CZWARTOKLASIŚCI NA TROPIE POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

14 czerwca czwartoklasiści pod opieką Pań wychowawczyń: Ewy Bojanowskiej-Gnacińskiej, Anny Teślak i Joanny Skrzypczak wybrali się (w ramach projektu „Niepodległość”) do Ponieca  na wycieczkę „Śladami Powstania Wielkopolskiego”. Przewodnikiem, który przeniósł dzieci w świat historii, był Pan Grzegorz Wojciechowski – emerytowany nauczyciel historii. Pierwszym miejscem, które zobaczyli uczniowie, był  budynek, w którym obecnie znajduje się posterunek policji, jednak niegdyś mieścił się tam sztab powstańczy, co upamiętnia tablica na ścianie frontowej. Kolejnym śladem Powstania Wielkopolskiego, na który natrafili czwartoklasiści, była tablica pamiątkowa na ratuszu, którą umieszczono z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania. Spacerując ulicami Ponieca, zatrzymali się pod domem rodzinnym Bernarda Śliwińskiego – Powstańca Wielkopolskiego, który zasłynął swymi umiejętnościami przywódczymi i odwagą. Szlak pamiątek Powstania Wielkopolskiego doprowadził czwartoklasistów także do Miechcina, gdzie znajduje się głaz z tablicą ku czci Jana Drożdżyńskiego; do Waszkowa – tam pamięć o powstańcu Józefie Kuszu także uwiecznia kamień z tablicą oraz do Gościejewic - wsi, w której do dziś oddaje się honor kilkunastu Powstańcom poległym w styczniu 1919 r. Ostatnim punktem wycieczki był cmentarz w Poniecu, na którym znajduje się grobowiec powstańczy.
Czwartoklasiści dali się przenieść w realia lat 1918/1919. Choć to dla nich bardzo odległe sprawy i czasem niezrozumiałe, bardzo uważnie słuchali opowieści Pana Grzegorza, zachowywali się godnie i z należytym szacunkiem.

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »