Pro Musica - SZKOCKA DUMA

18 listopada gościliśmy w Szkole duet Caledonia. Muzycy – w ramach koncertu organizowanego pod egidą Fundacji Pro Musica – zaprezentowali kulturę szkocką i irlandzką. Zagrali na dudach – narodowym szkockim instrumencie, na harfie celtyckiej, na różnych fletach oraz na bodhranie – irlandzkim bębnie obręczowym. Zaprezentowali narodowy szkocki męski strój, na który składają się kilt w kratę, koszula, skórzany pas i sporran, czyli torebka ze skóry lub futra noszona na kilcie podczas uroczystych gali, zawodów sportowych i tanecznych. Najważniejsza była oczywiście muzyka, charakterystyczne mocne brzmienie dud szkockich i nastrojowe dźwięki harfy umiliły poniedziałkowy poranek. Panowie zagrali m.in. „Odę do radości”, „Gdy wszyscy święci szli do nieba”, „Ogniska już dogasa blask” i irlandzkie ballady, grający na harfie Pan Michał Zator zaśpiewał utwór z repertuaru idola wielu nastolatków - Eda Sheerana i tytułowy utwór z filmu „Król lew”.  

 
"OTWARTA FIRMA" - VIII A W FIRMIE "ALIANTE" W GRODZISKU

Uczniowie klasy VIII a wraz z wychowawczynią w ramach projektu „OTWARTA FIRMA” odwiedzili firmę Aliante w Grodzisku. Zobaczyli, w jaki sposób produkowane są nowoczesne okna i drzwi oraz dowiedzieli się, że firma stawia wyłącznie na najnowocześniejsze na rynku technologie, skrupulatnie przemyślane i spełniające światowe standardy jakości. Na każdym etapie produkcji bardzo ważne są najdrobniejsze szczegóły. Wymiary każdego okna lub drzwi są najpierw wprowadzane do komputera, odpowiedni program przenosi dane do urządzenia, które steruje procesem produkcyjnym. Z zainteresowaniem ósmoklasiści obejrzeli nowoczesne maszyny, które spełniają wiele funkcji – przycinają, czyszczą, łączą i sklejają. Oczywiście przy każdym urządzeniu niezbędna jest obecność pracownika, który wszystko kontroluje. W firmie produkowane są również nietypowe okna o różnych kształtach, kolorach i formach.
Na zakończenie uczniowie podziękowali za miłe przyjęcie, wręczyli dyplom i kwiaty Pani Agacie Glapiak. Zostali też mile zaskoczeni poczęstunkiem - pysznymi pączkami i napojami oraz obdarowani pamiątkowymi długopisami.  

 
"KAJTKOWE PRZYGODY" CZYTANE UCZNIOM KL. III A

18 listopada 2019 r. przybyła do klasy IIIa  Pani Anna Derda, która w ramach akcji „Nasza Szkoła czyta dzieciom” zaprezentowała lekturę Marii Kownackiej pt. „Kajtkowe przygody”. Bohaterem książeczki jest Kajtek - młody bocian, który w dzieciństwie miał nieszczęśliwy wypadek. Wypadł z gniazda i dotkliwie złamał sobie skrzydło. Z tego powodu nie mógł lecieć z rodzicami do Afryki. Wtedy opieką otoczyli go państwo Orczykowie. Kajtek był bardzo ciekawy świata, choć to przysparzało mu niekiedy wielu kłopotów. Lubił chodzić za dziećmi gospodarzy i towarzyszyć im w zabawach. Państwo Orczykowie traktowali go niemal jako pełnoprawnego członka rodziny. Dzięki włączeniu się w życie gospodarskie Kajtek nauczył się współistnienia z ludźmi, a także powoli zaczynał rozumieć reguły panujące w ich świcie. Miał poczucie, że jest potrzebny. W ten sposób udało mu się niejako wtopić w świat ludzi i choć ostatecznie odszedł z innymi bocianami, na pewno to, co przeżył u opiekunów, wiele go nauczyło i było prawdziwą szkołą życia.

Po lekturze książki dzieci podziękowały gościowi za przybycie i piękne przeczytanie kilku rozdziałów lektury. Pani Ania z wielką cierpliwością zadawała pytania do lektury i wysłuchiwała odpowiedzi dzieci. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, mamy nadzieję, że Pani Anna jeszcze zaszczyci uczniów kl. IIIa swoją obecnością. 

 
 
W MOBILNYM OCEANARIUM

Chętni uczniowie dzięki mobilnemu oceanarium odbyli niezwykłą podwodną podróż. Każdy mógł zanurkować w głąb oceanu i spotkać różnych mieszkańców raf koralowych. Uczniowie dowiedzieli się wiele o tym, co to są oraz gdzie tworzą się rafy koralowe, które dziś – niestety – są poważnie zagrożone. Być może młode pokolenie znajdzie sposób na uratowanie tych organizmów. 

 
Z WIZYTĄ W TEATRZE MIEJSKIM W LESZNIE

15 listopada stu uczniów naszej Szkoły miało okazję obejrzeć w Teatrze Miejskim w Lesznie spektakl pt. „Tylko jeden dzień”. Sztuka poruszała niełatwy temat śmierci. Dzik i Lis, będąc świadkami narodzin żyjącej tylko jedną dobę Jętki Jednodniówki, postanowili odwrócić rzeczywistość i udawać, że to Lis ma przed sobą tylko jeden dzień życia. Opowiedziana historia zmuszała młodych widzów do zastanowienia, jak przeżyć życie i jak nadać mu sens. Podkreślała rolę przyjaźni, wrażliwości i empatii.
Uczniowie poddali się magii teatru i z dużym zainteresowaniem, uważnie śledzili losy Dzika, Lisa i Muszki. Zachwyciła ich gra aktorów. Dostrzegli ciepły humor opowieści, docenili muzykę, grę świateł i scenografię. Podczas lekcji zadawali wiele interesujących pytań i chętnie dzielili się wrażeniami.
Najcenniejsze jest jednak to, że zadeklarowali chęć kolejnych wizyt w  leszczyńskim Teatrze Miejskim. Na aktywnych i świadomych uczestnikach kultury nam zależy!

 
Zobacz też…
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 166 - 220 z 1998