WIECZORNICA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętowaliśmy 9 listopada. O 8.00 w próbie generalnej części artystycznej wzięli udział uczniowie klas I-V Szkoły Podstawowej. O 17.00 w patio Szkoły zebrali się uczniowie klas szóstych, gimnazjaliści, pracownicy Szkoły oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości – rodzice i dziadkowie uczniów oraz absolwenci. Wicedyrektor Cecylia Glapiak serdecznie powitała wszystkich obecnych. Razem ze szkolną i lokalną społecznością świętowali: Burmistrz Miasta i Gminy Osieczna – Pan Stanisław Glapiak, Wiceburmistrz – Pan Stefan Kuśnierek z małżonką, Radni Rady Miejskiej: Panie Henryka Pawlak, Renata Helińska i  Halina Bartkowiak oraz Panowie Stanisław Prałat i Dariusz Bojek, sołtysi Kąkolewa – Pan Piotr Jankowski i Łoniewa – Pan Remigiusz Przybylski, Kierownik PCPR – Pani Emilia Konieczna, Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Kąkolewie – Pani Bogna Drebot, członkowie pocztu sztandarowego OSP z Kąkolewa, przedstawiciele Rady Rodziców – Pani Anna Szyrmer i Pan Włodzimierz Prętkowski oraz emerytowani pracownicy Szkoły.
Na szkolnej scenie wystąpili jako pierwsi, prezentując trzy patriotyczne pieśni, członkowie Zespołu Śpiewaczego Wrzos. Po nich śpiewali członkowie Chóru Senior, którzy pod kierunkiem Pani Hanny Markowskiej przygotowali cztery utwory. Następnie na scenie pojawiły się absolwentki naszej Szkoły – Magdalena Katarzyńska i Weronika Kosmalska oraz uczennica Anna Mąka. Najpierw Magda solo zaśpiewała cztery utwory m.in. „Kwiaty polskie”, a następnie w tercecie dziewczęta wykonały piosenkę z repertuaru zespołu No To Co pt. „Najpiękniejsza jest moja ojczyzna”. Tłem ich występu były fotografie wykonane na terenie gminy Osieczna przez Panią Elizę Kosmalską. Wszystkich wokalistów zebrani w patio Szkoły nagrodzili gromkimi brawami.

Zgodnie z tradycją uczniowie Szkoły przygotowali część artystyczną. Autorką scenariusza i reżyserem spektaklu pt. „Co z tą wolnością?” była Pani Anna Poprawska. Młodzi aktorzy wcielili się w role uczestników publicystycznego programu i dyskutowali, czym jest i jaka jest wolność oraz jak ją właściwie wykorzystać. Nie mogli dojść do porozumienia, ich spory przerwał Anioł Polskości, który przyprowadził ze sobą gości z zaświatów. Bohaterowie znani ze szkolnych podręczników: Maria Konopnicka, dzieci z Wrześni, powstańcy i żołnierze przypomnieli, ile trzeba było trudu, by niepodległość odzyskać i dali wskazówki, co robić, by móc cieszyć się wolnością. Przesłaniem spektaklu były słowa „To od nas wszystkich zależy, co z tą wolnością”, bo jak powiedział Jan Paweł II „Wolność nie jest nam dana, jest nam zadana”. Aktorzy: Katarzyna Kretschmer, Wiktoria Sawicka, Wiktoria Jankowska, Adelina Letza, Marika Sikorska, Natalia Bassa, Aleksandra Matuszewska, Maciej Pełczyński, Bartosz Szczerbal, Hubert Ratajczak, Adrian Szczepaniak, Mateusz Chróscik, Jakub Jagłowski i Patryk Szczepaniak, soliści: Anna Mąka i Robert Jakubowski oraz chórzystki zaprezentowali się tak pięknie, że otrzymali brawa na stojąco. Ostatni utwór („Wolność” z repertuaru Marka Grechuty”) na prośbę publiczności Anna Mąka wykonała raz jeszcze. Oprawa muzyczna uroczystości to efekt pracy Pana Dominika Nowackiego. Scenografię wykonały Panie Eliza Kosmalska i Donata Szymańska.
Ostatnim punktem uroczystości było wspólne śpiewanie pod kierunkiem Pana Dominika Nowackiego pieśni żołnierskich i patriotycznych. Oczywiście delegacje uczniów złożyły - jak co roku - wiązanki kwiatów i zapaliły znicze w miejscach pamięci narodowej, oddając w ten sposób część walczącym o wolność.
Pracownicy Szkoły przygotowali również część nieoficjalną. Przy kawie i cieście uczestnicy uroczystości mogli podzielić się wrażeniami i wymienić uwagi.
Uczestnicy środowiskowych obchodów Święta Niepodległości w Kąkolewie dali przykład postawy godnej patrioty.

FOTORELACJA - wieczornica                     FOTORELACJA - próba generalna

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »