PIERWSZA WYCIECZKA PIERWSZOKLASISTÓW

19 marca uczniowie klas pierwszych udali się do gospodarstwa agroturystycznego „Stara Chata u Kowola” w Kluczewie, aby poznać „od kuchni”, jak hoduje się i pielęgnuje zwierzęta w gospodarstwie, czym się żywią, w jakich warunkach żyją… Gospodarz „wujek Krzysiu” przyjął wycieczkowiczów bardzo ciepło. Dzieci dokładnie obejrzały stuletnią chatę urządzoną w staropolskim stylu i poznały tradycje kultywowane przez mieszkańców wsi.

Bardzo ciekawa okazała się prezentacja typowo gospodarskich prac. Uczniowie zobaczyli, w jaki sposób przędzie się wełnę, jak zrobić masło i ser. W kuźni z ogromnym zainteresowaniem obserwowali, jak z kawałka metalu kowal potrafi wyczarować podkowę. Wykute podkowy zabrali ze sobą na pamiątkę i na szczęście. Dzieci zobaczyły, jak działa żelazko na duszę oraz mogły spróbować, jak takim żelazkiem się prasuje. Następnie wspólnie z gospodarzem wykonały marzannę, którą spaliły, by przegonić zimę.

Po zakończeniu programu edukacyjnego na dzieci czekały przyjemności. Była przejażdżka traktorem, była słodka niespodzianka, było wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Dzieci dostały do zabawy wózki, w których woziły króliki. Obserwowały, jak mała kózka pije mleko mamy, miały możliwość samodzielnego nakarmienia małych zwierząt. Część dzieci bała się początkowo, że kózka może je ugryźć lub kopnąć, ale te obawy szybko zostały rozwiane.

Wycieczka była bardzo udana. Niektórzy już w drodze powrotnej pytali, kiedy będzie następny wyjazd. Wyjazd zorganizowały wychowawczynie – Pani Ewa Łapawa i Pani Iwona Markowiak.

FOTORELACJA

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »