OTWARTA FIRMA, KLASY I-III GIMNAZJUM

Uczniowie kl.1ga z Panią Elizą Kosmalską pojechali do Urzędu Miasta i Gminy w Osiecznej, aby poznać obowiązki kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Zobaczyli księgi urodzin i zgonów, dowiedzieli się, że są one przechowywane sto lat. Obejrzeli też salę, w której odbywają się ceremonie ślubne. Poznali druki, które wypełniają petenci USC.

Uczniowie kl.1gb z Panią Marią Joachimiak 14 listopada odwiedzili osiecki komisariat policji. Z młodzieżą spotkali się dwaj Panowie policjanci. Jeden z nich opowiedział o tym, jak odpowiedzialna i niebezpieczna jest służba w policji, co trzeba umieć i jakie umiejętności posiadać, aby zostać policjantem oraz jak przebiega nauka w szkole policyjnej. Następnie uczniowie zadawali pytania, a na zakończenie obejrzeli dwa filmy o przemocy nakłaniające do tego, aby nie być obojętnym na zło, aby reagować, jeśli wokół nas dzieje się coś niedobrego. Panom policjantom uczniowie podziękowali symboliczną różą.

13 listopada uczniowie kl.2ga pod opieką Pani Danuty Bednarczyk udali się do firmy KAN-BUD. Na miejscu przywitała ich Pani Dyrektor Maria Piskorek. Aby rozpocząć zwiedzanie firmy, musieli się odpowiednio ubrać. Założyli odblaskowe kamizelki i kolorowe kaski ochronne. Najpierw dowiedzieli się, jak wygląda praca w biurach. Poznali ludzi, którzy zajmują się marketingiem, finansami i reprezentowaniem firmy poza Kąkolewem. Następnie przeszli do zabudowań przemysłowych, po których oprowadził ich Pan Sławomir Zalewski. Mogli zobaczyć pracę stolarza, lakiernika, spawacza i mechanika. Trasa, jaką przemierzyli, pokazywała kolejne etapy powstawania kontenera. Na zakończenie zrobiono pamiątkową fotografię. Podczas poczęstunku uczniowie otrzymali drobne upominki od firmy. Tę wizytę uczniowie uznają za bardzo interesującą. Może im się ona przydać, gdy będą podejmowali decyzję dotyczącą dalszego kształcenia.

14 listopada 2012 roku w ramach akcji „Otwarta firma” uczniowie kl.2gb wraz z Panią Łucją Kretschmer udali się do zakładu Pana Borowczyka w Łoniewie. Mogli tam przyjrzeć się pracy stolarzy. Śledzili przebieg obróbki drewna, oglądali interesujące zdjęcia, widzieli ponad stuletnie meble. Ciekawym doświadczeniem były dla uczniów samodzielne próby wyszlifowania drewna dawniej używanymi narzędziami. Później Pan Borowczyk opowiedział o sobie, o swoim podejściu do pracy, o tym, skąd wzięło się jego zamiłowanie do stolarstwa. Uczniowie pytali Pana o ulubione techniki pracy, o najtrudniejszą rzecz, jaką musiał wykonać, czy rzeźbi, co lubi najbardziej w swoim zawodzie. Piękny zapach drewna unoszący się w zakładzie oraz niezwykła osoba, którą tam uczniowie spotkali, sprawiły, że chętnie by zakład stolarski odwiedzili raz jeszcze. Uczniowie 2gb bardzo cieszą się, że poznali Pana Borowczyka. Dziewczęta mają nadzieję, że będą mogły urządzić swoje domy meblami autorstwa chłopców. Czy to się uda zrealizować, czas pokaże…

16 listopada klasa 3ga wraz z wychowawczynią Panią Teresą Rosińską w ramach „Tygodnia przedsiębiorczości” udała się do firmy Kan-Bud, która zajmuje się produkcją i sprzedażą kontenerów. Ich produkty można znaleźć na całym świecie, np. na Kamczatce czy w Wenezueli. Celem wyprawy było poznanie stanowisk, które w przyszłości młodzi ludzie mogliby piastować i zawodów, które mogliby wykonywać. Uczniowie odwiedzili wszystkie działy przedsiębiorstwa i poznali wiele profesji. Podczas wędrówki po zakładzie towarzyszyli im Pani Monika Skrzypczak – specjalistka od PI-u oraz Pan Sławomir Zalewski – szef BHP. Młodzieży bardzo podobała się ta oryginalna lekcja przedsiębiorczości. W ramach podziękowania uczniowie wręczyli na ręce Pani dyrektor bukiet kwiatów oraz dali pamiątkowy dyplom Pani Monice Skrzypczak.

27 listopada uczniowie 3gb z panem Dominikiem Nowackim udali się do firmy KAN-BUD. Uczniowie zostali oprowadzeni po całym zakładzie, dzięki czemu zobaczyli wiele różnych stanowisk pracy. Poznali różne zawody, które mogliby wykonywać w przyszłości. Dowiedzieli się, że do piastowanie różnych stanowisk potrzebna jest znajomość przynajmniej jednego języka obcego. To spotkanie dostarczyło uczniom wielu wrażeń i z pewnością było dobrą lekcją, z której wyciągną wnioski na przyszłość.

FOTORELACJA 

 
OTWARTA FIRMA - KLASY IV-VI SP

Oto wypowiedzi poszczególnych klas:

16 listopada uczniowie kl.IVa wraz z wychowawczynią Panią Dorota Domagałą pojechali do Nadleśnictwa Karczma Borowa. Dzieci zgromadziły wiedzę o przedsiębiorstwie, zapoznały się z technologią wytwarzanych w nim produktów, poznały też udział pracowników w procesie wytwarzania. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialna o firmie, dotykali eksponatów leśnych zwierząt i roślin. Następnie obejrzeli budynki firmy i dowiedzieli się, jaką drogę przebywa małe nasionko (no.sosny) od momentu zebrania do ścięcia dorodnego drzewa, także poznali pracę leśnika. Zadowoleni z nowym bagażem wiedzy oraz upominkami wrócili do Szkoły.

16 listopada uczniowie IVb wraz z wychowawczynią Panią Adrianną Pawłowską-Kramarczyk wybrali się do kąkolewskiej firmy KAN-BUD. Po zakładzie oprowadzili ich Pani Monika Piskorek i Pan Sławomir Zalewski. Uczniowie dowiedzieli się, że szefem firmy, która istnieje w Polsce od 20lat, jest Sydney Braaksma. KAN-BUD zajmuje się produkcją kontenerów socjalnych i biurowych. Uczniowie zostali oprowadzeni  po różnych działach produkcji i dowiedzieli się wiele o procesie wykonywania kontenerów, od konstruowania szkieletu kontenera, przez montaż ścian, ich ocieplanie i malowanie. Mogli tez obejrzeć w środku gotowy kontener z całym wyposażeniem. Uczniowie zostali też zaproszeni  na poczęstunek. Obdarowano ich również pamiątkowym znaczkiem z flaga Kanady. Uczniowie obejrzeli też biuro księgowej ora magazyn. Nie obyło się również bez pamiątkowej fotografii.

Klasa Va z Panią Iwoną Kubasik w ramach projektu „Otwarta firma” udała się do kościoła w Świerczynie. Tam od Panów Daniela i Joachima Nowackich uczniowie dowiedzieli się, czym zajmuję się firma „ Konserwacja zabytków”. Podczas pobytu mistrz rzemiosła opowiadał, jak od podstaw wygląda praca konserwatora. Uczniowie dowiedzieli się, jakie studia trzeba skończyć, aby zostać konserwatorem, na czym polega ta praca i jakimi narzędziami się pracuje. Mogli zobaczyć potrzebne przybory, ale największy zachwyt wzbudziło dotknięcie płatka złota ze srebrem. W kościele podziwiali również główny ołtarz, który jest już po konserwacji. Zrobił na uczniach ogromne wrażenie. Wyjazd uważają za udany i ciekawy. Praca konserwatora jest ciężka i niełatwa, ale jej efekt końcowy bardzo cieszy.   

14 listopada uczniowie Vb wraz z Panią Anną Poprawską pojechali do Banku Spółdzielczego w Osiecznej, by w ramach projektu „Otwarta Firma” spotkać się z Panią Dyrektor Renatą Helińską i poznać pracę banku oraz bankowców. Zobaczyli bankowe pomieszczenia (niestety poza  sejfem), poznali dokumenty, które muszą wypełniać klienci banku, dowiedzieli się, po co są banki, jak funkcjonują, jakie świadczą usługi, jakie umiejętności i cechy charakteru muszą mieć pracownicy banku, gdzie się przechowuje pieniądze i ile ich w banku jest,
jak bank jest chroniony, jak należy postępować w przypadku napadu lub innego zagrożenia, czy dzieci mogą mieć konto, co należy do obowiązków dyrektora, ilu klientów ma osiecki oddział Banku Spółdzielczego w Poniecu… Zasypali Panią Renatę Helińską pytaniami.
Na koniec wręczyli Pani Dyrektor pamiątkowy dyplom i różę. W ten sposób podziękowali za gościnę i cierpliwe odpowiadanie na wszystkie pytania.

13 listopada uczniowie VIa wraz z Panią Iwona Fiebich byli na wycieczce w firmie KAN-BUD. Dowiedzieli się, że zakład istnieje od 1992 r., że jest jedyną firmą o takiej nazwie w Polsce, że zatrudnia ok.160 osób, że powierzchnia firmy zajmuje 4 hektary, że ma wiele różnych działów: m.in. metalowy, stolarski, marketingu, księgowości, zaopatrzenia, projektu.

13 listopada uczniowie kl.VIb wraz z Panią Martyną Sowińską udali się do firmy KAN-BUD, aby poznać zasady funkcjonowania największego w naszej miejscowości zakładu pracy. Zajęcia przygotowali dla nich Pani Monika Piskorek i Pan Sławomir Zalewski. Ubrani w kaski ochronne i kamizelki odblaskowe zwiedzili wszystkie działy firmy. Poznali specyfikę pracy sekretarki, księgowej, projektanta, pracownika działu marketingu, reklamy i zaopatrzenia. Zobaczyli tez linie produkcyjną kontenerów socjalnych. Chłopcy szczególnie interesowali się obowiązkami spawaczy oraz malarzy, a dziewczyny bacznie przyglądały się stolarzom, którzy wyposażali wnętrze kontenerów. Dwugodzinny pobyt w firmie KAN-BUD zakończył się wspólną herbata i słodkim poczęstunkiem. Tę edukacyjna wycieczkę uważają za bardzo udaną i owocną.

FOTORELACJA 

 
OTWARTA FIRMA - KLASY I-III SP

Uczniowie klas I-III SP poznawali zawody w miejscu pracy. Jakie?
I a – księgowa, I b – pielęgniarka, II a – elektromonter, II b – kasjer, III a – sekretarka, III b – kucharka, III c – kwiaciarka.
Oto wypowiedzi poszczególnych klas:

14 listopada uczniowie kl. I a wraz z wychowawczynią – P.Ewą Maśląką odwiedzili Panią Alinę Jackowską – księgową pracującą w naszej Szkole. Pani A.Jackowska przyjęła nas bardzo serdecznie i ciekawie opowiadała o swojej pracy. Jako księgowa pracuje już bardzo długo, ale mimo to wcale ją ta praca nie nudzi. Dzieci dowiedziały się, jaką szkołę trzeba skończyć, aby zostać księgową. Wiedzą, że w tym zawodzie trzeba mieć dużo cierpliwości, trzeba też być bardzo dokładnym i bezbłędnie wykonywać obliczenia. Pani księgowa powiedziała dzieciom, że jeżeli bardzo lubią matematykę i bezbłędnie liczą, to mogą w przyszłości wykonywać ten zawód. Później opowiedziała, czym na co dzień posługuje się w swojej pracy. Obecnie jest to głównie komputer, ale kiedyś księgowi posługiwali kalkulatorem, maszyną liczącą, a na samym początku liczydłem. Pokazała nam również księgi inwentarzowe, w których zapisany jest szkolny majątek, między innymi pomoce dydaktyczne, meble i inne wyposażenie. Powiedziała też, że księgowy musi cały czas się uczyć, ponieważ musi śledzić zmieniające się przepisy prawa. Dzieci były bardzo zadowolone z wizyty u Pani Aliny Jackowskiej. Kilkoro nawet powiedziało, że w przyszłości zostanie księgowymi. Na zakończenie uczniowie, wręczając laurkę i dyplom, podziękowali za miłe przyjęcie i ciekawe informacje.

13 listopada uczniowie klasy Ib – podopieczni P.Sławy Pietrowicz - wybrali się z wizytą do gabinetu Pani higienistki szkolnej, która jest pracownicą Pielęgniarskiego Ośrodka Medycyny Środowiskowo Rodzinnej i Szkolnej „SALUS” w Osiecznej. Podczas spotkania pierwszoklasiści dowiedzieli się, na czym polega praca pielęgniarki w szkole, w szpitalu i w ośrodku zdrowia. Byli ważeni, mierzeni, mieli sprawdzany wzrok i badane ciśnienie, zobaczyli różnego rodzaju opatrunki. Poznali zasady prawidłowego mycia zębów specjalną instruktażową szczotką na dużym modelu. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali dużo pytań, interesowali się wieloma aspektami pielęgniarskiej profesji. Ostatnim etapem spotkania było podsumowanie zdobytej wiedzy. Dzieci z pociętych części składały obrazki przedstawiające narzędzia pracy, rozwiązywały zagadki, wykonały pracę plastyczną pt. „Zawód-pielęgniarka” oraz kolorowały ilustracje otrzymane w nagrodę od Pani higienistki. Radość sprawiły im także zakładki promujące zdrowe odżywianie. Na pożegnanie wszyscy pięknie podziękowali Pani pielęgniarce i wręczyli własnoręcznie przygotowaną laurkę oraz pamiątkowy dyplom.

19 listopada uczniowie kl.IIa odwiedzili z Panią wychowawczynią – Ewą Łapawą firmę Elektro-Serwis Pana Jacka Kujawskiego, która mieści się przy ul.Leszczyńskiej w Kąkolewie. Czterech pracowników zajmuje się naprawą pralek automatycznych i wirnikowych, lodówek, odkurzaczy, zmywarek i piecyków elektrycznych, wykonuje instalacje elektryczne, naprawia maszyny i urządzenia przemysłowe. Warsztat jest czynny codziennie. Pan Jacek Kujawski bardzo chętnie opowiadał o swojej pracy. Dowiedzieliśmy się, że w swoim zawodzie pracuje już 15 lat, że aby zostać dobrym fachowcem, trzeba ukończyć odpowiednią szkołę i nabyć doświadczenia. Dowiedzieliśmy się też, że praca ta nie należy do łatwych, ale jeśli ktoś uwielbia to robić i sprawia mu to przyjemność, to wszystkiego można się nauczyć. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak łączy się przewody w różnych urządzeniach, jeśli ulegną przerwaniu. Do połączenia przewodów służyła lutownica, która Pan Jacek podgrzał do 135 stopni, a następnie za pomocą cyny połączył i ponownie rozłączył. Pan Jacek dużo opowiadał o działaniu pralki. Powiedział, że na naprawę pralki trzeba poświęcić średnio od pół godziny do dwóch godzin. Dzieci dowiedziały się, skąd pralka wie, kiedy ma pobrać wodę. Okazało się, że posiada wbudowany panel sterowania, który kieruje pracą urządzenia. Każdy miał okazję obejrzeć małe elementy panelu pod bardzo dużą lupą. Właściciel warsztatu pokazał dzieciom również, czym sięga się małe śrubki, jeśli wpadną w takie miejsce, do którego nie ma dostępu. Pan Jacek mówi również o tym, że nie należy stosować callgonu, gdyż jest to środek zbędny, bo nie usuwa kamienia. Dzieci zobaczyły także, jak wygląda odkurzacz od środka. Pan Jacek pokazał również narzędzia, które zabiera ze sobą, gdy jedzie do klienta. Wizyta była bardzo owocna, dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy, które na pewno przydadzą się w życiu. Na koniec wszystkich czekała miła niespodzianka. Pan Jacek obdarował dzieci długopisami i cukierkami oraz wręczył im swoje wizytówki.

15 listopada uczniowie kl.IIb wraz z Panią wychowawczynią Iwoną Markowiak poznawali zawód kasjera. W tym celu udaliśmy się na wycieczkę do kąkolewskiego Punktu Kasowego Banku Spółdzielczego. Pani Lucyna Klimpel, kasjerka z 30-letnim stażem pracy, opowiedziała o swojej pracy w banku. Dzieci zobaczyły maszynę do przeliczania pieniędzy, datowniki do dokumentów, kasetkę do bilonu, kasę pancerną i czytnik kodowy do dokumentów. Później Pani odpowiadała na pytania zadawane przez uczniów. Wizyta w banku bardzo się uczniom podobała.

16 listopada podopieczni Pani Małgorzaty Suszek, czyli klasa IIIa, poznawali zawód sekretarki. Dzieci dowiedziały się, że Pani Halina Bartkowiak – sekretarz naszej Szkoły, prowadzi dokumentację, wprowadza do ksiąg i komputera dane osobowe uczniów, nauczycieli i pracowników Szkoły. Wypisuje i opieczętowuje pieczęcią szkoły uczniowskie legitymacje, prowadzi księgi nauczycieli i pracowników. Obsługuje urządzenia biurowe (fax, komputer, kopiarkę, telefon), odbiera pocztę i wysyła korespondencję, dokonuje przelewów bankowych. Pani Bartkowiak przechowuje wszystkie dane osobowe i kopie świadectw uczniów naszej Szkoły. Dzieci bardzo się cieszyły, że w ciekawy i miły sposób mogły poznać pracę Pani sekretarz.

16 listopada kl.IIIb razem z Panią Bogną Rzetelską przyglądała się pracy kucharki. Dzieci udały się do szkolnej kuchni, którą prowadzi Pani Helena Glapiak. Pani Helena oprowadziła uczniów po pomieszczeniach – obieralni warzyw i chłodni, pokazał tez pomieszczenie, w którym naświetla się jajka. Najbardziej dzieciom podobało się lepienie i gotowanie pierogów, a jeszcze bardziej ich jedzenie. Uczniowie są zadowoleni, że poznali pracę kucharki. Pani Helenie za bardzo atrakcyjne zajęcia dzieci serdecznie podziękowały.

19 listopada klasa IIIc z Panią Agnieszką Andrzejewską Śmiejczak wybrała się do kwiaciarni „Wiktoria”. Właścicielka - Pani Grażyna Gronowska oraz pracownica Pani Agnieszka Kujawska przywitały gości bardzo serdecznie. Zapoznały uczniów z asortymentem kwiaciarni i usługami, jakie oferują klientom. Pani Grażyna opowiedziała, jak powstała nazwa firmy i skąd wzięło się jej zamiłowanie do zawodu florystki. Odpowiedziała na liczne pytania uczniów. Następnie, z inicjatywy właścicielki, dzieci wykonały cztery różne kompozycje. Panie udostępniły im wszelkie materiały: i kwiaty, i wstążki, i inne ozdoby. Na koniec uczniowie podziękowali Paniom za ciekawe spotkanie. Zadowoleni i pełni wrażeń z kwiatowymi kompozycjami i słodkim upominkiem wrócili na zajęcia lekcyjne.

FOTORELACJA

 
OTWARTA FIRMA

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego przy akceptacji i wsparciu Dyrekcji wszyscy uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w projekcie „Otwarta firma” organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Zdaniem organizatorów projekt to dla przedsiębiorstwa wspaniała okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym. Szkoła zaś otrzymuje możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do wejścia na rynek pracy. Projekt podzielono na moduły odpowiadające etapom kształcenia. Uczniowie klas I-III SP mieli za zadanie poznać zawody w miejscu pracy. Uczniowie klas IV-VI SP poznawali przedsiębiorstwa w swojej okolicy, a gimnazjaliści zgłębiali temat „Zawody w mojej okolicy”.

Zgłoszeniem udziału Szkoły w projekcie i zapoznaniem wszystkich wychowawców z ideą projektu zajęła się P.Sylwia Walenciak. Trud nawiązania kontaktu z lokalnymi firmami i umówienia spotkań wzięła na siebie Wicedyrektor C.Glapiak. Wychowawcy zgłosili udział swych klas i przygotowali uczniów do wizyt w wybranych firmach. Podczas wizyt uczniowie słuchali, oglądali i pytali. Efektem działań projektowych są albumy, które pokazują, czego uczniowie się dowiedzieli i jak oceniają swój udział w projekcie „Otwarta firma”.
Serdeczne podziękowania należą się tym firmom, które zrozumiały ideę projektu i zaprosiły do siebie uczniów. Są to: KAN-BUD Sp.z.o.o., Pielęgniarski Ośrodek Medycyny Środowiskowo Rodzinnej "SALUS", Bank Spółdzielczy w Poniecu oddział Osieczna, Elektro-Serwis Pana Jacka Kujawskiego, Kwiaciarnia Wiktoria, Nadleśnictwo Karczma Borowa, Konserwacja zabytków – firma Panów Daniela i Joachima Nowackich, Rewir Dzielnicowych w Osiecznej, Urząd Miasta i Gminy Osieczna, Jarosław Borowczyk i Zespół Szkół w Kąkolewie.
Na zakończenie każdego ze spotkań uczniowie i ich wychowawcy podziękowali właścicielom firm i ich pracownikom za umożliwienie pobytu w ich firmie, za poświęcony im czas oraz za interesujące spotkania. 
3 XII na GDDW członkowie Samorządu Uczniowskiego podsumowali projekt „Otwarta firma”. Podziękowali Dyrekcji, Wychowawcom i Uczniom za zaangażowanie. To spotkanie było też okazją do zaprezentowania filmu nakręconego przez ubiegłoroczny Zarząd SU.
 
"GMINA OSIECZNA" - NOWE WYDANIE

Od 10 grudnia w sekretariacie Zespołu Szkół w Kąkolewie można będzie kupić książkę pt. „Gmina Osieczna”. Ta obszerna monografia jest uzupełnieniem i poszerzeniem książki wydanej 20 lat temu. Autor – Pan Stanisław Jędraś – doktor nauk geograficznych i znany regionalista będzie podpisywał książkę 13 stycznia 2013 r. podczas kąkolewskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

 
Zobacz też…
««  start « poprz. 31 32 33 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1706 - 1760 z 1774