GMINNE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada w Kąkolewie odbyły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Rozpoczęły się mszą św. w intencji ojczyzny, którą w kąkolewskim kościele odprawił ksiądz proboszcz Ryszard Kuchta. Następnie władze gminy Osieczna, zaproszeni goście, mieszkańcy oraz pracownicy i uczniowie Gimnazjum w Kąkolewie udali się do patio Zespołu Szkół. W imieniu organizatorów gości przywitała Wicedyrektor – Pani Cecylia Glapiak. Burmistrz Miasta i Gminy Osieczna – Pan Stanisław Glapiak w okolicznościowym przemówieniu podkreślił rolę 11 listopada 1918 r. w historii Polski i wkład poprzednich pokoleń w odzyskanie niepodległości. Następnie wspólnie z Przewodniczącym Rady Miejskiej – Panem Romanem Lewickim wyróżnił:

- za działania na rzecz popularyzacji, dokumentowania i upowszechniania idei samorządowej – Panią Halinę Bartkowiak, Pana Stanisława Prałata i Pana Jana Olejnika,

- za dokonania w dziedzinie kultury – Panią Hannę Markowską,

- za sukcesy w oświacie – Panie Dyrektor Alinę Żalik i Bożenę Zbiorczyk,

- za osiągnięcia w sporcie – Pana Sławomira Musielaka.

Obchody Święta Niepodległości uświetnili swoimi występami: Chór Senior, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Kąkolewo, Zespół Śpiewaczy Wrzos, Koło Śpiewu Lutnia, Orkiestra Dęta OSP w Osiecznej oraz mażoretki. Niepodległościowe pieśni i ludowe tańce w ich wykonaniu zostały nagrodzone gromkimi brawami. Okolicznościowy spektakl pt. „Tu jest Polska” według scenariusza Pani Anny Poprawskiej wystawili uczniowie Zespołu Szkół w Kąkolewie. Występ przygotowali pod kierunkiem Pań Cecylii Glapiak i Anny Poprawskiej oraz Pana Dominika Nowackiego, który zadbał o oprawę muzyczną. Scenografię wykonały Panie Eliza Kosmalska i Ewa Łapawa. Uczniowie zagrali pięknie i z zaangażowaniem, wzruszając widzów i zwracając ich uwagę na dyktowane miłością do ojczyzny poświęcenie Polaków, które dało wymarzony efekt – Polskę niepodległą. Nie obyło się bez wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, czemu przewodził Pan Dominik Nowacki. Po uroczystości był czas na rozmowy o polskim tu i teraz oraz na dzielenie się wrażeniami.

12 listopada na pierwszej lekcji przedstawienie obejrzeli uczniowie Szkoły Podstawowej. Była to dla nich interesująca, bo wykonana przez kolegów, lekcja patriotyzmu.

FOTORELACJA 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »