CUDNE BRZMIENIE FLETNI PANA

16 marca uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w kolejnym koncercie z cyklu Pro MUSICA – wyjątkowo pięknym i ciekawym. Gościliśmy pochodzącego z Mołdawii Pana Dymitra, mistrza w grze na fletni pana oraz towarzyszącego mu akordeonistę. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali mitu opowiadającego, jak powstała fletnia pana (zwana też syryngą). Umiejętności muzyków i piękno granych przez nich melodii (głównie bałkańskich – balladowych, spokojnych, lirycznych…) młodzi słuchacze docenili gromkimi brawami. Poznali też tradycyjny mołdawski strój ludowy. Ogromną niespodzianką był zagrany na koniec utwór znany pod tytułem „Skowronek” lub „Słowik”, w którym usłyszeć można wszystkie chyba dźwięki lasu. Aż trudno było uwierzyć, że można je wydobyć z instrumentu… W ten sposób muzycznie powitaliśmy nadchodzącą wiosnę.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »