80. ROCZNICA ROZSTRZELANIA MIESZKAŃCÓW OSIECZNEJ

21 października na Rynku w Osiecznej odbyła się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę rozstrzelania trzech mieszkańców miasta. Uczestnicy zgromadzili się, aby oddać cześć bohaterom oraz wiąć udział w odsłonięciu pomnika, na któym umieszczono pamiątkową tablicę. Uroczystość uświetnili swą obecnością Burmistrz Miasta i Gminy Osieczna Pan Stanisław Glapiak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Osiecznej Pan Roman Lewicki, radni Rady Miasta Osieczna, Dyrektorzy szkół z Osiecznej, Kąkolewa i Świerczyny. Gośćmi honorowymi byli członkowie rodzin rozstrzelanych 80 lat temu mieszkańców miasta. W czasie uroczystości odczytano rys historyczny przypomninający tragiczne wydarzenia. Ważnym punktem wieczornego spotkania była symboliczna część artystyczna przygotowana przez młodzież ze wszystkich szkół z naszej Gminy. Uczniowie przypomnieli sylwetki poległych: Stanisława Głowacza, Henryka Juchniewicza oraz Jana Stelmaszyka. Chór zaśpiewał wzruszające pieśni, a prezentująca wiersz Wisławy Szymborskiej siódmoklasistka przypomniała, jak ważna jest miłość do ojczyzny: "Można nie kochać cię – i żyć, ale nie można owocować." W czasie tej podniosłej uroczystości naszą Szkołę reprezentowali: Julia Jędrzychowska, Jakub Klimpel, Oliwia Borowczyk, Zuzanna Małecka i Julia Langner.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »