ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

7 lutego społeczność Zespołu Szkół w Kąkolewie wraz z zaproszonymi gośćmi: przedstawicielami władz samorządowych, emerytowanymi pracownikami Szkoły, Księdzem Proboszczem R.Kuchtą i rodzicami uroczyście oddała hołd patronującym Szkole Powstańcom Wielkopolskim.
Po zaśpiewaniu hymnu państwowego delegacje uczniów udały się do miejsc pamięci narodowej, by złożyć kwiaty i zapalić znicze. Następnie prowadząca uroczystość Pani Martyna Sowińska zaprosiła na scenę uczniów klas pierwszych. Podopieczni Pani Ewy Łapawy i Pani Bogny Rzetelskiej złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar Szkoły. Z rąk Pani Dyrektor Aliny Żalik i Pani Wicedyrektor Cecylii Glapiak otrzymali pamiątkowe dyplomy, a Panie Anna Szyrmer i Justyna Skrzypczak w imieniu Rady Rodziców obdarowały ich książkami.
O przebiegu Powstania Wielkopolskiego, jego doniosłości w historii Wielkopolski i Polski, o naszych powinnościach wobec bohaterów czynu zbrojnego z lat 1918-1919 mówili Burmistrz Miasta i Gminy Osieczna – Pan Stanisław Glapiak, Starosta Leszczyński – Pan Jarosław Wawrzyniak, regionalista – dr Stanisław Jędraś. Pani Dyrektor Alina Żalik powiedziała, jak w kąkolewskiej Szkole przekazywana jest wiedza o Powstaniu Wielkopolskim i jak uczymy szacunku do bohaterów z przeszłości.
Święto Patrona było okazją do wyróżnienia i nagrodzenia uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki na koniec I półrocza oraz uczestników etapu rejonowego i finalistów wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Nagrody wręczono również dzieciom z klas I-III SP, które najlepiej zaprezentowały się w wewnątrzszkolnym projekcie plastyczno-literackim „Wiersze Michała Rusinka”.
Ostatnim punktem uroczystości było okolicznościowe przedstawienie poświęcone Wielkopolankom – cichym bohaterkom Powstania Wielkopolskiego. Autorski scenariusz o roli kobiet w Powstaniu Wielkopolskim i wyreżyserowanie spektaklu to efekt pracy Pani Anny Poprawskiej. O oprawę muzyczną zadbał Pan Dominik Nowacki, a scenografię wykonały Panie Eliza Kosmalska i Ewa Łapawa. Młodzi aktorzy w roli członków Klubu Humanisty dyskutujących, komu i dlaczego Powstanie Wielkopolskie zawdzięcza zwycięstwo oraz w roli ówcześnie żyjących kobiet wypadli przekonująco. Otrzymali zasłużone brawa. Zmusili publiczność do refleksji nie tylko o postawach Wielkopolan w roku 1918, ale również o powinnościach współczesnych mieszkańców naszego regionu. 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »