50-LECIE NADANIA SZKOLE PODSTAWOWEJ IM.POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH

21 września 2012 r. uroczyście świętowano 50-lecie nadania Szkole Podstawowej imienia Powstańców Wielkopolskich. Z założenia miało to być wyjątkowe, niezapomniane spotkanie pokoleń absolwentów i pracowników kąkolewskiej Szkoły. I takie było.

Rozpoczęła je msza święta odprawiona w miejscowym kościele przez księdza proboszcza Ryszarda Kuchtę i księdza Piotra Derdę – absolwenta Szkoły, który w homilii podkreślił konieczność kultywowania pamięci o Powstaniu Wielkopolskim i jego bohaterach.

Następnie uroczyście oddano do użytku nowe boisko i bieżnię z nawierzchni poliuretanowej. Przecięcia wstęgi dokonali: Burmistrz Miasta i Gminy Osieczna – P.Stanisław Glapiak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Osiecznej – P.Roman Lewicki, Dyrektor Zespołu Szkół w Kąkolewie – P.Alina Żalik i przedstawiciel społeczności Kąkolewa - P.Mirosław Forszpaniak. Kompleks nowoczesnych boisk ma służyć nie tylko uczniom, ale wszystkim mieszkańcom Kąkolewa. Otwarciu towarzyszyło wyjątkowe, wzruszające wydarzenie – „Sztafeta pokoleń”. Wystartowali w niej absolwenci od 1962 r. po obecnych uczniów drugiej klasy Szkoły Podstawowej. Przekazując pałeczkę, biegacze symbolicznie przekazywali wartości wpajane im w murach kąkolewskiej Szkoły. Wszyscy uczestnicy biegu stanęli do fotografii, która będzie pamiątką nie tylko dla nich, ale i dla kolejnych pokoleń.

Na dalszą część uroczystości gości i wszystkich absolwentów zaproszono do patio. Tam Dyrektor Alina Żalik serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych. W swym wystąpieniu podkreśliła, że liczna obecność absolwentów potwierdza sens organizowania jubileuszu, bo historia Szkoły Podstawowej w Kąkolewie to nie suche fakty, lecz ludzie – ich losy, sukcesy, dokonania, postawy, które żyją i przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Dyrektor Alina Żalik przypomniała, że o nadanie Szkole imienia Powstańców Wielkopolskich wystąpił ówczesny Kierownik Szkoły – P.Franciszek Ziemek. Jego starania zakończyły się sukcesem i od 1 maja 1962 r. Szkoła Podstawowa w Kąkolewie oficjalnie nosi imię Powstańców Wielkopolskich. Na uroczystość przybył syn Kierownika F.Ziemka – P.Lech Ziemek, który również dostarczył pamiątki po ojcu na wystawę.

W uznaniu starań i zasług Szkoły w dziedzinie kultywowania pamięci o Powstaniu Wielkopolskim Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu podjął uchwałę o odznaczeniu sztandaru Szkoły Podstawowej w Kąkolewie honorową odznaką „Wierni tradycji”. Dekoracji dokonał Prezes Zarządu Wojewódzkiego tegoż Towarzystwa P.Andrzej Szymankiewicz.

Z okazji jubileuszu tytułem ZASŁUŻONY DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KĄKOLEWIE zostali uhonorowani: Burmistrz Miasta i Gminy Osieczna – P. Stanisław Glapiak, były Burmistrz Miasta i Gminy Osieczna – P.Stanisław Kaczmarek, były Dyrektor Szkoły – P.Alojzy Karolczak, były Wicedyrektor Szkoły – P.Czesław Ratajczak, Kierownik Szkoły – P.Franciszek Ziemek, Dyrektor Szkoły - P.Alina Żalik, Wicedyrektor Szkoły – P.Cecylia Glapiak i Pani sekretarz – Halina Bartkowiak. Tytułem PRZYJACIEL SZKOŁY nagrodzono: P.Marię Kretschmer, P.Stefanię Wiler, P.Elżbietę Lankauf, P.Alinę Kromuszczyńską, P.Sabinę Siepak, P.Justynę Katarzyńską, P.Stefana Kuśnierka, P.Romana Lewickiego, P.Stanisława Jędrasia, P.Henryka Siepaka, P.Mariusza Kretschmera, P.Dominika Wilera, P.Damiana Kretschmera, P.Marię Piskorek, P.Andrzeja Szeremetę i P.Ireneusza Mikołajczaka.

Życzenia i gratulacje społeczności szkolnej złożyli: - regionalista – P.Stanisław Jędraś, Wicestarosta Leszczyński – P.Jarosław Wawrzyniak, który ofiarował unikatowe zdjęcia z powitania żołnierzy Armii gen. J.Hallera na dworcu kolejowym w Kąkolewie przez Powstańców Wielkopolskich wiosną 1919 r., Burmistrz (absolwent, nauczyciel i dyrektor) i Wiceburmistrz, Dyrektorzy i Wicedyrektorzy Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Osiecznej i Brennie, którzy przyjechali na uroczystość wraz z pocztami sztandarowymi swoich Szkół oraz Pani Monika Prałat i Pan Stanisław Toboła z koła seniora "Złota Jesień".

Prezentem dla wszystkich gości była część artystyczna pt. „Na skrzydłach pamięci”, w której udział wzięli nie tylko obecni uczniowie, ale także absolwenci i byli pracownicy: P.Jadwiga Kozak, P.Bronisława Malak, P.Bożena Kosowska, P.Elżbieta Majchrzak, P.Marian Majchrzak, P.Ryszard Majchrzak, P.Bogna Drebot, P.Dominik Nowacki, Państwo Anna i Leszek Dudziakowie z dziećmi, P.Justyna Katarzyńska z córką Magdaleną, Agnieszka Konopka, Weronika Kosmalska i Klaudiusz Jaraczewski. Ta swoista sztafeta pokoleń pozwoliła snuć wspomnienia i pokazała, że chociaż zmieniają się czasy i okoliczności, duch Szkoły – tworzony przez ludzi z nią związanych – jest niezmienny i ciągle żywy.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali okolicznościową plakietkę, a emerytowani i aktualni pracownicy oraz goście pamiątkowy medal. Z okazji jubileuszu wydano specjalny numer „DO-NOS-u” oraz przygotowano bogatą wystawę prezentującą bohaterskich Patronów oraz historię Szkoły.

Ostatnią częścią uroczystości było nieoficjalne spotkanie w sali wiejskiej w Kąkolewie. Przy kawie i poczęstunku absolwenci mieli okazję spotkać się ze swoimi nauczycielami i wspominać szkolne lata. Przedstawiciele Rady Rodziców uroczyście rozkroili jubileuszowy tort.

Ta piękna i wzruszająca uroczystość mogła się odbyć dzięki ogromnemu zaangażowaniu obecnych pracowników Szkoły oraz uczniów.

Szczególne podziękowania złożyć należy: Rodzicom za upieczenie ciast, Państwu Annie Szyrmer, Mirosławowi Forszpaniakowi i Mirosławowi Glapiakowi za pomoc w organizacji „Sztafety pokoleń”, P.Genowefie Nowaczyk za spontaniczne włączenie się w przygotowanie części nieoficjalnej.

Do piątku (28 IX) w hallu Szkoły można oglądać okolicznościową wystawę i wpisywać się do pamiątkowej księgi, która znajduje się w sekretariacie Szkoły.

FOTORELACJA [1]         FOTORELACJA [2]         FOTORELACJA [3]

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »