OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Obchody Narodowego Święta Niepodległości to co roku lekcja historii, patriotyzmu i właściwej obywatelskiej postawy, w której uczestniczy nie szkolna, ale również lokalna społeczność.
Uczniowie klas I-VI Szkoły Podstawowej świętowali 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 10 listopada przed południem, oglądając okolicznościowe przedstawienie, które przybliżyło dzieciom ważne wydarzenia z historii Ojczyzny. Pani Dyrektor Alina Żalik w okolicznościowym wystąpieniu przekonywała, że obowiązkiem patrioty jest przestrzeganie już od najmłodszych lat prawa i że trzeba znać i szanować symbole narodowe.
Starsi uczniowie wzięli udział w wieczornicy, na którą zostali zaproszeni mieszkańcy Kąkolewa i okolicznych miejscowości oraz przedstawiciele władz samorządowych. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandarów Zespołu Szkół w Kąkolewie i Ochotniczej Straży Pożarnej z Kąkolewa, odśpiewaniem hymnu państwowego i wymarszem delegacji do miejsc pamięci narodowej. Następnie konferansjer uroczystości – Pani Martyna Sowińska serdecznie powitała wszystkich gości. Burmistrz Miasta i Gminy Osieczna Pan Stanisław Glapiak w swym wystąpieniu mówił o lokalnym patriotyzmie i o właściwych postawach obywatelskich, życzył wszystkim, by doceniali odzyskaną z trudem przed dziewięćdziesięcioma dziewięcioma laty wolność. Kolejnym punktem uroczystości były występy artystyczne. Szkolne patio wypełniły dźwięki pieśni żołnierskich i patriotycznych, dawnych i współczesnych wykonanych przez lokalne chóry: przez Zespół Śpiewaczy Wrzos i przez Chór Senior oraz przez absolwentkę naszej Szkoły Magdalenę Katarzyńską. Zaprezentował się też uczniowski chór, którym dyrygował Pan Dominik Nowacki. Dzieci zaśpiewały dwa utwory, których nauczyły się podczas warsztatów towarzyszących V Gminnemu Przeglądowi Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej. Wszyscy obecni mogli też usłyszeć dwa wiersze, które recytowali przedszkolacy. Zgodnie z tradycją uczniowie przygotowali tematyczną część artystyczną. Dość niesforne wnuki, nielubiące i nierozumiejące historii dzięki swemu dziadkowi i jego magicznemu zegarowi przeniosły się do przeszłości. Oglądanie na żywo ważnych, często dramatycznych wydarzeń, zmieniło ich myślenie o dziejach narodu. Wplecione w spektakl piosenki skłoniły do refleksji i do zauważenia, że „mamy szczęście, że żyć nam przyszło, w kraju nad Wisłą, w kraju szczęśliwym, pięknym, prawdziwym”. Autorką scenariusza i reżyserką przedstawienia była Pani Ewa Bojanowska-Gnacińska. O oprawę muzyczną zadbał Pan Dominik Nowacki. Scenografię wykonały Panie Eliza Kosmalska i Ewa Łapawa. Obchody Narodowego Święta Niepodległości – zgodnie z tradycją - zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i żołnierskich. Na wszystkich uczestników wieczornicy czekał okolicznościowy tort.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »