SPOTKANIE Z NAUKĄ

14 XII od 1600 do 1830 uczniowie i nauczyciele wzięli udział w „Spotkaniu z nauką”. Interesujące eksperymenty pokazali uczniom pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego: inż.Lidia Jabłonka, dr Andrzej Vogt i mgr Piotr Chabecki, którzy już od czternastu lat podczas Festiwalu Nauki prowadzą we Wrocławiu pokazy związane z chemią, biologią i fizyką. Do naszej Szkoły przyjechali dzięki zaangażowaniu i życzliwości Pana Włodzimierza Prętkowskiego.

Na początku fizyk zabawił się w iluzjonistę. Oszukiwał zmysły widzów, próbował przekonać, że potrafi czytać w myślach, że możliwa jest teleportacja, że jego dłonie potrafią drukować, że karty do gry mogą zmieniać kolory, że można je mnożyć i unicestwiać. Pokazał, że zmysły często zawodzą, że trzeba zatem samemu dochodzić do prawdy, szukając odpowiedzi na pytania: dlaczego?, jak?, po co? i wyciągając odpowiednie wnioski. Uczniowie mieli okazję obserwować węże chemiczne, reakcję plastikowej butelki na gorącą i zimną wodę, możliwości ciekłego azotu, wybuchy wulkanów, rozpalanie ognia za pomocą cieczy, kolorowe dymy, różnobarwne sztuczne ognie, zmieniające kolory ciecze, oddziaływanie fal elektromagnetycznych z materią, kapiącą do góry ciecz, zjawisko fluorescencji i wpływ helu na ludzki głos. Z zainteresowaniem wysłuchali informacji o energooszczędnych żarówkach i pojazdach. Jedna z uczennic miała okazję przejechać się po szkolnym korytarzu skonstruowaną przez Pana Piotra Chabeckiego hulajnogą, która w 3 sekundy osiąga prędkość 35km/h, a w 5 sekund do 90 km/h.

Cel spotkania został osiągnięty, uczniowie wzbogacili swą wiedzę i przekonali się, że nauka może być fascynującą przygodą. Pani Dyrektor A.Żalik podziękowała Gościom i Panu W.Prętkowskiemu za interesujący pokaz, a Samorząd Uczniowski wręczył im własnoręcznie przygotowane przez uczniów świąteczne ozdoby.

FOTORELACJA

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »