DRUGOKLASIŚCI W RAKONIEWICACH I WOLSZTYNIE

17 maja uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej wyruszyli na wycieczkę do Rakoniewic i Wolsztyna. Najpierw zwiedzali Muzeum Pożarnictwa, gdzie zapoznali się z historią straży. Zobaczyli tam wiele zgromadzonych eksponatów i naturalnej wielkości wozy strażackie. Najstarszy pochodził z 1768r. Podziwiali stare sygnałówki, hełmy, drewniane gaśnice, mundury z różnych okresów, kombinezony ochronne, odznaczenia strażackie, sztandary, wystawę związaną z powstaniem wielkopolskim. Na własnej głowie poczuli ciężar strażackiego hełmu. Wchodzili do olbrzymiego samochodu gaszącego pożary na lotniskach. Z przejęciem przyglądali się amfibii, która czynnie uczestniczyła w akcji ratunkowej w czasie powodzi we Wrocławiu. Dużą atrakcją okazała się ekspozycja muzealna pana Albina Łąckiego – miłośnika przyrody. Dzieci podziwiały różne gatunki ptaków: sowy, dzięcioły, perkozy, bociana białego i czarnego, kruka, żurawia, remiza i wiele innych. Po wyjściu z muzeum wszyscy pomaszerowali na skwerek z ławeczkami, gdzie z apetytem zjedli drugie śniadanie i słodkie smakołyki. Kolejnym punktem programu był Wolsztyn. Najpierw wycieczkowicze zwiedzali parowozownię i Muzeum parowozów, które tak naprawdę stanowi zakład pracy, w którym każdego dnia pracują maszyniści i mechanicy. Uczniowie dowiedzieli się, że dumą parowozowni jest PIĘKNA HELENA, która rozwija prędkość 130 km/h. Obejrzeli warsztat, w którym wykonuje się bieżące naprawy parowozów. Mieli okazję poczuć ciężar siedmiokilogramowego klucza używanego do codziennych napraw. Podziwiali też makietę, ze zdziwieniem patrzyli na kartonowe bilety z lat 80 –tych. Duże emocje wzbudziła przetaczana na obrotnicy lokomotywa. Następnym miejscem podróży był Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski. Oglądali tam pradawną karczmę, kuźnię,  wiejską zagrodę ze zwierzętami, studnię oraz sprawny wiatrak – koźlak, którego najstarsze elementy pochodzą z 1603r. Wykazali się ogromną siłą przesuwając ogromny wiatrak w stosunku do kierunku wiatru. Wszyscy uczestnicy wycieczki zadowoleni i pełni wrażeń szczęśliwie wrócili do domu. Wyjazd zorganizowały Panie Sława Pietrowicz i Sławomira Praczyk.

FOTORELACJA

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »