W ROLI UCZESTNIKÓW BITWY

Z entuzjazmem i ciekawością odpowiedzieliśmy na propozycję Pana Burmistrza S. Glapiaka, aby grupa uczniów wzięła udział w rekonstrukcji ważnej dla historii naszej małej ojczyzny bitwy pod wiatrakami, która miała miejsce podczas Powstania Wielkopolskiego, 11 stycznia 1919 roku. Od trzech lat przypomina się o tym wydarzeniu społeczeństwu Gminy i nie tylko w drugie święto Bożego Narodzenia, kiedy to na wzgórzach, w cieniu majestatycznych osieckich wiatraków, kolejny raz powstańcy z Osiecznej, Krzywinia i Śmigla pokonują oddziały niemieckie. Nabór chętnych do roli statystów w tym widowisku przebiegł w naszej Szkole sprawnie; poważną deklarację złożyło za zgodą rodziców 28 uczniów i, co najważniejsze, tylu wytrwało w swym postanowieniu! Taka postawa zasługuje na uznanie i brawa, bo wyzwań było sporo – od doboru właściwego stroju począwszy, po próby w deszczowej aurze, bez gwarancji, że w dniu rekonstrukcji będzie lepiej. Okazało się, że zaangażowaniu i determinacji wszechświat sprzyja.  26 grudnia bowiem nad Osieczną świeciło słońce, było sucho i prawie bezwietrznie. Widowisko z udziałem naszych uczniów było ciekawe, choć z elementami improwizacji, a młodzi ludzie spisali się wspaniale, biorąc czynny udział w tej lekcji historii Ziemi Osieckiej. Dowiedli swej ciekawości świata, zaangażowania, patriotyzmu. Bardzo im dziękujemy. Serdeczne podziękowania należy złożyć także wszystkim ludziom dobrej woli, którzy pomogli skompletować stroje podobne do tych, jakie mieli na sobie Powstańcy z Osiecznej, w sposób szczególny Pani A. Sawickiej, która uszyła kostiumy sanitariuszek. Wspólnymi siłami potrafimy zdziałać naprawdę wiele!

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »