TANCERZE Z MORACZEWA NA SZKOLNEJ SCENIE

1 października zainaugurowano cykl koncertów organizowanych przez fundację Pro MUSICA. Uczniowie mieli okazję podziwiać umiejętności tancerzy z zespołu ludowego Moraczewo. Oklaskiwali poloneza, mazura, krakowiaka i kujawiaka, ale największy aplauz – zwłaszcza najmłodszych - zyskał żywiołowy oberek. Prowadzący spotkanie Pan Grzegorz Śmiglewski ciekawie prezentował stroje tancerzy:
- tradycyjny szlachecki z kontuszem, z surdutem i spódnicą obszywaną futerkiem, z aksamitnym toczkiem i charakterystycznym pasem dla mężczyzny,
- bardzo bogato zdobiony haftami i cekinami strój krakowski ze spódnicą w różyczki, z wieloma halkami, z ozdobną kryzą, z wiankiem, ze spodniami w biało-czerwone paski i z pasem ozdobionym brzęczącymi talarami,
- także strój łowicki z typowymi pasami.
Uczniowie dowiedzieli się, że polonezem rozpoczynano bale, że po szybkim oberku odpoczywano, tańcząc – zwanego tańcem śpiącym – kujawiaka. Pan Śmiglewski poinformował też, że w zespole Moraczewo tańczy troje uczniów naszej Szkoły.
Pierwszy  w tym roku koncert można uznać za bardzo atrakcyjny.

FOTORELACJA

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »