EGZAMIN GIMNAZJALNY

27, 28 i 29 kwietnia uczniowie klas trzecich Gimnazjum pisali egzamin z przedmiotów humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych oraz języka obcego. Przyszło im zmierzyć się z niełatwymi testami. Ze zrozumieniem musieli przeczytać biblijny tekst o królu Salomonie, fragment „Krzyżaków” H.Sienkiewicza, rozkaz gen.L.Okulickiego do żołnierzy Armii Krajowej oraz fragment książki Tolkiena „Władca Pierścieni. Dwie wieże”. W zadaniach otwartych: zastępowali rozważania bohatera narracją w 3. osobie liczby pojedynczej, używając przy tym wyłącznie zdań oznajmujących, streszczali tekst o królu Salomonie, analizowali i interpretowali obraz pt. „Sąd Salomona” oraz wiersz L.Staffa „Ciężar”, wymieniali trzy różne sposoby legalnego wpływania obywateli na decyzje władz gminy, oceniali, który jest najbardziej, a który najmniej skuteczny i tę ocenę uzasadniali, w formie rozprawki musieli też odpowiedzieć na pytanie: Czy wybór przyszłej szkoły jest dla gimnazjalistów trudną decyzją? Po raz pierwszy na egzaminie gimnazjalnym pojawiło się zadanie otwarte z wiedzy o społeczeństwie. Część matematyczno-przyrodnicza była szeroko komentowana w mediach. Test uznano za trudny. Uczniowie bardzo dobrzy pracowali do samego końca i zabrakło im czasu na sprawdzenie choćby poprawności obliczeń. Pozostaje cierpliwie czekać na wyniki, które dotrą do szkół w ostatnich dniach roku szklonego. Trzymamy kciuki, aby zdobyte punkty pozwoliły uczniom dostać się bez problemów do wybranych szkół ponadgimnazjalnych.

FOTORELACJA

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »