Pro MUSICA "NAJPIĘKNIEJSZE STANDARDY JAZZOWE"

20 września koncertem prezentującym najpiękniejsze standardy jazzowe rozpoczęliśmy cykl spotkań z muzyką. Fundacja Pro MUSICA zaprosiła do współpracy Panią Julię Sawicką (śpiew), Pana Romana Chraniuka (kontrabas) i Pana Aleksandra Domasłowskiego (gitara), którzy wykonali siedem utworów reprezentujących różne style muzyki jazzowej. Uczniowie wysłuchali m.in. swingu, nastrojowych ballad i bossa novy. Prowadzący koncert Pan Krzysztof Kubiak w bardzo ciekawy i przystępny  sposób zaznajomił uczniów z historią jazzu. Uczniowie dowiedzieli się, że ten styl muzyczny narodził się na początku XX w. w Nowym Orleanie z połączenia muzyki afrykańskiej (muzyki Czarnoskórych) z muzyką Białych. Mieli okazję zaobserwować nietypowy sposób gry na kontrabasie – nie smyczkiem, ale szarpiąc struny. Od dziś już wiedzą, że typowe dla muzyki jazzowej są improwizacja i popisy solowe, po których (inaczej niż w muzyce klasycznej) publiczność nagradza muzyków brawami. Po wysłuchaniu „Kołysanki” Krzysztofa Komedy z filmu Romana Polańskiego „Dziecko Rosemary” konferansjer zapoznał uczniów z twórcami polskiego jazzu, wśród których są tacy artyści jak U.Dudziak, M.Urbaniak, L.Możdżer, W.Karolak, T.Stańko, W.Nahorny, J.Ptaszyn Wróblewski. Prowadzący zaprosił uczniów na koncerty jazzowe i mszę jazzową, które odbywają się co roku latem w Lesznie w ramach Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych.

Każdy koncert z cyklu Pro MUSICA to nowa porcja wiedzy o muzyce i – co cenniejsze – okazja obcowania z muzyką na żywo, zatem przygotowanie uczniów do świadomego odbierania muzyki.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »