SZKOLNY DZIEŃ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH

  „Twoje dane – Twoja sprawa” to ogólnopolski program edukacyjny stworzony przez Urząd Ochrony Danych Osobowych w Warszawie. Celem działań, w których bierze udział ponad trzysta szkół z całej Polski,  jest szerzenie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z internetu oraz ochrony danych osobowych. W tym roku szkolnym, już po raz czwarty, przyłączyliśmy się do tego projektu. 1 lutego zorganizowaliśmy Szkolny Dzień Ochrony Danych Osobowych. W każdej klasie wychowawcy przeprowadzili zajęcia, w czasie których podjęli tematykę związaną ze światem wirtualnym – światem bliskim każdemu młodemu człowiekowi. Młodzież, po obejrzeniu filmów edukacyjnych, dyskutowała o przemocy w sieci, o ochronie prywatności i własnych danych, o tym, jak zabezpieczyć siebie i informacje o sobie przed oszustami. Młodsi zdobywali wiedzę na temat cyfrowych śladów oraz prawa do bycia zapomnianym. Nauczyciele zwrócili uwagę na treści, zdjęcia i filmy zamieszczane na portalach społecznościowych. Podkreślili, że działaniom nieprawidłowym należy się zawsze przeciwstawiać. Uczniowie z klas I-III wzięli udział w spotkaniu z Panią Katarzyną Rozwalką szkolnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych. Dzieci mogły dowiedzieć się, czym jest prywatność i jakie dane identyfikują każdego człowieka – nawet tego najmłodszego. Po spotkaniu pod kierunkiem wychowawców uczniowie wykonali prace plastyczne – plakaty i krzyżówki prezentujące zebrane informacje.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »