SPEKTAKLE PROFILAKTYCZNE

23 września wszyscy uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w spotkaniach profilaktycznych. Dzieci z klas I – III obejrzały przedstawienie pt. „Dylematy małej Agaty”. W czasie spektaklu aktorzy wcielili się w postaci zająca, tygrysa i dziadka, poruszając w przystępny sposób bardzo ważne tematy. Zwrócili uwagę na to, aby zdrowo się odżywiać, dbać o higienę ciała, jamy ustnej i uprawiać sport. Przestrzegali przed kontaktem z nieznajomymi. Zwrócili uwagę na niesienie pomocy ludziom starszym i przypomnieli, jak prawidłowo wzywać pomocy.  Podjęli też temat rzeczy znalezionych. Apelowali o to, aby dzieci pomagały swoim rodzicom i pamiętały, że życie to nie tylko przyjemności, ale przede wszystkim obowiązki. Uczniowie z klas IV-VI SP obejrzeli spektakl pt. „Nie dręcz mnie”. Głównym problemem w nim poruszonym była przemoc: i fizyczna, i psychiczna. Bohater dręczył koleżankę, naśmiewał się z niej, upokarzał ją, wyłudzał od niej pieniądze. Losy bohaterki skończyły się na szczęście pomyślnie, bo w porę i właściwie zareagowały nauczycielka wychowania fizycznego, rodzice agresora oraz przyjaciółka poszkodowanej. Przedstawienie pozwoliło uczniom poznać sylwetkę ofiary i człowieka posługującego się przemocą. Dowiedzieli się też, jak postępować w sytuacji, gdy jest się świadkiem działań przemocowych oraz gdzie, u kogo szukać pomocy. Gimnazjaliści obejrzeli sztukę pt. „Droga bez powrotu”, która podjęła problematykę uzależnień. Bohaterami sztuki była rodzina: matka – zakupoholiczka, ojciec – pracoholik oraz syn – uzależniony od alkoholu i zażywający narkotyków. Widzowie przekonali się, do czego może doprowadzić brak zainteresowania rodziców dziećmi, jak tragiczne skutki może mieć pojmowanie rodzicielskich obowiązków sprowadzone do dawania pieniędzy na zaspokojenie różnych potrzeb oraz jak łatwo przeoczyć i przekroczyć granicę, po której jest za późno na uratowanie czegokolwiek. Każdy spektakl kończył się jego omówieniem. Aktorzy rozmawiali z uczniami, by podkreślić przesłanie sztuk i zaapelować do dzieci i młodzieży o szacunek do swego ciała, zdrowia i życia.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »