KLASY VII a i VII b W BERLINIE

13 maja uczniowie klas VII a i VII b oraz cztery uczennice z klasy 3gb pod opieką Pań wychowawczyń: D.Bednarczyk i A.Handke oraz Pana D.Nowackiego udali się do stolicy Niemiec.
Pogoda dopisała i umożliwiła spacer oraz podziwianie najważniejszych atrakcji miasta. Najpierw zwiedzili Neues Museum, gdzie zgromadzono eksponaty sztuki egipskiej ze słynnym popiersiem królowej Nefretete. Następnie udali się na spacer po wschodniej części miasta, podziwiając Katedrę Berlińską, Operę Państwową, Uniwersytet Humboldtów i pomnik konny Fryderyka Wielkiego. Na chwilę zatrzymali się na Placu Bebela przy umieszczonej na nawierzchni szybie. Pod nią znajduje się pomieszczenie z pustymi regałami, które może pomieścić 20 tysięcy książek, czyli tyle, ile w 1933 r. zostało spalonych przez nazistów. Kolejnym obiektem, chyba najbardziej oczekiwanym, była Wieża Telewizyjna. W około 40 sekund uczestnicy wycieczki wjechali windą na ponad 200-metrową platformę, gdzie z 60 okien rozpościera się panoramiczny widok na cały Berlin i okolicę. Wieża znajduje się przy Placu Aleksandra, na którym podziwiali Weltzeituhr – symboliczny zegar pokazujący aktualny czas w 24 strefach czasowych świata. Zwiedzanie z przewodnikiem kontynuowali na Placu Poczdamskim, jednym z największych i najruchliwszych placów w stolicy Niemiec. Duże wrażenie na wszystkich wywarł nowoczesny kompleks budynków Sony Center, gdzie co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Berlinale”. Będąc w Berlinie, trzeba zobaczyć okazałą Bramę Brandenburską, sąsiadujący z nią gmach niemieckiego Bundestagu – Reichstag i Pomnik Pomordowanych Żydów Europy składający się z 2700 betonowych bloków różnej wysokości. Pobyt w największym niemieckim mieście zakończyli przy East Side Gallery, czyli galerii - pomniku dla wolności stworzonym przez artystów z całego świata na fragmencie Muru Berlińskiego o długości 1300 m. Po wielu godzinach spędzonych w Berlinie młodzież udała się do domu. Wszystkim bardzo się podobało i miło będą wspominać wycieczkę. Niektórzy zadeklarowali, że na pewno jeszcze raz odwiedzą to piękne miasto. 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »