NIEZWYKŁA WYSTAWA

Trzecioklasiści i kilkoro uczniów klasy 2a naszego Gimnazjum obejrzało w poznańskim Centrum Kultury ZAMEK wystawę "Frida Kahlo & Diego Rivera. Polski kontekst". Było to ciekawe doświadczenie, spotkanie z niezwykłym malarstwem niezwykłej artystki i nietuzinkowym życiem pięknej kobiety. Oglądaniu dzieł towarzyszyła rozmowa z panią przewodnik o artystycznych inspiracjach, poglądach politycznych i duchowych poszukiwaniach, wreszcie o burzliwym życiu uczuciowym, chorobie i cierpieniu malarki. Uczniowie rozmawiali też o kulturze popularnej, masowej i jej wyznacznikach oraz o feminizmie w kontekście tematów obrazów Kahlo. Dowiedzieli się, że Frida i Diego przyjaźnili się z dwiema artystkami polskiego pochodzenia, których dzieła mieli okazję zobaczyć. Ekspozycja to również interesujące spotkanie z kulturą meksykańską uwiecznioną na fotografiach Fanny Rabel. Bardzo osobiste, autobiograficzne malarstwo Fridy i skomplikowane koleje życia artystki na wielu uczniach wywarły duże wrażenie.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »