasażerskie, towarowe, budkę dróżnika ze szlabanem, torowiska z rozjazdami, zwrotnicami, obrotnicę umożliwiającą zmianę kierunku jazdy. W drodze powrotnej wycieczkowicze zatrzymali się w Gnieźnie – pierwszej stolicy Polski. Na Wzgórzu Lecha zwiedzili Katedrę Gnieźnieńską, w której zobaczyli m.in. srebrny relikwiarz św. Wojciecha oraz Drzwi Gnieźnieńskie. Pod pomnikiem Bolesława Chrobrego - pierwszego króla Polski wykonali pamiątkowe grupowe zdjęcie. Po zwiedzaniu zawsze była chwila czasu na zakup pamiątek. W Biskupinie zjedli smaczny obiad, a wracając w Mc`Donaldzie porcję frytek. Bogaci w wiedzę i nowe doświadczenia oraz wspaniałe pamiątki wszyscy wrócili szczęśliwi z tej niesamowitej podróży w czasie. Opiekę nad dziećmi sprawowały Panie: Anna Borowska, Ilona Cieślak, Celestyna Nadolna, Sylwia Brodziak i Kinga Berlik oraz wychowawczyni Ewa Maśląka.

 
100. ROCZNICA PRZEJAZDU GENERAŁA HALLERA PRZEZ KĄKOLEWO

26 kwietnia o godzinie 16.00 z inicjatywy Starosty Powiatu Leszczyńskiego Pana Jarosława Wawrzyniaka odbyło się symboliczne spotkanie, którego celem było upamiętnienie przejazdu Armii Polskiej generała Hallera przez Kąkolewo. Uroczystość rozpoczęła się od odsłonięcia tablicy umieszczonej na budynku nastawni kolejowej. Następnie goście, mieszkańcy wsi oraz uczniowie i nauczyciele udali się do Zespołu Szkół, aby wziąć udział w okolicznościowym spotkaniu. W patio Szkoły zasiedli znamienici goście, m.in. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Pan Jarosław Mika, Starosta Powiatu Leszczyńskiego Pan Jarosław Wawrzyniak, Burmistrz Miasta i Gminy Osieczna Pan Stanisław Glapiak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Osiecznej Pan Roman Lewicki oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Kąkolewie Pani Alina Żalik. Wojsko Polskie wystawiło posterunek honorowy, a 12. Brygadę Zmechanizowaną im. gen. Józefa Hallera ze Szczecina reprezentował historyczny poczet sztandarowy, który tworzyli żołnierze w przepięknych błękitnych mundurach.
Popołudnie z historią rozpoczął Pan Jarosław Wawrzyniak, który przybliżył zgromadzonym fakty związane z życiem i dokonaniami „błękitnego generała”. Opowiedział o początkach formowania się Armii Polskiej oraz o drodze, jaką musieli przebyć żołnierze. Zaznaczył, że w Kąkolewie oprócz generała Hallera był także Charles de Gaulle – późniejszy prezydent Francji. Wykład wzbogacały liczne fotografie, zdjęcia listów i dokumentów potwierdzających przywoływane wydarzenia.
Kolejno głos zabrał gen. Mika, który przypomniał, iż jest bardzo związany z Kąkolewem, w którym się wychował i uczył. Korzystając z okazji, zachęcił zgromadzoną młodzież do nauki historii. Wielokrotnie podkreślał, że bez przeszłości nie byłoby czasów obecnych.
Spotkanie edukacyjno – historyczne zakończył występ uczniów. Młodzi artyści w krótkiej scenie zaprezentowali moment powrotu żołnierza hallerczyka do domu ukochanej. Uczniowie poprzez grę aktorską oddali pełnię uczuć towarzyszącą tym wydarzeniom. W role tęskniącej dziewczyny i zakochanego żołnierza wcielili się Aleksandra Maćkowiak i Brajan Hylla. Minispektakl dopełniała piękna muzyka i śpiew wokalistki Niny Żalik. Część artystyczną przygotowali nauczyciele: Cecylia Glapiak, Martyna Sowińska i Dominik Nowacki, a piękną okolicznościową dekorację Panie Eliza Kosmalska i Ewa Łapawa.

 
OGŁOSZENIE

NABÓR NA STANOWISKO SPRZĄTACZKI

Dyrektor Zespołu Szkół w Kąkolewie, ul. Krzywińska 14, Kąkolewo, 64-113 Osieczna ogłasza nabór kandydatów do pracy na stanowisko „Sprzątaczki”.

Informacje dodatkowe.

 
ZWYCZAJE I OBYCZAJE W LĄDZIE

Już po raz 11. odbył się w Lądzie finał Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Moja Wielkopolska”. Ten etap miał charakter ustny. Należało przygotować projekt jednodniowej wycieczki szkolnej po terenie Wielkopolski. Musiała ona nawiązywać do zwyczajów regionalnych, tradycji lub obrzędów związanych z Wielkopolską. Trasa miała też obejmować jedną lub kilka form ochrony przyrody. W tym roku Szkołę reprezentowali Małgorzata Biernacik i Łukasz Szyrmer. Oboje wcześniej wykonali prezentację, wyszukali właściwe stroje i postarali się o inne rekwizyty. W  Lądzie zaprezentowali się bardzo ładnie i - choć nie zajęli żadnego miejsca - zasługują na uznanie. Pobyt w Lądzie (25-26 IV) urozmaicony był ogniskiem i wspólnymi śpiewami, zwiedzaniem miejscowego klasztoru oraz wycieczką autokarową po tej części Wielkopolski.

 
PIERWSZOKLASIŚCI W "LAWENDOWEJ MANUFAKTURZE"

We wtorek 7 maja pierwszoklasiści wyjechali na długo oczekiwaną wycieczkę do „Lawendowej Manufaktury”. Właścicielka po przywitaniu grupy zaprowadziła dzieci do ogrodu, gdzie oglądali lawendowe produkty. Podziwiali piękne sadzonki lawendy, które po wysłuchaniu instrukcji wszyscy samodzielnie posadzili w doniczkach. Dowiedzieli się, w jaki sposób opiekować się własną roślinką. Następnie wycieczkowicze przeszli do pracowni artystycznej, gdzie poznali technikę ozdabiania przedmiotów decoupage. Mali artyści malowali farbą specjalnie przygotowane serduszka, przygotowywali elementy ozdobne, kleili i wiązali sznurki. Według własnego projektu ozdabiali torby na prezenty, na których Pani prowadząca zajęcia przybiła pieczęć. Było też smażenie kiełbasek, degustacja lawendowej oranżady i ciasta. Najwięcej radości sprawiły dzieciom zabawy na trampolinach, gra w piłkę nożną, badmintona, przeciąganie liny i berek. Chętni przytulali się też do drzewa gruszki – wróżki. Pierwszaki stwierdziły, że to było wspaniałe, radosne i twórcze spotkanie na łonie przyrody. Zapowiedzieli, że jeszcze tam powrócą.  

 
Zobacz też…
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 276 - 330 z 1998