DLA POLSKI W STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Stulecie odzyskania niepodległości to wyjątkowa data. Szkolna społeczność do godnego i radosnego jej uczczenia przygotowywała się od dawna – od jesieni ubiegłego roku. Projekt „Niepodległość” jest nadal realizowany, jego uroczyste podsumowanie nastąpi w setną rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
9 listopada w naszej Szkole dużo się działo. Wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy na szkolnym boisku hymn państwowy, włączając się w ten sposób w ogólnopolską akcję. W niebo uczniowie wypuścili dwieście biało-czerwonych balonów. Sto symbolizowało przeszłość, którą w Szkole poznają i której szanowania są uczeni, a kolejne sto, to przyszłość, którą będą współtworzyć, wykorzystując zdobytą wiedzę i wpojone wartości.
Uczniowie klas VIb, VIIIa, 3ga, 3gb i 3gc, by w wyjątkowy sposób uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości, stworzyli wyjątkowy chór. Pod kierunkiem Pana Dominika Nowackiego przygotowali sześć pieśni, które z dużym zaangażowaniem i pięknie zaśpiewali. W próbie generalnej uczestniczyli najstarsi przedszkolacy i uczniowie klas I-V, a starsi wzięli udział w popołudniowej uroczystości środowiskowej. Koncert, dzięki tekstom piosenek oraz przygotowanemu przez Panią Annę Poprawską komentarzowi do przeszłości i współczesności Polski, był ciekawą i skłaniającą do refleksji lekcją historii i miłości do ojczyzny. Na brawa zasłużył nie tylko chór, ale również przedszkolak – Jan Trawiński, który solo zaśpiewał piosenkę o tym, czym jest niepodległość. Uroczystość środowiskową, w której udział wzięli zaproszeni goście: włodarze Gminy, byli i nowo wybrani radni, członkowie lokalnych organizacji i stowarzyszeń, swymi występami uświetniły również dwa kąkolewskie chóry: „Wrzos” i „Senior”. O konieczności radosnego świętowania i niezapominania o poświęceniu przodków w swoim wystąpieniu mówiła Dyrektor Zespołu Szkół – Pani Alina Żalik. Nie obyło się bez wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Panie Eliza Kosmalska, Ewa Łapawa i Donata Szymańska przygotowały okolicznościowe wystawy i wymowną dekorację sceny. Uroczystość prowadziła Pani Martyna Sowińska.
Niezwykłą pamiątką uroczystego świętowania stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest i będzie przez długie lata okolicznościowa tablica, która z inicjatywy Dyrekcji zawisła przy głównym wejściu do Szkoły. 9 listopada została uroczyście odsłonięta przez Panią Dyrektor Alinę Żalik, Przewodniczącą Rady Rodziców – Panią Annę Szyrmer, Pana Burmistrza Miasta i Gminy Osieczna – Stanisława Glapiaka oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Osiecznej – Pana Romana Lewickiego, a poświęcona przez Księdza Proboszcza Ryszarda Kuchtę.
Dopełnieniem oficjalnej, uroczystej części było nieoficjalne spotkanie uczestników uroczystości, podczas którego częstowano okolicznościowym, niepodległościowym tortem.


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »