WALTORNIA, PUZON I TUBA W ROLI GŁÓWNEJ

25 października gościli w naszej Szkole waltornista, puzonista i tubista, którzy prezentowali muzykę barokową. Uczniowie mieli okazję posłuchać utworów m.in. L.Mozarta, J.F.Hendla, M.A.Charpentiera, także sygnały myśliwskiego informującego o polowaniu na jelenie. Muzycy z Filharmonii Poznańskiej i pan prowadzący bardzo ciekawie i dokładnie zaprezentowali waltornię zwaną rogiem, puzon i tubę. Wszyscy potrafią już wymienić i wskazać ustnik, czarę głosową i wentyle. Nikt już nie zastanawia się, bo wie, po co waltornista wkłada dłoń do czary głosowej, jak powstaje dźwięk, jak to się dzieje, że metalowy puzon zmienia swą długość, skąd w instrumentach gromadzi się woda i czym różni się trio od tercetu. Bardzo obrazowe i zapadające w pamięć było porównanie dźwięków wydawanych przez instrumenty z tymi, które istnieją w przyrodzie: mały ptaszek wydaje wysokie dźwięki (jak niewielka waltornia), a duży niedźwiedź niskie (jak olbrzymia tuba). W przyszłym miesiącu w ramach koncertu z cyklu Pro MUSICA wysłuchamy koncertu bandurzystek.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »