Gościmy

Odwiedza nas 2 gości

Licznik odwiedzin

Odwiedziło nas2215026

Śnieg

INFORMACJA OD PANI BIBLIOTEKARKI
Drodzy Uczniowie!
W tej nietypowej sytuacji, kiedy nadal  spędzamy czas w domach, zastanówcie się, co dla Was oznacza czytanie książek? 
Książka przez swoją wyjątkowość wzmacnia więzy między ludźmi, poszerza horyzonty, uczy kreatywności, "zabija" nudę. Czytając, otwieramy się na innych ludzi i podróżujemy dzięki wyobraźni. Warto wtedy sięgnąć po książki (w wydaniu papierowym lub w formie elektronicznej: e-booki, audiobooki) i znaleźć się w zaczarowanym świecie słów. 
Najmłodszym czytelnikom i ich rodzicom polecam książki wspierające naukę czytania, przygotowane przez Edukacyjny Egmont: "Czytam sobie" (poziom 1, 2, 3). Szczegółowe informacje: teksty każdej książeczki oraz materiały do pobrania i wykorzystania do zabawy z książką można znaleźć na stronie internetowej czytamsobie.pl.
Dzisiaj chcę Wam również  przekazać informacje o dwóch ważnych, nie tylko dla świata literatury, wydarzeniach, które mają miejsce w kwietniu.
1. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony, aby promować piękną literaturę i grafikę dla młodego czytelnika. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Święto zostało zainicjowane w 1967 roku przez IBBY -Międzynarodową Izbę do spraw Książek dla Młodych Ludzi. Każdego roku inne państwo jest gospodarzem tego Święta. W tym roku wiadomość do dzieci w formie listu pt. "Głód słów" wysłała słoweńska sekcja IBBY. Polska była organizatorem Święta w 1980 roku, zaś motto: "Książka moim oknem na świat" wymyślił Wojciech Żukrowski.
2. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji  czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto zostało zapoczątkowane w 1926 roku w Katalonii. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci  Miguela de Cervantesa, urodzin i śmierci Wiliama Szekspira, śmierci  Garcilaso de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje kobiety czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1955 roku UNESCO ogłosiło 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. W tym dniu również w Polsce czytelnicy, bibliotekarze, księgarze, wydawcy obchodzą ten dzień uroczyście, organizując spotkania z pisarzami, targi i kiermasze książek. Od 2001 roku w ramach Światowego Dnia Książki działa ogólnopolska kampania "Cała Polska Czyta Dzieciom", której celem jest zachęcanie rodziców do czytania książek dzieciom, a od 2011 roku organizowany jest Międzynarodowy Tydzień Czytania Dzieciom. 
Pozdrawiam Was serdecznie.
     Donata Szymańska

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »